eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek Catalyst: prognozy 2015 r.

Rynek Catalyst: prognozy 2015 r.

2015-01-07 11:42

Rynek Catalyst: prognozy 2015 r.

Jakie prognozy dla rynku Catalyst? © narstudio - Fotolia.com

Tendencja do ograniczania oprocentowania nowych emisji sprawi, że więcej będzie można zarobić na wzroście cen obligacji na rynku wtórnym. Mniej będzie za to defaultów. Taką prognozę dla rynku Catalyst formułuje Emil Szweda, ekspert serwisu Obligacje.pl.

Przeczytaj także: Popyt na obligacje korporacyjne bije rekordy

Ostatnie tygodnie 2014 roku jak w soczewce skupiły perspektywy przyszłego roku. Capital Park i Ghelamco uplasowały publiczne emisje obligacji, oferując marże o ponad 100 pkt bazowych niższe niż jeszcze pół roku wcześniej. Kruk uplasował emisję prywatną obniżając marzę o 95 pkt bazowych i wydłużając tenor o co najmniej rok.

Rynek pierwotny


Tego właśnie należy spodziewać się po emitentach obligacji w przyszłym roku – prób dalszego ograniczania marż i wydłużania terminów zapadalności. Sprzymierzeńcem emitentów jest niski WIBOR i perspektywy jego dalszego spadku (o 40 bps w perspektywie 12 miesięcy – taką przyszłość wyceniają kontrakty FRA), co oznacza, że nawet mini wojna depozytowa toczona przez banki, ma ograniczony zasięg i pomijając promocje, lokaty na poziomie 2,5 proc. mogą uchodzić za rarytas. Inwestorom detalicznym spółki o największej renomie mogą bez przeszkód zaoferować oprocentowanie dwukrotnie wyższe i nazwać to okazją, choć jeszcze kilka miesięcy wcześniej bez zmrużenia oka płaciły po 6-7 proc. Jeśli ktoś jest na Catalyst od trzech lat i pamięta, że nawet Kruk płacił w 2012 roku 10 proc. (WIBOR3M plus 5 pkt proc.), w przyszłym roku będzie musiał przywyknąć do ofert zbliżonych do 5-6 proc. (przed rokiem pisałem o 6-7 proc. wobec 8 proc. łatwo osiągalnych jeszcze w 2013 roku).

Łaska inwestorów detalicznych na pstrym koniu jeździ, ale niskie oprocentowanie lokat nie jest jedynym argumentem dyrektorów finansowych. Drugim z nich jest rosnąca dostępność kredytów bankowych, które, co do zasady, są tańszym narzędziem finansowania działalności, zwłaszcza wydatków inwestycyjnych. Według ankiety NBP, ponad połowa banków oczekuje złagodzenia polityki kredytowej dla małych i średnich firm w IV kwartale 2014. Jednocześnie ankieta wykazała brak zwiększonego popytu na kredyty dla przedsiębiorstw w III kwartale. Wniosek? Kredyty stają się coraz bardziej dostępne, ale zainteresowanie nimi nie rośnie. Nie ma lepszych warunków dla dalszego spadku marż – zarówno kredytowych, jak i w przypadku obligacji.

fot. narstudio - Fotolia.com

Jakie prognozy dla rynku Catalyst?

Emitenci obligacji będą w przyszłym roku wciąż próbować ograniczać marże i wydłużać terminy zapadalności.


Jeśli popyt inwestorów dopisze mimo oferowanego im niższego oprocentowania, możemy spodziewać się co najmniej utrzymania liczby publicznych emisji. Ważne prospekty mają Best, PCC Rokita, Ghelamco, Capital Park, Kruk i Getin Noble Bank. Być może do tego grona dołączy Cyfrowy Polsat (projekt uchwał na najbliższe NWZA zakłada uchwalenie programu emisji obligacji wartego 1 mld zł, a emisje publiczne są jednym z rozważanych wariantów realizacji programu), być może z nowym prospektem wróci także Echo Investment.

Jednocześnie bezprospektowe emisje publiczne będą przeżywały renesans. Już rok 2014 – zgodnie z naszymi oczekiwaniami sprzed roku – był pod tym względem przełomowym okresem, natomiast w 2015 roku tendencja do przeprowadzania publicznych emisji o wartości do 10 mln zł powinna rozkwitnąć.

Rynek wtórny


Oczekiwany spadek marż to zarazem okoliczność wspierająca rynek wtórny, na którym notowane są starsze serie, oferujące wyższe kupony. Część inwestorów – zwłaszcza weteranów Catalyst – może kręcić nosem na coraz niższe marże oferowane w nowych emisjach, ale do wyboru mają także starsze serie. Można oczekiwać, że popyt na wyżej oprocentowane papiery wzrośnie, a efektem będzie wzrost cen i spadek rentowności. Dla inwestorów szukających zwrotów powyżej średniej, ta ścieżka może się okazać sposobem na ich uzyskanie.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: