eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Programy unijne 2014-2020: kredyt na innowacje technologiczne

Programy unijne 2014-2020: kredyt na innowacje technologiczne

2014-12-17 09:10

Przeczytaj także: 350 mln zł na innowacje. BGK zbiera wnioski o premię technologiczną


Warto również skupić się na rzeczowym i finansowym określeniu ram projektu oraz precyzyjnym zdefiniowaniu nowej technologii i źródła jej pochodzenia – określeniu, czy są to rozwiązania własne, poparte pracami badawczymi i czekające na opatentowanie, czy też technologia zakupiona od podmiotów trzecich. Konieczne jest potwierdzenie gotowości do realizacji planowanej inwestycji już na etapie aplikowania o dofinansowanie. Jeśli więc nasz projekt zakłada wprowadzenie własnej technologii, warto z wyprzedzeniem wszcząć procedurę ochronną np. w formie zgłoszenia patentowego lub zastrzeżenia wzoru użytkowego dla wdrażanych innowacji, ponieważ rozpatrzenie tych wniosków może zająć nam nawet kilka miesięcy.

Czego się wystrzegać?


– Najczęstszymi błędami popełnianymi przy składaniu wniosku o przyznanie kredytu technologicznego są źle przygotowane bądź niepełne dokumenty aplikacyjne oraz niewłaściwa interpretacja zapisu o innowacyjności wdrażanej technologii – tłumaczy Ewelina Posmyk-Kowalska z ECDF.
– Należy pamiętać, że wspominana w warunkach konkursu „nowa technologia” nie może być po prostu nowatorską maszyną. Premia technologiczna obejmuje bowiem zakup rozwiązań, które jedynie pomogą nam wdrożyć innowacyjną technologię w naszym przedsiębiorstwie, a nie urządzeń, które same w sobie są innowacyjne. – Do wniosku o dofinansowanie należy więc dołączyć opinię stwierdzającą, że wdrażana technologia jest innowacją, której okres stosowania na świecie jest nie dłuższy niż 5 lat. – Podmiotami, które taką opinię mogą wydać, są jednostki naukowe i centra badawczo-rozwojowe, które nie są powiązane z przedsiębiorcą lub stowarzyszenia naukowo-techniczne o zasięgu ogólnopolskim np. uczelnie wyższe, Naczelna Organizacja Techniczna, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich czy instytuty badawcze – dodaje Ewelina Posmyk-Kowalska.
Warto również pamiętać, że inwestycja, na którą chcemy pozyskać środki, nie może rozpocząć się przed złożeniem wniosku.

Zastrzyk dla gospodarki


Największymi beneficjentami kredytu z poprzedniego rozdania były zdecydowanie firmy produkcyjne oraz sektor przetwórstwa przemysłowego.
– Wsparcie w formie bezzwrotnej dotacji jest bardzo potrzebne polskim przedsiębiorcom – mówi Karol Walkowiak z firmy Walbet, która była beneficjentem kredytu technologicznego w poprzedniej perspektywie. – Dzięki otrzymanej premii technologicznej w wysokości ponad 2,5 mln złotych zwiększyliśmy skalę produkcji, podnieśliśmy poziom innowacyjności przedsiębiorstwa oraz zaczęliśmy świadczyć usługę, która obecnie nie jest oferowana przez konkurencję. Wdrożona w ramach projektu technologia pozwoliła nam wyeliminować wcześniejsze wady, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów świadczenia usługi – dodaje.
Jednak na unijnych dotacjach zyskał cały polski rynek. Według danych Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej w ostatnich latach zanotowano dynamiczny wzrost zgłoszeń patentowych dokonanych przez podmioty krajowe – z 2 392 w 2007 roku do aż 4 237 w roku 2013. Związane jest to ściśle z wdrażanymi innowacyjnymi technologiami, których implementacja była możliwa dzięki funduszom pozyskanym przez polskich przedsiębiorców m. in. w ramach kredytu technologicznego. Program ten, jako jeden z instrumentów wsparcia sektora MSP, przyczynił się również do wzrostu nakładów na badania i rozwój. Z danych Eurostatu wynika, że wydatki na prace B+R w 2013 roku w Polsce stanowiły 0,87% PKB, co jest wynikiem o ponad 20% wyższym niż w roku 2010. Powoli więc dążymy do wskazanego w strategii Europa 2020 celu, aby nakłady na innowacje osiągnęły poziom 1,7 proc. PKB.

Kredyt technologiczny będzie najprawdopodobniej pierwszą okazją dla polskich przedsiębiorców, by skorzystać z unijnych pieniędzy w nowej perspektywie. Biorąc pod uwagę niezwykłą popularność konkursu w poprzednim rozdaniu, a także fakt, że w konkursie mogą wziąć udział również beneficjenci z poprzednich edycji, warto już teraz przemyśleć możliwość wystartowania. Rzetelnie i z wyprzedzeniem przygotowane dokumenty aplikacyjne mogą stać się kluczem do podniesienia innowacyjności i konkurencyjności naszej firmy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: