eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Karty kredytowe - za darmo i od ręki

Karty kredytowe - za darmo i od ręki

2006-03-29 13:43

Na rynku kredytowym duży wybór. Ustawa antylichiwarska, zakazująca instytucjom finansowym stosowania wysokich odsetek i opłat od kredytów, nie wpłynęła na razie na ilość bankowych propozycji. Wystarczy przyjrzeć się rynkowi kart kredytowych, aby zauważyć, że bankowcom nie brakuje pomysłów.

Przeczytaj także: Ranking kart kredytowych X 2010

Jeśli potrzebne są nam pieniądze, które będziemy mogli zwrócić w krótkim czasie, skorzystanie z karty kredytowej wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Standardowo, od momentu podpisania umowy mamy niemal dwa miesiące na oddanie pieniędzy do banku bez odsetek, a jeśli dobrze poszukamy - kartę otrzymamy bez opłat albo od ręki - w zależności od tego, na czym nam zależy.

Rok 2006 przyniósł kilka nowości wśród ofert kredytów na karcie. Przede wszystkim uzyskanie karty kredytowej stało się prostsze niż kiedykolwiek. Debiutujący na polskim rynku Polbank EFG zaproponował kartę z limitem do 2 tys. PLN od ręki (limit zwiększono z początkowej kwoty 1 tys. PLN). Aby pożyczyć pieniądze, wystarczy dokument potwierdzający tożsamość i oświadczenie kredytobiorcy o zarobkach (min. 500 PLN netto).Podobne zasady zastosował też wydawca karty IDEALna - Fortis Bank. Kredyt bez dokumentów dostępny jest w wysokości do 1 tys. PLN.

Z kolei mBank umożliwił kredytobiorcom ustalenie warunków cenowych karty. W ramach promocji klient może wybrać poziom oprocentowania kredytu (12, 14 lub 16 proc.) – im niższe oprocentowanie, tym wyższa opłata za użytkowanie karty – i na odwrót. Promocyjne oprocentowanie obowiązywać będzie do końca września br., później bank zwiększy je o 3 punkty proc.

Warto też wspomnieć o nowości w wyglądzie kart kredytowych. Po przedpłaconych kartach wycinanych ING Banku Śląskiego (wydawanych od ubiegłego roku) oraz kartach przezroczystych PKO BP i Euro Banku, przyszła kolej na kartę według własnego projektu… kredytobiorcy. Wprowadził ją MultiBank w formie karty partnerskiej MultiZET z Radiem ZET. Klient, składając elektroniczny wniosek o kartę, może przy okazji zaproponować grafikę lub zdjęcie, które ozdobi przód karty.

Początek roku obfituje w nowości na rynku kart kredytowych. W następnych miesiącach przekonamy się czy trend zostanie utrzymany oraz - co najistotniejsze - czy przełoży się on na zainteresowanie ze strony kredytobiorców.

Oferty kart kredytowych w Polsce.

Przymierzając się do skorzystania z karty kredytowej, warto wiedzieć jaką propozycję możemy otrzymać w banku. Sprawdziliśmy oferty pod kątem: wysokości oprocentowania, opłat za użytkowanie, wysokości minimalnej spłaty oraz długości okresu bezodsetkowego. Oto wyniki.

• Oprocentowanie: od 5,00 proc. do 21,99 proc. (w obu przypadkach oferta Raiffeisen Bank Polska).
• Opłaty (w skali roku): od 0,00 PLN (Bank BPH, BRE Bank - private banking, DZ Bank, Getin Bank, PKO BP) do 800 PLN (Citibank - karty Platinum).
• Minimalna spłata (miesięcznie): od 3 proc. (Polbank EFG) do 10 proc. (Pekao).
• Okres bezodsetkowy (grace period): od 45 dni (DZ Bank, Pekao) do 61 dni (Dominet Bank).

Zobacz również z ofertą wszystkich polskich banków detalicznych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: