eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: sprzedaż i umorzenia I 2016

TFI: sprzedaż i umorzenia I 2016

2016-02-15 13:30

TFI: sprzedaż i umorzenia I 2016

TFI: sprzedaż i umorzenia I 2016 ©  Alex White - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W styczniu, pierwszy raz od pięciu miesięcy, fundusze inwestycyjne odnotowały ujemne saldo wpłat i umorzeń. Rynkowi nie pomogły nawet świetne, najlepsze od dwóch lat wyniki, które udało się osiągnąć funduszom gotówkowym i rynku pieniężnego.
W pierwszym miesiącu bieżącego roku do funduszy gotówkowych i rynku pieniężnego napłynęło ponad +1,1 mld zł. Warto podkreślić, że większość tych środków trafiła do funduszy niededykowanych, czyli tych przeznaczonych dla szerszego grona odbiorców. Nie wydaje
się, aby wynik ten mógłby być regularnie powtarzany. Nie mniej jednak chyba niewielu oczekiwało, że właśnie ta grupa funduszy pomoże ogólnemu obrazowi rynku. Ten, niestety, w ubiegłym miesiącu nie był pozytywny. Po raz pierwszy od pięciu miesięcy klienci TFI więcej wypłacali z funduszy niż do nich wpłacali. Ubyło ponad -0,22 mld zł.

- Słabsze otwarcie roku nie powinno dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę wysoką niepewność co do skutków zmian zachodzących w kraju. Niepewność ta rodzi z jednej strony awersję do ryzyka u rodzimych inwestorów, z drugiej zmniejsza zaufanie tych zagranicznych do polskiego rynku finansowego – mówi prof. dr hab. Marcin Dyl, Prezes Zarządu IZFiA.

fot. mat. prasowe

Sprzedaż i umorzenia I 2016

W styczniu odnotowano pierwsze ujemne saldo wpłat i umorzeń od pięciu miesięcy


Fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego były głównym pozytywnym elementem sektora w styczniu, na który złożyły się także fundusze dedykowane. Saldo ich sprzedaży wyniosło nieco ponad +0,3 mld zł., przy czym na tę klasę funduszy warto spojrzeć z nieco szerszej perspektywy. Nieprzerwanie od września ubiegłego roku do funduszy dedykowanych trafia bowiem więcej pieniędzy niż do funduszy niededykowanych. To efekt m.in. słabości polskiej giełdy i niskich stóp procentowych, a co za tym idzie niskich oczekiwanych stóp zwrotu z najbardziej dostępnych i popularnych inwestycji. Ci klienci, którzy mają większą wiedzę i doświadczenie (a często również bardziej zasobny portfel) decydują się na alternatywne, bardziej wysublimowane strategie - stąd wysoka popularność funduszy dedykowanych.

fot. mat. prasowe

Fundusze - nabycia i umorzenia

Fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego były głównym pozytywnym elementem sektora


Na drugim końcu skali popularności na początku roku znalazły się fundusze akcyjne, z których odpłynęło ponad -0,8 mld zł. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę wspomnianą słabość polskiej giełdy. I nie wydaje się, aby w najbliższym czasie ta sytuacja miała się diametralnie zmienić.

Gdzieś po środku funduszy gotówkowych i rynku pieniężnego a funduszy akcyjnych znajdują się fundusze mieszane. Łączą one różne instrumenty finansowe, mogą być więc interesującym wyjściem na przeczekanie. Jednak w styczniu jedyną grupą, która osiągnęła dodani wynik w tej kategorii były fundusze ochrony kapitału (+0,14 mld zł), co jest niezłym wynikiem biorąc pod uwagę ogólny nastrój inwestorów. Warto również zwrócić uwagę na stosunkowo wysokie odpływy funduszy akcyjnych sektorowych: -140 mln zł w styczniu, podczas gdy średnio w ciągu ostatnich sześciu miesięcy było to nieco ponad -103 mln zł.

Informacje o raporcie


Raport powstał na bazie 512 funduszy, które zaraportowały do IZFiA. Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami jest organizacją zrzeszającą, na zasadach dobrowolności, działające w Polsce towarzystwa funduszy inwestycyjnych, działa na mocy ustawy z dnia 27 maja 2004 roku o funduszach inwestycyjnych. Izba została powołana 28 października 2004 roku (wcześniej – od 1997 roku środowisko było reprezentowane przez Stowarzyszenie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, którego następcą jest Izba). Członkami Izby jest obecnie 17 działających w Polsce towarzystw funduszy inwestycyjnych.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.