eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: sprzedaż i umorzenia VIII 2017

TFI: sprzedaż i umorzenia VIII 2017

2017-09-14 13:05

TFI: sprzedaż i umorzenia VIII 2017

Nabycia i umorzenia w funduszach inwestycyjnych © Fotografeusz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W minionym roku sytuacja na rynku funduszy inwestycyjnych była trudna do przewidzenia. Nie będzie przesadą powiedzieć, że mieliśmy do czynienia z huśtawką. Póki co bieżący rok prezentuje się zgoła inaczej. Od stycznia jeszcze ani razu nie obserwowaliśmy odpływu środków. W sierpniu bilans salda wpłat i umorzeń już po raz ósmy z rzędu okazał się dodatni. Co więcej, napływ nowych środków osiągnął najlepszy wynik, z jakim mieliśmy do czynienia od przeszło 12 miesięcy.
Ostatnio wynik na poziomie +1,9 mld zł odnotowano w lipcu minionego roku. W sierpniu br. udało się osiągnąć podobny rezultat, co może być dla niektórych zaskoczeniem, ponieważ jednocześnie mieliśmy do czynienia ze spadkiem wartości samej sprzedaży brutto oraz odkupień.
Koniunktura na rynku TFI prezentuje się bardzo dobrze, a sierpniowy wynik jest wręcz nieoczekiwany – mówi prof. Marcin Dyl, Prezes Zarządu IZFiA. Przeważnie w środku okresu wakacyjnego operacje sprzedażowe w funduszach hamują. W tym roku w każdym miesiącu, łącznie z urlopowymi, do TFI napływają nowe środki.

Analogicznie jak w lipcu, w sierpniu najlepszą różnicą pomiędzy wpłatami a umorzeniami mogły pochwalić się fundusze rynku pieniężnego i gotówkowe (prawie +1,0 mld zł). Grupa ta jest również całorocznym (jak dotąd oczywiście) liderem, z saldem o wartości ponad +3,3 mld zł. Sytuacji pomogła wyjątkowo wysoka (najwyższa w tym roku) sprzedaż funduszy opartych o papiery skarbowe. Sierpniowe saldo wyniosło w tym przypadku ponad +0,2 mld zł, podczas gdy średnia z poprzednich miesięcy w tym roku to raptem +55 mln zł.

Równie pozytywną tendencję wykazały fundusze dłużne, które uzyskały saldo w wysokości +0,6 mld zł, o ponad jedną trzecią lepsze niż w lipcu. Tutaj jednak niespodzianek i wyjątków nie było – jeśli chodzi o zainteresowanie inwestorów, nieustannie prym wiodą fundusze oparte o instrumenty dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa.

W funduszach mieszanych również sytuacja jest optymistyczna (niemal +0,4 mld zł). Warto zauważyć, że w tej grupie poszczególne podkategorie cechują się różnym tempem wzrostu, przy czym liderem pozostają fundusze stabilnego wzrostu (+ 100 mln zł w sierpniu). Niemniej jednak wszystkie subkategorie tej grupy przyciągały nowy kapitał zarówno w sierpniu, jak i w lipcu.

W funduszach akcyjnych sytuacja jest mniej jednoznaczna. W sierpniu inwestorzy wypłacili z nich prawie -130 mln zł, podczas gdy miesiąc wcześniej wpłacili ponad +200 mln zł. W czerwcu zanotowaliśmy jeszcze niewielki plus, a w maju wysokie (-383 mln zł) ujemne saldo. I to wszystko, dodajmy, w okresie, gdy indeks WIG20 zyskał ponad 9%, a WIG +7% (licząc od czerwca).

fot. mat. prasowe

Saldo nabycia i umorzeń

Saldo sprzedaży okazało się najwyższe od ponad roku (+ 1,9 mld zł).


Słabszy okres mają również fundusze absolutnej stopy zwrotu, z których wypłacono w sierpniu nieco ponad -100 mln zł. W tym przypadku jednak warto spojrzeć na dotychczasowe osiągnięcie tej grupy: wciąż ponad +740 mln zł nowych wpłat od początku roku wciąż robi wrażenie.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na fundusze rynku niepublicznego. Na sierpniowe saldo prawie w ogóle nie miały wpływu fundusze dedykowane (jedynie +38 mln zł), natomiast właśnie fundusze rynku niepublicznego zanotowały spory napływ gotówki w wysokości prawie +200 mln zł. Dodajmy, że w tym roku było to zaledwie drugie, dodatnie saldo wpłat i umorzeń w tej grupie.

fot. mat. prasowe

Fundusze - nabycia i umorzenia

W ubiegłym miesiącu liderem sprzedaży były fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.