eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › KDPW wprowadza kody FISN

KDPW wprowadza kody FISN

2014-11-25 12:38

KDPW wprowadza kody FISN

KDPW wprowadza kody FISN © ra2 studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zapewne nie każdy zdaje sobie sprawę, że Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych to również Agencja Numerująca. Tak jednak jest - KDPW to jedyna na polskim rynku instytucja nadająca numery i kody podmiotom i instrumentom z rynku finansowego. Od listopada bieżącego roku Rejestr poszerza wachlarz swoich usług o nadawanie kodów FISN (Financial Instrument Short Name), dzięki którym w prosty i jasny sposób można odczytać cechy poszczególnych instrumentów finansowych.
FISN, czyli Financial Instrument Short Name, to kod, który powstał, aby zapewniać spójne i jednolite podejście do standaryzacji krótkich opisów instrumentów finansowych, pozostających w zgodzie z obowiązującymi, międzynarodowymi standardami. Umożliwia on szybkie i nieskomplikowane odczytywanie informacje o instrumencie. W przypadku obligacji może to być np. jej oprocentowanie czy też data wygaśnięcia.

FISN nadaje się tak krajowym jak i zagranicznym instrumentom finansowym. Od 17 listopada br. wszystkim instrumentom, którym KDPW nadaje kody ISIN i CFI, równolegle będzie nadawany również FISN. KDPW sukcesywnie nadaje także FISN wszystkim instrumentom, którym także w przeszłości nadał kody ISIN.

FISN ma maksymalną długość 35 znaków alfanumerycznych i zawiera skróconą nazwę emitenta oraz skróconą charakterystykę danego instrumentu finansowego.

fot. mat. prasowe

FISN

Maksymalna długość FISN to 35 znaków alfanumerycznych.


Językiem obowiązującym przy nadawaniu kodów FISN jest język angielski. W tym celu opracowany został słownik terminów i skrótów służący do opisu cech danych instrumentów finansowych. Sposób nadawania kodu FISN zależy od rodzaju instrumentu finansowego.

Posługiwanie się samym kodem ISIN może być kłopotliwe, jeśli chcemy odczytać cechy danego instrument.

Ułatwia to użycie kodu FISN, co obrazują poniższe przykłady:

fot. mat. prasowe

Przykład FISN dla Amica Wronki

Językiem obowiązującym przy nadawaniu kodów FISN jest język angielski.

fot. mat. prasowe

FISN WIG20

Jeśli chcemy odczytać cechy danego instrumentu, kod FISN okazuje się bardzo pomocny.


Poza FISN, KDPW nadaje także kody ISIN, CFI oraz LEI


Do identyfikacji papierów wartościowych i instrumentów finansowych służy kod ISIN, który w sposób jednoznaczny określa dany instrument. Jest kodem unikalnym i nadawanym zgodnie ze standardem ISO 6166 oraz wytycznymi The Association of National Numbering Agencies, której KDPW jest członkiem od 1994 r. Uczestnicy światowego rynku kapitałowego, posługując się kodami ISIN, mogą napotkać problem związany z szybką identyfikacją typu instrumentu. W związku z tym został wprowadzony jednolity standard klasyfikacji instrumentów finansowych - kod CFI. Jest kodem opisującym dany instrument i nie jest kodem unikalnym. Jest ciągiem sześciu znaków i jest oznaczeniem nadawanym zgodnie ze standardem ISO 10962.

LEI - Legal Entity Identifier - to 20-znakowy kod alfa-numeryczny, który jednoznacznie identyfikuje podmioty zawierające transakcje na światowych rynkach finansowych. Każdy podmiot zobowiązany do raportowania informacji o kontraktach pochodnych do repozytorium transakcji, niezelżenie od tego czy robi to samodzielnie, czy przez pośrednika, musi posiadać numer LEI, za pośrednictwem którego jest identyfikowany jako kontrahent. W grudniu 2013 roku, zgodnie z decyzją Regulatory Oversight Committee (ROC), Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych uzyskał status jednostki pre-LOU (Local Operating Unit) upoważnionej do nadawania numerów LEI.

ANNA jest stowarzyszeniem Krajowych Agencji Numerujących, nadających kody ISIN dla wszystkich papierów wartościowych znajdujących się w publicznym obrocie. ANNA została utworzona w celu wdrażania, promowania i udostępniania standardów dla instrumentów finansowych. ANNA Service Bureau (ASB) jest odpowiedzialna za utrzymywanie bazy danych kodów ISIN i CFI nadawanych przez wszystkie agencje będące członkami stowarzyszenia.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: