eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kto najczęściej zaciąga kredyty mieszkaniowe?

Kto najczęściej zaciąga kredyty mieszkaniowe?

2016-06-29 11:27

Kto najczęściej zaciąga kredyty mieszkaniowe?

Kto najczęściej zaciąga kredyty mieszkaniowe? © Africa Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Na koniec 2015 roku w portfelach banków znajdowało się ponad 1,9 mln czynnych umów o kredyt mieszkaniowy. Dane Związku Banków Polskich publikowane w Raporcie AMRON-SARFiN wskazują, iż liczba nowych umów kredytowych w 2015 roku wzrosła o 4,16% względem roku 2014 i wyniosła 181 325 sztuk. 98,99% portfela kredytów mieszkaniowych udzielonych w 2015 roku stanowiły zobowiązania w rodzimej walucie, 0,02% w CHF, 0,67% w EURO, zaś w innych walutach zaledwie 0,31%.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w ciągłym chaosie

Obserwowany spadek wolumenu kredytów walutowych jest bezpośrednim wynikiem Rekomendacji S, która ograniczyła bankom możliwość udzielania kredytów w innej walucie niż waluta, w której kredytobiorca uzyskuje dochody.

Z opublikowanego przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego „Raportu o sytuacji banków w 2015 roku” wynika, że w analizowanym okresie spadła liczba nowych kredytów mieszkaniowych o najwyższym wskaźniku LtV. Ich udział zmalał o 9,5 punku procentowego względem roku 2014 i wyniósł 30,0% (52,5 tys. sztuk).

fot. mat. prasowe

Struktura akcji kredytowej ze względu na LTV w 2015 r.

W analizowanym okresie spadła liczba nowych kredytów mieszkaniowych o najwyższym wskaźniku LTV.


Struktura portfela kredytowego ze względu na okres kredytowania nie zmieniła się radykalnie względem roku 2014. Największy wzrost liczby udzielanych kredytów zanotowano w przedziale o okresie zapadalności od 25 do 30 lat (wzrost o 6 691 sztuk). Spadł natomiast odsetek kredytów udzielonych na okres do 20 lat (o 2,41 punktu procentowego w porównaniu do roku 2014).

fot. mat. prasowe

Struktura akcji kredytowej ze względu na okres kredytowania

W porównaniu do roku 2014 spadł odsetek kredytów zaciąganych na mniej niż 20 lat.


Komu banki pożyczały najczęściej?


Z profilu kredytobiorców, który jawi się na podstawie raportu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wynika, iż najliczniejszą grupą kredytobiorców w 2015 roku były osoby między 25 a 35 rokiem życia. Ta grupa wiekowa stanowiła niemal 54% wszystkich osób finansujących zakup własnego mieszkania za pomocą kredytu hipotecznego. Tak duży odsetek osób młodych wspomagających się kredytem może wynikać z zasad działania Programu „Mieszkanie dla Młodych” (wiek kredytobiorcy do 35 lat) oraz jesiennej nowelizacji ustawy o możliwość nabycia lokalu mieszkalnego z rynku wtórnego, która dodatkowo poszerzyła grono potencjalnych kredytobiorców. Najmniej liczną grupą kredytobiorców były osoby w wieku do 25 roku życia, które stanowiły jedynie 5,9% wszystkich pożyczkobiorców.

fot. mat. prasowe

Struktura akcji kredytowej ze względu na wiek kredytobiorców

Ponad połowa zobowiązań została zaciągnięta przez osoby między 25 a 35 rokiem życia.


Z Raportu UKNF wynika także, iż osoby z wykształceniem wyższym bądź niepełnym wyższym zdominowały zeszłoroczny rynek kredytów hipotecznych (71% wszystkich kredytów). Na przeciwnym biegunie znalazły się osoby z wykształceniem podstawowym, których udział stanowił jedynie 3% struktury portfela ze względu na wykształcenie. Większość zobowiązań, bo aż 53%, zaciągnęły małżeństwa, a 32% kredytów zostało udzielonych osobom samotnym.

fot. mat. prasowe

Struktura akcji kredytowej ze względu na wykształcenie

Największą grupą kredytobiorców są dobrze wykształceni ludzie.

fot. mat. prasowe

Struktura akcji kredytowej ze względu na sytuację rodzinną

Większość zobowiązań, bo aż 53%, zaciągnęły małżeństwa, a 32% kredytów zostało udzielonych osobom samotnym.


 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: