eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Mieszkanie, lokata, obligacje: rentowność V 2015

Mieszkanie, lokata, obligacje: rentowność V 2015

2015-07-01 15:18

Przeczytaj także: Mieszkanie, lokata, obligacje: rentowność III 2015


Nie każdy zarobi tyle samo


Badanie rentowności najmu opiera się na medianach cen transakcyjnych oraz stawek ofertowych najmu pomniejszonych o 5 proc. Oczywiście nie każdy zarobi tyle co rynkowa średnia. Wśród mieszkań na wynajem są bardziej i mniej zyskowne.

Najlepiej oprocentowana lokata roczna na wyższą kwotę (np. 100 tys. zł – to wyklucza promocje, które często dotyczą maksymalnie kilku tys. zł) to obecnie niespełna 2,3 proc. netto. Jakby na to nie patrzeć, nawet najlepsza lokata daje dziś znacznie niższy zysk niż mieszkanie na wynajem w każdym z badanych miast. Należy jednak pamiętać, że nieruchomość taka to więcej zachodu niż założenie depozytu, które można załatwić w kilka minut, nie odchodząc od komputera. Na dodatek w lokacie od razu wiadomo ile wyniesie zysk, podczas gdy z mieszkaniem na wynajem sytuacja jest bardziej skomplikowana i nieprzewidywalna. Rynkowe średnie dają jednak podstawy by wierzyć, że jest to korzystne rozwiązanie.

fot. mat. prasowe

Rentowność najmu mieszkań w poszczególnych miastach w maju 2015 roku

Największą rentownością najmu w marcu charakteryzował się Gdańsk, najmniejszą - Kraków


Rośnie zainteresowanie najmem


– Z analizy danych popytowych w naszym serwisie wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowaliśmy 8-proc. wzrost liczby zapytań o mieszkania na wynajem w siedmiu badanych lokalizacjach – zauważa Maciej Górka z Domiporta.pl. – Stanowią one prawie 23 proc wszystkich zapytań o najem w skali całego kraju – dodaje. Oznacza to, że rośnie zainteresowanie najmem, na co wpływ ma m.in. rosnąca mobilność młodych osób migrujących po kraju za pracą. Obszary aglomeracyjne absorbują coraz większą liczbę ludności poprzez generowanie i udostępnianie nowych miejsc pracy. – Jednocześnie obserwujemy znaczny, bo prawie 12-proc. spadek zainteresowania mieszkaniami do sprzedaży, co może wynikać z początku wzrostu cen w ostatnich miesiącach – komentuje ekspert z Domiporta.pl.
Według analiz portalu największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 2-pokojowe w przedziale cenowym 1,7 -2,0 tys. zł za miesiąc, które stanowią 37 proc wszystkich zapytań.

Jak liczona jest rentowność najmu?


Oczekiwana rentowność z inwestycji w mieszkanie na wynajem liczona jest na podstawie cen transakcyjnych mieszkań (z transakcji dokonanych przez klientów Home Broker i Open Finance) oraz ofert na wynajem zamieszczonych na stronach portalu Domiporta.pl. Stawki ofertowe najmu zostały do obliczeń obniżone o 5 proc. W wyliczeniach uwzględniano dane z siedmiu rynków nieruchomości: Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Pod uwagę bierzemy medianę, która urealnia dane zmniejszając wagę ofert znacząco odstających od przeciętnych.

Rentowność netto uwzględnia 10,5-miesięczny okres wynajmu mieszkania, 5 PLN za metr miesięcznego czynszu dla administracji płaconego przez właściciela (6 PLN w Krakowie i Wrocławiu oraz 7 PLN w Warszawie) oraz podatek ryczałtowy od przychodów z wynajmu w wysokości 8,5 proc.

Marcin Krasoń,
Maciej Górka,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: