eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Pożyczki i kredyty gotówkowe: jak pożyczają Polacy?

Pożyczki i kredyty gotówkowe: jak pożyczają Polacy?

2015-06-09 10:17

Pożyczki i kredyty gotówkowe: jak pożyczają Polacy?

Jak pożyczają Polacy? © Yotka (fotoaloja) - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Na co zwracają szczególną uwagę polscy kredyto- i pożyczkobiorcy? Z badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Finmarket.pl wynika, że tym, co najbardziej liczy się dla zadłużających się, jest niewygórowana rata, brak prowizji oraz minimum formalności.

Przeczytaj także: Potrzeby tu i teraz a brak gotówki

Najbardziej istotne wyniki badania koncentrują się na najważniejszych z punktu widzenia konsumenta cechach ofert pożyczkowych. Kluczowa okazuje się tu być niska rata, na którą wskazuje 53% respondentów. Ważny jest również brak prowizji (45%) oraz sprowadzone do minimum formalności (37%). Jedynie co piąty ankietowany wskazywał na wagę szybkości udzielenia pożyczki oraz łatwości w jej uzyskaniu. Tutaj należy jednak podkreślić, że w przypadku firm pożyczkowych wyniki są nieco odmienne - tutaj szybkość uzyskania środków była cechą kluczową dla respondentów (31%). Jest to również główna zaleta tego typu firm obok niewielkich wymogów formalnych.

Respondenci zostali również poproszeni o wskazanie instytucji, do których najczęściej udawali się po wsparcie finansowe. Zdecydowanym liderami wśród banków okazały się PKO BP oraz Credit Agricole, a także Santander Consumer Bank i Alior Bank. W kategorii firm pożyczkowych prym wiodły Vivus, Provident oraz EkspresKasa.

Osoby biorące udział w badaniu wskazały również celowość zadłużania się. Zarówno w przypadku brania kredytów w banku, jak i w instytucji pozabankowej praktycznie jedno podobieństwo można zauważyć w przypadku pożyczek na remont mieszkania (30% i 31%). Okazuje się, że banki zdecydowanie częściej wybierane są przy zakupie AGD/RTV (40% do 11%) oraz przy zakupie samochodu/motocyklu (16% do 9%). Z kolei pożyczka poza system bankowym brana jest przy wydatkach zdrowotnych (16% do 4%) oraz przy realizacji swoich pasji/hobby (13% do 4%).

Wizerunek instytucji niebankowych wyraźnie różni się od wizerunku banków. Te pierwsze są postrzegane przede wszystkim jako udzielające pożyczek szybko (78% do 55%), łatwo je przyznające (77% do 42%) oraz niewymagające sprawdzania historii kredytowej (76% do 25%). Banki kojarzą się częściej z niską ratą oraz długim czasem, na jaki można rozłożyć spłatę.

fot. mat. prasowe

Najistotniejsze cechy ofert pożyczkowych

Na przynajmniej jedną z cech pożyczek internetowych – szybkość udzielenia pożyczki, szybka wypłata pieniędzy, mało formalności, brak konieczności wizyty w oddziale – jako ważną przy wyborze oferty kredytowej wskazuje 65% badanych.


– Wyniki badania są bardzo istotne dla nas, naszych partnerów oraz całego sektora finansowego w Polsce. Dzięki tym danym wiemy zdecydowanie więcej o kredytobiorcach, ich podejściu do pożyczek i preferencjach. Pozwoli to również jeszcze lepiej konstruować oferty, a także zrozumieć potrzeby konsumenta – powiedziała Ewelina Fastyn, Dyrektor Zarządzający Finmarket.

fot. mat. prasowe

Celowość zadłużania się

Kredyty bankowe służą przede wszystkim do zakupu dóbr trwałego użytku, niebankowe przeznaczane są na spłatę innych zobowiązań.

fot. mat. prasowe

Wizerunek instytucji niebankowych i banków

Instytucje niebankowe są kojarzone przede wszystkim z szybkim udzielaniem pożyczek, łatwością ich uzyskania oraz niesprawdzaniem historii kredytowej oraz poziomu dochodów.


Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzono techniką CAWI na panelu internautów epanel.pl w dniach 13-18 maja 2015 roku. Wzięły w nim udział osoby w wieku 30-65 lat (z zachowaniem podziału kwotowego), aktywne zawodowo, o dochodzie osobistym netto w wysokości maksymalnie 5000 PLN. Dodatkowym warunkiem było spłacanie kredytu lub pożyczki w ciągu ostatnich dwóch lat.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: