eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Programy unijne 2014-2020: kredyt na innowacje technologiczne

Programy unijne 2014-2020: kredyt na innowacje technologiczne

2014-12-17 09:10

Programy unijne 2014-2020: kredyt na innowacje technologiczne

Kolejna odsłona kredytu technologicznego wystartuje już w I kw.2015 roku ©  Voyagerix - Fotolia.com

Ci z przedsiębiorców, którzy z niecierpliwością wypatrują rozpoczęcia konkursów dotacyjnych z nowej perspektywy unijnej, powinni być zadowoleni - kolejna odsłona kredytu technologicznego wystartuje już w I kwartale 2015 roku. Dzięki temu rozwiązaniu możliwa staje się spłata części zaciągniętego w banku kredytu na wdrożenie innowacyjnych technologii. Kolejka chętnych już się ustawiła. Jakie kroki przedsięwziąć, aby nie przegapić swojej szansy?
Kredyt technologiczny to propozycja dość dobrze znana polskim przedsiębiorcom - okazał się on jednym z najpopularniejszych konkursów, jakie zorganizowano w ramach unijnej perspektywy na lata 2007-2013. Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, do połowy listopada zawarto 686 umów o dofinansowanie, a zatwierdzonych do realizacji zostało jeszcze około 100. Dane wskazują również, że średnia przedsiębiorcy otrzymywali nieco ponad 2,5 mln bezzwrotnej pożyczki, chociaż wielu z nich wnioskowało o wsparcie w maksymalnej kwocie 4 mln zł.

Zainteresowanie, jakie wśród przedsiębiorców wzbudził kredyt technologiczny, znacznie przerosło zarówno oczekiwania Ministerstwa, jak i zaplanowany budżet. Dlatego też podjęto decyzję o ograniczeniu ilości konkursów do zaledwie trzech edycji. Na temat szczegółów i terminów najbliższego nic jeszcze nie wiadomo, ale przygotowania do składania wniosków warto rozpocząć już teraz.

Innowacyjny Rozwój dla MSP


Już wiadomo, że w nowej perspektywie 2014-2020 konkurs nazywać się będzie Kredytem na innowacje technologiczne i zorganizowany zostanie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój. Skierowany będzie do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i służyć ma wdrożeniu nowych technologii, a co za tym idzie, podniesieniu konkurencyjności rodzimych firm na rynku międzynarodowym. Szczegółowych warunków naboru jeszcze nie znamy, ale wiele z nich można wywnioskować z poprzednich konkursów. Największą zaletą programu z pewnością będzie bezzwrotny charakter otrzymanej premii technologicznej. Mamy dzięki temu możliwość spłaty znacznej części zaciągniętego przez nas kredytu na innowacje z otrzymanej w ramach konkursu dotacji. Taka dopłata może wynieść nawet 6 mln złotych.
– Dofinansowanie może być w szczególności przeznaczone na wdrożenie wyników prac B+R, własnych lub zakupionych, i związane z tym wydatki np. zakup budynków, nabycie lub wytworzenie środków trwałych czy zakup wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji i know-how – mówi Ewelina Posmyk-Kowalska, Konsultant ds. funduszy UE Grupy ECDF. – Kredyt na innowacje technologiczne zwiększy dostęp przedsiębiorstw do komercyjnych źródeł finansowania, czyli kredytów udzielanych przez sieci banków komercyjnych, na których spłatę w normalnych warunkach nie mogliby sobie pozwolić.

fot. Voyagerix - Fotolia.com

Kolejna odsłona kredytu technologicznego wystartuje już w I kw.2015 roku

W nowej perspektywie 2014-2020 konkurs nazywać się będzie Kredytem na innowacje technologiczne i zorganizowany zostanie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój. Skierowany będzie do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.


Dla kogo premia?


Beneficjenci ubiegający się o dofinansowanie w ramach kredytu technologicznego muszą spełnić kilka istotnych warunków. Przede wszystkim ważne jest posiadanie zdolności kredytowej. Niezbędnym elementem wnioskowania o dotację jest uzyskanie tzw. promesy kredytowej – pisemnego przyrzeczenia udzielenia kredytu – od banku komercyjnego. Tylko wtedy otrzymaną w przyszłości dotację możemy wykorzystać do spłaty części otrzymanego w ten sposób kapitału. Dofinansowanie może wynieść nawet 70% wartości kosztów kwalifikowanych dla mikro i małych przedsiębiorstw oraz 60% dla średnich, a sam kredyt – do 75% wartości inwestycji. Warto przed ubieganiem się o dotację sprawdzić Mapę Pomocy Regionalnej, w której znajdziemy informację, na jakie maksymalne dofinansowanie możemy liczyć. Jeśli na przykład wnioskodawca realizuje inwestycję o wartości kosztów kwalifikowanych 3 mln zł, otrzymuje na ten cel 2 250 000 zł kredytu technologicznego, a pozostała część to wkład własny, który może zostać sfinansowany innym, komercyjnym kredytem. Część zaciągniętego w ten sposób zobowiązania można pokryć w ramach premii technologicznej. I tak, jeśli w regionie, w którym realizowana jest inwestycja, maksymalny poziom dofinansowania wynosi 45%, to otrzymamy 1 350 000 zł bezzwrotnej dotacji, a do spłaty pozostanie nam kredyt na kwotę 900 000 zł i pokrycie wcześniej wspomnianego wkładu własnego w wysokości 750 000 zł.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: