eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Boże Narodzenie i Sylwester z ubezpieczeniem

Boże Narodzenie i Sylwester z ubezpieczeniem

2017-12-22 10:33

Boże Narodzenie i Sylwester z ubezpieczeniem

Boże Narodzenie i Sylwester za granicą © fot. mat. prasowe

Wprawdzie statystyczny Kowalski pozostaje tradycjonalistą, który święta najchętniej spędza wraz z rodziną przy suto zastawionym stole, to jednak z roku na rok rośnie rzesza Polaków, którzy planują w tym okresie podróże. Okazuje się, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat na świąteczne wycieczki, także do ciepłych krajów, zdecydowało się aż 7 mln Polaków. 80 proc. tych wyjazdów organizowanych było na własną rękę, a zatem w większości przypadków to sami turyści, a nie biuro podróży, odpowiadali za swoje bezpieczeństwo. Jaka polisa ubezpieczeniowa powinna znaleźć się w naszym bagażu? Ile kosztuje leczenie za granicą? Dlaczego warto ubezpieczyć się nawet na krótki wyjazd?

Przeczytaj także: Wigilia czy podróżowanie? Oto jest pytanie

Tradycyjne święta kojarzą nam się z zapachem choinki, ciepłem kominka i opłatkiem w rodzinnym domu. Coraz częściej jesteśmy jednak skorzy do łamania stereotypów i w okresie świąteczno-noworocznym planujemy wypoczynek z bliskimi. Z raportu „Wyjazdy świąteczne Polaków” wynika, że na wyjazd wydajemy średnio ok. 1300 zł, a nasze podróże stają się coraz dłuższe. Kiedyś wyjeżdżaliśmy tylko na Święta, dziś łączymy świąteczny wypoczynek z Sylwestrem.
– Polacy pracują coraz więcej i przerwa świąteczna staje się dla nich okazją do wypoczynku. Warto pamiętać, by na każdy wyjazd zabrać ze sobą ubezpieczenie. Jeśli spędzamy święta w kraju, warto posiadać ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz OC w życiu prywatnym. Jeśli planujemy wypoczynek pod palmami powinniśmy zainwestować w polisę turystyczną, która uchroni nas m.in. przed wysokimi kosztami leczenia za granicą – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Wypadek na szlaku, ślizgawka na chodniku


Niezależnie od miejsca destynacji powinniśmy posiadać polisę NNW oraz OC w życiu prywatnym. Przykładowo, jeżeli wędrując po górach skręcimy kostkę lub złamiemy nogę, możemy ubiegać się o świadczenie – pod warunkiem, że wcześniej zadbaliśmy o ochronę w postaci ubezpieczenia NNW. W takiej sytuacji bardzo ważna jest suma ubezpieczenia, ponieważ to od niej zależy wysokość wypłaconego świadczenia.
– Jeżeli suma ubezpieczenia jest zbyt niska, może w pełni nie zrekompensować wszystkich skutków zdarzenia – mówi Anna Materny z Gothaer.
Wybierając pełny zakres ochrony mamy zapewnione również pokrycie kosztów leczenia powypadkowego, świadczenie z tytułu pobytu w szpitalu i inne. Pamiętajmy, że wypadek może zdarzyć się nawet na nieodśnieżonym chodniku, dlatego warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Innym rodzajem zagrożenia, jest szkoda, którą sami wyrządziliśmy osobie trzeciej. W takim przypadku posiadając polisę z rozszerzeniem o wariant odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, ubezpieczyciel ureguluje koszty związane z zaistniałym zdarzeniem– w przeciwnym razie będziemy musieli pokryć je z własnej kieszeni.

Leczenie za granicą – koszty mogą być wysokie


Koszty pomocy medycznej za granicą liczone są czasem w tysiącach euro. Wielu rodaków wyjeżdżających za granicę liczy na ochronę w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ, wydawanej bezpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto pamiętać, że EKUZ daje pewną ochronę, ale ma też kilka wad. Nie zapewnia bezpłatnej opieki medycznej, a tylko uprawnia do odzyskania części poniesionych kosztów. Na dodatek część ze świadczeń „działa” tylko w określonych krajach i warto sprawdzić ten zakres jeszcze przed wyjazdem. Sama wizyta u lekarza w krajach Europy Zachodniej to wydatek rzędu 80–200 euro, a doba w szpitalu to 500-1000 euro. Najczęściej, najwyższe koszty związane są z transportem chorego do rodzinnego kraju.
– W przypadku nietypowych i trudnych w leczeniu przypadłości za hospitalizację i powrót do kraju można się spodziewać rachunku na kilkadziesiąt tysięcy euro. Bez dodatkowego ubezpieczenia takie kwoty trzeba pokrywać z własnej kieszeni – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Sylwester pod palmami? Tak, ale z poduszką powietrzną


Oparzenia, udar słoneczny, zatrucie pokarmowe, kostka skręcona na basenie – z pewnością nie tak wyobrażaliśmy sobie wymarzony wyjazd na Sylwestra pod palmami. Niestety, pewnych sytuacji nie da się uniknąć, a polisa turystyczna może okazać się niezbędna. Jaki zakres ochrony ma takie ubezpieczenie?
– W ramach polisy podróżnej, ochrona obejmuje m.in.: koszty wizyty lekarskiej, organizację transportu i pobyt w szpitalu, koszty leczenia i operacji, badania i zabiegi ambulatoryjne, zakup lekarstw, a nawet koszty podróży, utrzymania i noclegów osoby towarzyszącej. Tutaj również warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia. Przy wyższych pakietach kwoty przekraczają 50 tys. euro, co pozwala na pokrycie praktycznie wszystkich kosztów leczenia, gdy dojdzie do wypadku za granicą. W podstawowy skład polisy wchodzi również ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz OC w życiu prywatnym – wyjaśnia Anna Materny z Gothaer. Warto również sprawdzić czy oferowana nam polisa obejmuje takie ryzyka jak utrata bagażu, czy sprzętu sportowego. – Polisa podróżna w Gothaer, może być rozszerzona o wariant, jakim jest ubezpieczenie bagażu, a także o inne ryzyka dodatkowe. Dzięki takim rozwiązaniom, wyjeżdżający może dopasować produkt do rzeczywistych potrzeb i cieszyć się komfortem swoim i bliskich – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: