eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Dlaczego warto sprawdzać BIK?

Dlaczego warto sprawdzać BIK?

2015-09-29 10:21

Dlaczego warto sprawdzać BIK?

Dlaczego warto sprawdzać BIK? © ESCALA - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W Biurze Informacji Kredytowej przechowywane są nie tylko dane dotyczące zaległości w zobowiązaniach kredytowych, ale również (i głównie) pozytywne historie kredytowe. Tych ostatnich jest aż 90 procent. O informacje na temat "swojego BIKu" powinni postarać się wszyscy aktywni kredytowo Polacy.
Spora rzesza Polaków posiada więcej niż jedno zobowiązanie finansowe. Spłacamy przecież zarówno kredyty mieszkaniowe, jak i gotówkowe. Do tego dochodzą jeszcze karty kredytowe, zakupy na raty oraz limity, które posiadamy w koncie. Niektórzy z nas żyrują kredyty bliskim i znajomym. Często zdarza się tak, że każde z tych zobowiązań zaciągnięte jest w innym banku. Wszystkie te działania są jednak rejestrowane przez BIK, który otrzymuje od instytucji finansowych dane na temat tego, jak radzimy sobie ze spłatą kredytów. I chociaż czasami dalibyśmy sobie wręcz uciąć rękę, że wszystkie zobowiązania spłacane są w terminie, to i tak może się okazać, że bank nie będzie chciał nam udzielić kredytu, o jaki wnioskowaliśmy.

Jakie czynniki warunkują zgodę banku na udzielenie kredytu?


To, czy dostaniemy kredyt czy też nie, zależy m.in. od zdolności kredytowej, a więc de facto naszej sytuacji zawodowej i osobistej (jakimi dochodami dysponujemy, ile osób utrzymujemy) oraz aktywności kredytowej, a więc ilości posiadanych kredytów. Istotna jest również historia kredytowa – czyli to jak regulujemy nasze zobowiązania.

Czym jest historia kredytowa w BIK?


Przed podjęciem decyzji o przyznaniu kredytu, banki i SKOK-i weryfikują naszą historię w BIK, która zawiera m.in. informacje o liczbie zaciągniętych kredytów oraz regularności i terminowości spłat. Nasza historia kredytowa pozwala na obliczanie oceny punktowej, tzw. scoringu. Każdy z nas ma możliwość sprawdzenia swojej oceny punktowej i tego jaką przybiera wartość. Scoring to inaczej ocena ryzyka jakie bierze na siebie bank pożyczając nam pieniądze. Im jest on wyższy, tym większe prawdopodobieństwo, że spłacimy kredyt. Ocena punktowa BIK przybiera wartości od 192 do 631 punktów, tą samą metodą jest obliczana dla banków i SKOK-ów. Dla konsumentów dodatkowo jest prezentowana w formie gwiazdek, od 1 do 5. Ocenę punktową widzimy na naszym raporcie. Wiedza ta pomoże nam ocenić własne szanse na kredyt.

Dlaczego warto sprawdzać swoją historię kredytową?


Jest to szczególnie ważne dla osób, które są aktywne kredytowo
- Monitorując regularnie historię kredytową mamy możliwość sprawdzenia, czy nie zostały zgłoszone opóźnienia w spłacie rat, których możemy być zupełnie nieświadomi. W przypadku wątpliwości możemy zwrócić się do instytucji, która przesłała informację o nas do BIK i po wyjaśnieniu sprawy prosić ją o dokonanie korekty – mówi Marcin Gozdek, ekspert Biura Informacji Kredytowej. – Osoby ceniące sobie wygodę mogą aktywować w BIK specjalne alerty i otrzymywać powiadomienia sms i e-mail w przypadku nawet najdrobniejszych opóźnień Dodaje Marcin Gozdek.

fot. mat. prasowe

Po co budować historię kredytową?

Dzięki BIK można zweryfikować, czy poręczany przez nas kredyt spłacany jest w terminie.


Poznaj swój BIK


Każdy ma możliwość sprawdzania swojej historii kredytowej, szybko i bezpiecznie poprzez stronę www.bik.pl. Wystarczy potwierdzić swoją tożsamość i pobrać raport. Uchroni to nas przed sytuacją, w której niewielka, zapomniana zaległość wynikająca np. z różnic kursowych czy opłat manipulacyjnych – może wpłynąć na decyzję kredytową.
* W polskim prawie przetwarzanie przez banki i instytucje ustawowo upoważnione do udzielania kredytów (SKOK-i) oraz instytucje utworzone na podstawie art. 105 ust. 4 ustawy Prawo bankowe, danych objętych tajemnicą bankową (w tym związanych z kredytowaniem konsumenta) reguluje Prawo bankowe (art. 105 oraz 105 a). Na podstawie art. 105 ust.4 Prawa bankowego informacje o wszystkich kredytach będących w trakcie spłacania są przetwarzane przez banki i BIK bez zgody klienta, m.in. dla potrzeb dokonywania oceny zdolności kredytowej klienta i analizy ryzyka kredytowego.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: