eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestor giełdowy 2014

Inwestor giełdowy 2014

2014-10-31 13:18

Inwestor giełdowy 2014

Kim jest statystyczny polski inwestor? © patpitchaya - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak inwestuje Jan Kowalski? Z kolejnej edycji edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów wynika, że statystyczny polski inwestor to młody mężczyzna, legitymujący się wyższym wykształceniem, z niedużym stażem na giełdzie. Przeważnie inwestowanie nie jest jego głównym zajęciem. Podejmując decyzje, najczęściej opiera się na własnych analizach i wyczuciu, analizuje informacje płynące ze spółek oraz rekomendacje domów maklerskich.

Przeczytaj także: Inwestor giełdowy 2012

Kluczowym narzędziem inwestycyjnym jest dla niego rachunek maklerski, który powinien oferować niskie prowizje, dostęp do notowań w czasie rzeczywistym oraz łatwość w obsłudze platformy transakcyjnej.

U schyłku sierpnia 2014 w naszym kraju zarejestrowanych było ponad półtora miliona rachunków maklerskich - podał Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Z kolei rzesza aktywnych inwestorów indywidualnych, którym w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku udało się wygenerować 13 procent obrotów na głównym rynku akcji GPW, liczy sobie kilkaset tysięcy. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, we współpracy z Deutsche Bank Polska, po raz kolejny postanowiło sprawdzić, w jaki sposób inwestują, czego potrzebują i jakie są ich oczekiwania.

Jak inwestuje Kowalski


Jak pokazują wyniki badania, aż 92 proc. inwestorów indywidualnych w Polsce deklaruje, że swoim portfelem zarządza samodzielnie, poprzez rachunek maklerski. Do pośrednictwa funduszy inwestycyjnych przyznaje się 35 proc. badanych.

fot. mat. prasowe

Czym inwestorzy kierują się podejmując decyzję?

Własne analizy i wyczucie, informacje ze spółek oraz rekomendacje domów maklerskich to czynniki w najwyższym stopniu wpływające na decyzje inwestorów.


Mimo że większość ankietowanych to inwestorzy z maksymalnie pięcioletnim stażem, aż 66 proc. z nich podejmuje decyzje w oparciu o własne analizy lub wyczucie (54 proc.). Ważnym źródłem wiedzy o rynku kapitałowym są również raporty spółek giełdowych (44 proc.). Pozostali inwestorzy aktywnie poszukują informacji w mediach, w tym głównie w prasie i internetowych portalach branżowych. Co ciekawe, jedynie 36 proc. badanych zdaje się na analizy przygotowywane przez domy maklerskie. Tylko 6 proc. ufa rekomendacji znajomych.

Jedynie dla 10 proc. ankietowanych inwestowanie na giełdzie stanowi sposób na życie. Dla 62 proc. jest to jedynie dodatkowe źródło dochodu. Polscy inwestorzy aktywnie dywersyfikują swoje środki. Zdecydowana większość, bo aż 84 proc. w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zainwestowała w akcje polskich spółek notowanych na GPW. Nieco mniej niż 30 proc. wybrało jednostki funduszy inwestycyjnych (TFI). Bardziej ostrożni ulokowali środki na depozytach lub w gotówce (30 proc. ankietowanych).
– Profil polskiego inwestora indywidualnego nie zmienił się znacząco w porównaniu do ubiegłorocznego badania – zauważa Tomasz Bednarski z Biura Maklerskiego Deutsche Bank. – Pozytywnym faktem jest to, że stopniowo wzrasta średnia wartość jego portfela, która utrzymuje się na poziomie kilkunastu do trzydziestu tysięcy złotych – mówi.

fot. mat. prasowe

Najważniejsze cechy dobrego rachunku maklerskiego

Niskie prowizje, dostęp do notowań w czasie rzeczywistym oraz łatwość w obsłudze platformy transakcyjnej.


Pytani o najbardziej atrakcyjne alternatywy dla GPW badani wskazywali na inwestycje w surowce (36 proc. badanych), 32 proc. wybrałoby rynek walutowy, a o jeden procent mniej – obligacje korporacyjne. Nikłym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości. Co drugi respondent chciałby mieć możliwość inwestowania na rynkach zagranicznych. Przed inwestowaniem na obcych rynkach skutecznie powstrzymuje jednak brak dostatecznych informacji i obawa przez ryzykiem związanym z odmiennymi regulacjami.
Przeczytaj także: Inwestor giełdowy 2015 Inwestor giełdowy 2015

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: