eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Gdy płynność finansowa staje się problematyczna

Gdy płynność finansowa staje się problematyczna

2015-02-04 11:17

Przeczytaj także: Jakie produkty finansowe wspierają rozwój MSP?


Najczęściej będzie niezbędne poniesienie w tym celu dodatkowych nakładów. W takiej sytuacji warto poszukać banku, który udzieli firmie kredytu inwestycyjnego. Finansowanie można uzyskać również w ramach specjalnych rządowych programów przeznaczonych dla firm lub poprzez leasing.
  • Kredyt inwestycyjny

    Przeznaczony jest na finansowanie projektów o charakterze inwestycyjnym, służących pomnażaniu majątku firmy. Okres kredytowania w zależności od banku może wahać się od roku do 20 lat i pokrywać nawet 100 proc. inwestycji. Kredyt ten dostępny jest w różnych walutach, a jego kwota może sięgać kilku milionów złotych. Jeśli firma miała w przeszłości problemy finansowe znalezienie banku, który zdecyduje się udzielić kredytu może być wyzwaniem. Dlatego warto udać się po poradę do pośrednika finansowego, który ma dostęp do ofert wielu instytucji i pomoże znaleźć miejsce, gdzie szanse na kredyt będą największe.
  • Kredyt z gwarancją de minimis

    Kredyty tego rodzaju są dostępne w ramach programu rządowego dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy mogą uzyskać gwarancję na zabezpieczenie spłaty kredytu. Gwarancja de minimis zabezpiecza spłatę kredytu w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie będzie w stanie uregulować go w terminie. Wtedy spłaty kredytu dokonuje gwarant, czyli BGK. Przedsiębiorca nie zostaje jednak zwolniony z odpowiedzialności finansowej – musi zwrócić odpowiednią kwotę wraz z odsetkami. Tyle, że rozlicza się z tych zobowiązań już nie z bankiem kredytującym, tylko z gwarantem. Kredyty z gwarancją de minimis dostępne są w wielu polskich bankach. Ich listę można znaleźć na stronie http://deminimis.gov.pl/.
  • Leasing

    Leasing to bardzo wygodna i elastyczna forma finansowania inwestycji wymagających nabycia środków trwałych dla firmy: maszyn, urządzeń i środków transportu. Pozwala korzystać z tego typu sprzętu bez konieczności jego zakupu. Zapewnia firmie nie tylko poprawę płynności finansowej, ale przede wszystkim znaczne zmniejszenie obciążeń podatkowych. Leasing pozwala na sfinansowanie nawet do 100 proc. wartości inwestycji netto, najczęściej w kwocie nieprzekraczającej 1,5 mln złotych. Dodatkową zaletą jest możliwość elastycznej spłaty rat w zależności od dochodów firmy. Okres finansowania inwestycji za pomocą leasingu zazwyczaj nie przekracza kilku lat.

Kiedy sytuacja grozi zawałem


W sytuacji naprawdę poważnych tarapatów, kiedy zobowiązania firmy przekraczają jej możliwości finansowe, najważniejsze to nie uciekać od problemów. Bankowi, który udzielił nam kredytu zależy na odzyskaniu pieniędzy, dlatego również w jego interesie leży renegocjowanie warunków spłaty tak, aby firma mogła jej podołać. W grę mogą wchodzić takie rozwiązania, jak odroczenie spłaty odsetek czy wakacje kredytowe, czyli czasowe zawieszenie konieczności spłaty rat. Nawet jeśli w umowie nie pojawił się zapis otwierający drogę do takiego rozwiązania, zawsze możesz zwrócić się do banku, aby ustalić nowe warunki.

Lepiej zapobiegać niż leczyć


Z myślą o ewentualnych problemach warto już na etapie zakładania firmy pomyśleć o jej ubezpieczeniu. Na rynku znaleźć można trzy rodzaje ubezpieczeń dla przedsiębiorców: od upadłości, od utraty stabilności finansowej oraz od utraty zysku. Pierwszy typ ubezpieczenia skierowany jest do przedsiębiorców, którzy zawierają umowy kredytu na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W przypadku upadłości kredytobiorcy, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca świadczenie ubezpieczeniowe do wysokości 50 proc. pozostałego do spłaty salda kredytu. Ochrona ubezpieczeniowa może być świadczona nawet do 18 miesięcy. Ubezpieczenie od utraty stabilności finansowej to rozwiązanie dla firm z sektora MSP, które zabezpiecza kontrahentów przedsiębiorcy na wypadek nagłych zdarzeń, tj. upadłość firmy bądź zgonu właściciela, uniemożliwiających regulowanie zobowiązań. Obejmuje nie tylko ubezpieczenie życia, ale również zabezpieczenie spłaty należności wobec partnerów biznesowych. Ubezpieczenie od utraty zysku ma zaś na celu zapewnienie stabilności finansowej przedsiębiorstwa poprzez niwelowanie negatywnych skutków przestoju firmy spowodowanego oddziaływaniem żywiołów. Ryzyko utraty zysku w praktyce występuje wspólnie z ubezpieczeniem mienia od ognia i innych zdarzeń losowych.

Elżbieta Micigolska-Turczyk, ekspert ds. kredytów gotówkowych i hipotecznych

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: