eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Mikrofirmy: kredyty, pożyczki, depozyty I 2016 r.

Mikrofirmy: kredyty, pożyczki, depozyty I 2016 r.

2016-02-26 11:55

Mikrofirmy: kredyty, pożyczki, depozyty I 2016 r.

Depozyty w styczniu topniały © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Początek roku przyniósł wzrost wartości portfela kredytów dla przedsiębiorców indywidualnych. Na koniec stycznia wartość finansowania udzielonego mikroprzedsiębiorstwom wyniosła 59,4 mld zł, o 600 mln zł więcej niż na koniec ubiegłego roku. W tym, jak małe firmy korzystają z kredytów, widać pewną sezonowość. Koniec roku to okres, w którym mikrofirmy ograniczają korzystanie z zewnętrznego finansowania, zaś początek – przeciwnie, okres zwiększonego zainteresowania kredytami i pożyczkami.

Odreagowanie spadków


Na koniec stycznia wartość kredytów i pożyczek udzielonych mikrofirmom wyniosła 59,4 mld zł – wynika z danych NBP. Miesiąc wcześniej było to 58,8 mld zł.

Wzrost o 600 mln zł to dość standardowe „otwarcie” roku – z podobnymi wzrostami mieliśmy do czynienia i w roku 2015 (portfel podskoczył wówczas o 700 mln), jak i w roku 2014 (wzrost właśnie o 600 mln zł).

Zwiększone zainteresowanie kredytami i pożyczkami ze strony mikrofirm na początku roku to niejako odreagowanie poprzednich miesięcy, kiedy mieliśmy do czynienia ze stabilizacją wartości portfela (przez całą drugą połowę roku) oraz z oddłużeniem w samym grudniu.

fot. mat. prasowe

Kredyty i pożyczki udzielone przedsiębiorcom indywidualnym

W styczniu wartość portfela kredytów dla najmniejszych firm okazała się nieco wyższa niż przed miesiącem.


Wzrost w każdej kategorii kredytów


Ważne jest, że w styczniu mieliśmy do czynienia ze wzrostami w każdej z kategorii kredytów i pożyczek, o jakich dane zbiera NBP. Największy przyrost bank centralny odnotował w kredytach w rachunku i bieżących. W tej części wartość portfela powiększyła się o 380 mln zł, tymczasem w grudniu mieliśmy do czynienia ze spadkiem aż o prawie 900 mln zł.

Podskoczyła także – o ponad 140 mln zł, do 14,69 mld zł – wartość kredytów inwestycyjnych. Jak na tę kategorię, jest to wzrost wyraźny, jako że w poprzednich miesiącach mieliśmy do czynienia ze zmianami rzędu kilkunastu, czasem kilkudziesięciu milionów złotych. Tak znaczy wzrost może oznaczać, że przedsiębiorcy – po okresie oczekiwania na rozwój sytuacji, jako że mieliśmy do czynienia ze zmianą rządu – zdecydowali się wreszcie uruchomić swoje programy inwestycyjne.

Ze wzrostem mieliśmy do czynienia także w tzw. innych kredytach (m.in. samochodowych), których wartość podskoczyła o prawie 70 mln zł, oraz w kredytach hipotecznych. W przypadku tych ostatnich jednak zmiana jest niewielka, na poziomie kilkunastu milionów złotych.

fot. mat. prasowe

Kredyty i pożyczki udzielone przedsiębiorcom indywidualnym (w mld zł) wg celu

Największy udział w całości udzielonych zobowiązań mają kredyty na bieżące wydatki


Depozyty w styczniu topniały


Za to w depozytach mikrofirm mamy wyraźny spadek. Lokaty przedsiębiorców indywidualnych na koniec stycznia miały wartość 34,4 mld zł, a więc były o 2,6 mld zł niższe niż w grudniu. Z tym, że ten spadek to również element sezonowy. W grudniu bowiem mikroprzedsiębiorcy wyraźnie zwiększają wartość lokat, aby móc obsłużyć przypadające na początku roku płatności podatkowe. W rezultacie w styczniu zawsze mamy odpływ pieniędzy mikrofirm z rachunków bankowych.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.