eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zadłużenie seniorów będzie rosnąć?

Zadłużenie seniorów będzie rosnąć?

2017-09-28 09:46

Zadłużenie seniorów będzie rosnąć?

Zadłużenie seniorów będzie rosnąć? © Bojan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Czy polscy seniorzy mają długi? W rejestrach Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor znajdują się personalia 290 tys. osób, które ukończyły 64 rok życia, z czego wniosek, że zadłużony jest tylko co dwudziesty polski senior. Starsze pokolenie wpada w tarapaty finansowe najczęściej na skutek niezapłaconych kredytów, rachunków za energię oraz czynszów. W ciągu 12 miesięcy średni dług przypadający na osobę 64+ zdołał się powiększyć z 16 070 do 19 599 zł. Jeżeli Polacy masowo skorzystają z uprawnień, które daje im niższy wiek emerytalny, to niewykluczone, że to zadłużenie już wkrótce okaże się jeszcze większe.
Z informacji płynących z BIK oraz BIG InfoMonitor wynika, że zaległości płatnicze polskich seniorów sięgają 5,67 mld zł, z czego 3,6 mld zł to kredyty, a reszta - pozostałe zobowiązania. Okazuje się, że w ciągu 12 miesięcy liczba przeterminowanych o minimum 60 dni zobowiązań na kwotę co najmniej 200 zł wzrosła aż o 1/4. Podniosło się przede wszystkim zadłużenie z tytułu kredytów, nieopłaconych faktur za telefon, zaległych opłat za internet i telewizję, a także rat pożyczek i czynszów oraz długów zgłoszonych przez firmy windykacyjne. Jego łączna kwota jest dziś o przeszło 1 mld zł wyższa niż rok wcześniej. I to m.in. z tego powodu średnie zadłużenie przypadające na jednego seniora sięga już nie - jak przed rokiem - 16 070, ale 19 599 zł. Za ten skok odpowiada również to, że suma zaległości przyrasta w bardziej dynamicznym tempie niż liczba dłużników - przez rok grono osób zadłużonych powiększyło się zaledwie o 1,7 proc., a kwota zadłużenia - aż o 1/4.
- Wydawać by się mogło, że to dzieci i wnukowie powinny pomagać seniorom, tymczasem rzeczywistość przedstawia się zgoła odmiennie. To właśnie najstarsze pokolenie wyposażone w pewne źródło dochodów wspiera realizację konsumpcyjnych potrzeb osób młodych. W efekcie seniorzy stają się „ofiarami” konsumpcjonizmu i braku odpowiedzialności młodszych członków rodziny. Biorą na prośbę dzieci czy wnucząt kredyt, słysząc zapewnienia, że młodzi pomogą, sami jednak nie mogą wziąć kredytu, pożyczki ze względu na brak stałej pracy lub zatrudnienie na umowach cywilno – prawnych. Niestety nierzadko okazuje się, że kredytobiorca zostaje z problemem sam, bowiem dzieci, wnuki wbrew obietnicom nie pomagają w spłacie rat, a sytuacja dopiero wychodzi na jaw gdy do drzwi puka firma windykacyjna – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK. – Jednocześnie, z wiekiem rosną też wydatki na leki czy rehabilitację, na co nie zawsze wystarcza skromna emerytura czy renta. A dodatkowo pojawia się też chęć realizacji od lat odkładanych planów czy marzeń – dodaje Rogowski.

fot. mat. prasowe

Udział osób z zaległymi zobowiązaniami wg wieku

Problemy seniorów na tle ogółu dłużników nie wyglądają najgorzej.


Problemy z obsługą zobowiązań seniorów na tle ogółu dłużników nie przedstawiają się jednak źle. Gdy w ciągu roku liczba osób z problemami finansowymi widocznymi w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK powiększyła się o prawie 6 proc., niesolidnych dłużników seniorów przybyło o niecałe 2 proc. Wśród osób w wieku 65 plus nieterminowe płatności ma jedna osoba na dwadzieścia i jest to niewiele, bo w grupie 35-44 latków nieopłacone w terminie raty i rachunki ma jedna osoba na dziewięć. W kategorii wiekowej 45-54-latków jedna na jedenastu, a wśród najmłodszych jedna na 25. Seniorzy stanowią 12 proc. ogółu wszystkich niesolidnych dłużników, chociaż ich udział w społeczeństwie wynosi ok. 20 proc.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

 • Re: Zadłużenie seniorów będzie rosnąć?

  tajger_12 / 2017-10-02 08:54:23

  Moja babcia sobie radzi, spokojnie zarzadza swoimi pieniędzmi i nie ma prroblemow z długami. Ale jej sasiadka miała spore, choć kwoty były nieduze, ale stres miała. Az na szczęście jej rozłożyli na raty, jakas windykacja czy cos, i poszlo to dobrze odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Zadłużenie seniorów będzie rosnąć?

  mazurskas84 / 2017-10-02 08:55:06

  Prosta sprawa: masz dług to starasz się go splacic, a wiec mówisz wierzycielowi albo firmie od ozyskiwania długów: mam problem ze splata, oni rozkladaja ci dlug na raty. Daje rade to. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Zadłużenie seniorów będzie rosnąć?

  marion_14 / 2017-10-02 08:58:43

  Nie można się wkrecac w spirale dlugow ale tez w spirale medialna, która krytykuje dluznikow. Trzeba wspierać takich ludzi i pomagać im np. ucząc jak splacic dlugi. Bo inaczej to zle wpływa na całą gospodarkę. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.