eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rząd - Komisja Europejska: skarga do ETS

Rząd - Komisja Europejska: skarga do ETS

2006-02-07 00:03

Minister Skarbu Państwa skierował wniosek do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie decyzji Komisji Europejskiej z 18 października 2005 roku, odnośnie połączenia banków Unicredito Italiano SpA i Bayerische Hypo-und Vereinsbank AG. MSP wywodzi, iż Komisja Europejska, oceniając wpływ tej fuzji na rynek polski, nieprawidłowo zdefiniowała pewne rynki produktowe oraz skutek połączenia na stan konkurencji w Polsce.

Przeczytaj także: MSP do Unicredito: sprzedajcie akcje BPH

Skarga wskazuje także na sprzeczność stanowiska KE wobec polskiego rynku usług bankowych. W raporcie przedakcesyjnym w 2002 r. KE stwierdziła, iż rynek bankowy w Polsce charakteryzuje wysoki stopień koncentracji. Tymczasem po trzech latach od wygłoszenia tej opinii KE wyraziła zgodę na dalszą koncentrację rynku, w postaci połączenia Pekao S.A. i BPH S.A.

Sekretarz Stanu w MSP uprzedził w ubiegłym tygodniu Dyrektora Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji KE Philipa Lowe o zamiarze skorzystania przez Polskę z prawa złożenia skargi w ETS. W najbliższych dniach spodziewane jest spotkanie przedstawicieli polskiego resortu skarbu i Komisji Europejskiej.

Odrębną sprawą od wniosku skierowanego do ETS skargi jest kwestia postępowania Komisji Nadzoru Bankowego w sprawie wydania zezwolenia do wykonywania prawa głosu z akcji BPH S.A. przez Unicredito oraz kwestia trwającego już trzeci miesiąc naruszania umowy prywatyzacyjnej Pekao S.A. i zapowiedź naruszenia umowy prywatyzacyjnej BPH S.A. przez Unicredito.

Ministerstwo Skarbu Państwa zapewnia, że podejmując decyzję o skierowaniu skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości działało w celu zapewnienia maksymalnej konkurencyjności sektora usług bankowych w Polsce, opierając się o pogłębioną analizę prawną oraz ekonomiczną decyzji Komisji Europejskiej.

W zeszłym tygodniu Ministerstwo Skarbu zażądało od Unicredito przywrócenia w terminie trzech miesięcy stanu zgodnego z postanowieniami umowy prywatyzacyjnej dotyczącej Pekao, poprzez sprzedaż wszystkich akcji BPH. Minister Skarbu Państwa skierował do UniCredito Group pisemne ostateczne żądanie przywrócenia stanu zgodnego z postanowieniami umowy prywatyzacyjnej.

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Więcej na ten temat: Unicredito, BPH, Pekao

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: