eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polscy inwestorzy patrzą na rynki zagraniczne

Polscy inwestorzy patrzą na rynki zagraniczne

2015-05-29 00:55

Przeczytaj także: Tani pieniądz napędza hossę



Kluczowe znaczenie zarządzania ryzykiem


Polscy inwestorzy, podobnie jak respondenci z całego świata, uważają, że akcje oferują najwyższe potencjalne zwroty zarówno w krótkiej, jak i w długiej perspektywie, ale jednocześnie postrzegają tę klasę aktywów jako obarczoną największym ryzykiem w 2015 r. i w 10-letnim horyzoncie czasowym.

37% polskich inwestorów wskazało na akcje jako na klasę aktywów o największym ryzyku, a na kolejnych miejscach uplasowały się surowce poza metalami (34%) oraz euro (33%). Dwie najwyższe w rankingu klasy aktywów utrzymują się także w pierwszej trójce w przypadku perspektywy dziesięcioletniej, ale w tym wypadku do tego grona dołączają także inne waluty.

Przy wspomnianym podejściu polskich inwestorów do klas aktywów obarczonych największym ryzykiem, zdecydowana większość respondentów (93%, o 1 punkt procentowy mniej w porównaniu z wynikami globalnymi) oceniła znaczenie fachowego zarządzania ryzykiem w przedziale od „dość ważne” do „bardzo ważne”. Co ciekawe, w Ameryce Łacińskiej, w podobny sposób znaczenie zarządzania ryzykiem postrzega zaledwie 70% respondentów.
„Postrzeganie składowych części ryzyka jest różne w zależności od branży, a inwestorzy powinny dobrze rozumieć czym jest dla nich ryzyko i jaki może mieć wpływ na ich portfele" - powiedział Brooks Ritchey, starszy dyrektor zarządzający i kierownik zespołu ds. budowy portfeli w K2 Advisors, a także dyrektor ds. rozwiązań inwestycyjnych w Franklin Templeton Solutions. „W obecnych warunkach podwyższonej zmienności i niskich stóp procentowych, wielu inwestorów szuka rozwiązań aktywnie zarządzanych przez specjalistów i opartych na strategiach, które są w stanie obniżyć zmienność, a jednocześnie wypracować atrakcyjne zwroty skorygowane o ryzyko”.

W kontekście strategii inwestycyjnej na 2015 r., polscy inwestorzy generalnie są ostrożni, a ponad połowa (54%) z nich planuje przyjąć bardziej konserwatywne podejście. Ponadto, wyniki badania sygnalizują wzrost liczby inwestorów planujących przejście na bardzo konserwatywną strategię w porównaniu z rokiem ubiegłym (z 12% w 2014 r. do 17% w 2015 r.).

Globalne wyniki były podobne; większość (55%) inwestorów z całego świata deklaruje, że ich strategia inwestycyjna będzie w 2015 r. bardziej konserwatywna. Wyjątkowo ostrożni są inwestorzy w Malezji; 71% tamtejszych respondentów zapowiada przejście na bardziej konserwatywną strategię inwestycyjną w 2015 r. Na drugim końcu skali są inwestorzy z Chin, spośród których 63% planuje przyjęcie w tym roku bardziej agresywnej strategii inwestycyjnej.

Rozbieżności pomiędzy rynkami wschodzącymi i rozwiniętymi


Inwestorzy z rynków wschodzących i rozwiniętych nie zgadzają się w kwestii kilku kluczowych czynników ryzyka. Respondenci z krajów zaliczanych do rynków wschodzących ponad dwukrotnie częściej niż mieszkańcy krajów rozwiniętych deklarowali obawy przed inflacją oraz prawie dwukrotnie częściej wskazywali na ryzyko związane ze wzrostami stóp procentowych i spadkami cen ropy. Z drugiej strony, inwestorzy z rynków rozwiniętych prawie dwukrotnie częściej wyrażali obawy związane z zadłużeniem w strefie euro.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: