eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wyższe limity nie pomogą. Mieszkanie dla młodych traci 345 mln zł

Wyższe limity nie pomogą. Mieszkanie dla młodych traci 345 mln zł

2014-10-02 13:38

Wyższe limity nie pomogą. Mieszkanie dla młodych traci 345 mln zł

Wyższe limity nie pomogą MdM © fox17 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W miastach wojewódzkich ceny kwalifikujące do dopłat w programie „Mieszkanie dla młodych” wzrosły od początku października przeciętnie o 1,75%. W województwie Lubelskim na metr nowego mieszkania lub domu można wydać o 21,4% więcej, a w Warszawie po wzroście o 7,4% limit zbliżył się już do 6,6 tys. zł za m kw. Wyższe limity ułatwią dostęp do dopłat, ale nie zmienią faktu, że 3,5 mld zarezerwowane na ten cel raczej nie zostaną w pełni spożytkowane, a do tego można było wydać je efektywniej.
Poznaliśmy najnowsze dane na temat wykorzystania programu „Mieszkanie dla młodych” oraz niemal komplet nowych limitów cen kwalifikujących do dopłat w tymże programie. W trzech czwartych przypadków ceny, jakie będzie można zapłacić za nieruchomość kupowaną na kredyt z dopłatą, są wyższe niż jeszcze we wrześniu. Limity średnio wzrosły o 1,75%, choć nie brak i znacznie bardziej spektakularnych zmian. Wykorzystanie dopłat będzie dzięki temu tylko trochę lepsze, a dotychczasowe dane pokazują, że program cieszy się o ponad połowę mniejszym zainteresowaniem niż zakładał ustawodawca.

W tym roku „przepadnie” około 345 mln zł


Skąd takie stwierdzenie? Tegoroczny limit wydatków na ten cel to 600 mln zł, a przez trzy kwartały wykorzystano z tej kwoty zaledwie 191 mln zł (31,94%). Jeśli sytuacja rozwijałaby się dalej w dotychczasowym tempie, to tegoroczne wykorzystanie pieniędzy na koniec grudnia wyniosłoby jedynie 255,5 mln zł (42,6%), a pozostałe 344,5 mln zł, jako niewykorzystane, wróciłyby do budżetu.

fot. fox17 - Fotolia.com

Wyższe limity nie pomogą MdM

Wyższe limity ułatwią dostęp do dopłat, ale nie zmienią faktu, że 3,5 mld zarezerwowane na ten cel raczej nie zostaną w pełni spożytkowane.


W Warszawie można już wydać prawie 6,6 tys. zł


Wróćmy jednak na chwilę do najnowszych limitów cen, które kwalifikują do dopłat. Wciąż stosownych danych nie opublikowali dwaj wojewodowie – podkarpacki i opolski. Dane z tych województw nie powinny jednak znacznie zaburzyć obrazu nowych limitów. W większości miast i powiatów potencjalni beneficjenci powinni przyjąć nowe limity z zadowoleniem. W przypadku 29 z 39 nowopoznanych limitów doszło do wzrostów (średnio o 1,75%). W punktu widzenia beneficjentów najważniejsze są jednak zmiany w miastach wojewódzkich, gdzie wykorzystanie dopłat jest najwyższe. Trudno się temu dziwić skoro dopłaty są kierowane głównie do osób chcących kupić nowe mieszkania na kredyt, a gros tego typu inwestycji deweloperzy prowadzą w największych miastach.

Dotychczas udostępnione dane pokazują, że w miastach wojewódzkich limity wzrosły przeciętnie o 1,5% (z wyłączeniem Opola i Rzeszowa, gdzie nie opublikowano jeszcze danych oraz Gdańska, gdzie limity zmieniają się z kwartalnym opóźnieniem). Największy wzrost w tej grupie zanotowano w Warszawie. Dotychczas na nowe mieszkanie w tym mieście wydać można było do 6126,9 zł za m kw. Od października jest to 6583,14 zł, czyli aż o 7,4% więcej. Oznacza to spory wzrost puli mieszkań, z których potencjalni beneficjenci będą mogli wybierać. Wyraźnie wzrosły też limity w Lublinie (o 4,4% do 4457,34 zł za m kw.) i Olsztynie (o 5,8% do 5139,2 zł za m kw.). Wzrosty te wydają się jednak niewielkie w porównaniu do podniesienia limitu o 21,4% jaki miał miejsce w powiatach województwa lubelskiego niesąsiadujących z Lublinem.

fot. mat. prasowe

Mniej na nowe mieszkanie będzie można wydać w Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze

Eksperci szacują, że w bieżącym roku przepadnie około 345 mln złotych, które budżet państwa przeznaczył na dofinansowanie w ramach MdM.


Mniej na nowe mieszkanie będzie można wydać w Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. W dwóch ostatnich miastach od października, aby otrzymać dopłaty do kredytu, można wydać na metr nowej nieruchomości co najwyżej 4 151,95 zł czyli o 2,3% mniej niż przez ostatnie pół roku. W Łodzi obniżka była większa (3,7%), a nowy limit to 4 717,90 zł za m kw.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: