eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Sprzedaż obligacji skarbowych I 2016

Sprzedaż obligacji skarbowych I 2016

2016-02-15 13:48

Sprzedaż obligacji skarbowych I 2016

Sprzedaż obligacji skarbowych I 2016 © Fotografeusz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Styczniowe zainteresowanie papierami dłużnymi okazało się wysokie. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, nominalna wartość sprzedaży w styczniu 2016 roku sięgnęła 315 mln zł. To dobry wynik, o 13% wyższy od grudniowego i o ponad 60% wyższy od zeszłorocznej średniej.
Styczniowa oferta Ministerstwa Finansów obejmowała sprzedaż obligacji:
  • DOS0118 (2-letnich),
  • TOZ0119 (3-letnich),
  • COI0120 (4-letnich),
  • EDO0126 (10-letnich).
Nominalna wartość papierów sprzedanych w badanym okresie sięgnęła 315 mln zł, w tym:
  • 2-letnie – 232,6 mln zł,
  • 3-letnie – 12,9 mln zł,
  • 4-letnie – 35,7 mln zł,
  • 10-letnie – 33,9 mln zł.

Tradycyjnie już największą sympatią nabywców cieszyły się obligacje o najkrótszym okresie oszczędzania, które stanowiły niemal 3/4 (74%) całej sprzedaży. W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 4-letnie i 10-letnie – udział po 11%, oraz 3-letnie – 4%.
W ostatnich miesiącach sukcesywnie rosło zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi, jako najbardziej przejrzystą i najbezpieczniejszą formą oszczędzania średnio- i długoterminowego. W styczniu wartość sprzedaży standardowych obligacji oszczędnościowych, pierwszy raz od sześciu lat, przekroczyła wręcz 300 mln zł. Utrzymywane na tym samym poziomie oprocentowanie obligacji oszczędnościowych, przy spadku rynkowych stóp procentowych powoduje, że nasze obligacje stają się coraz bardziej atrakcyjne.

fot. mat. prasowe

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych 2015-2016

Tradycyjnie już specjalna emisja obligacji zainteresowała wielu inwestorów.


W lutym przygotowaliśmy jeszcze bardziej atrakcyjną ofertę dla dotychczasowych posiadaczy obligacji oszczędnościowych zamierzających kontynuować oszczędzanie i nabyć nowe obligacje w drodze zamiany. Tylko w lutym cena zamiany wszystkich obligacji została obniżona do 99,60 zł. Oznacza to, że zakup obligacji w drodze zamiany przyniesie jeszcze wyższy zysk niż dotychczas. Najlepiej widać to na przykładzie obligacji dwuletnich z oprocentowaniem 2,00%, które kupione w drodze zamiany po cenie 99,60 zł, przyniosą zysk w wysokości 2,20% w skali roku. Dla porównania warto dodać, że inwestorzy hurtowi mogą nabyć analogiczne obligacje z rentownością tylko około 1,5% – mówi Piotr Marczak, Dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

fot. mat. prasowe

Obligacje oferowane w sprzedaży detalicznej w lutym 2016 roku

W lutym oferta resortu finansów obejmuje cztery rodzaje papierów wartościowych.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.