eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Marża kredytu – jak ją obniżyć?

Marża kredytu – jak ją obniżyć?

2014-09-21 00:15

Marża kredytu – jak ją obniżyć?

Jak obniżyć marżę kredytu hipotecznego? © DDRockstar - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Podejmując decyzję o wzięciu na siebie zobowiązania kredytowego, warto zwrócić uwagę na wysokość marży banków. Jest ona uzależniona od co najmniej ośmiu czynników, dlatego mamy realny wpływ na jej obniżenie. Jakie to czynniki i co zrobić, aby uzyskać tańsze zobowiązanie? Na te pytania odpowiadają Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Niskie oprocentowanie nie oznacza niskiej marży


Stopy procentowe spadają, marże rosną
Eksperci już od wielu miesięcy obserwują systematyczny wzrost marż kredytowych. Tymczasem te, wraz z WIBOR-em, składają się na wysokość oprocentowania kredytu. To na nie właśnie należy zwrócić szczególną uwagę. – W ciągu ostatnich 12 miesięcy średnia marża wzrosła o około 0,3-0,4 p.p. w zależności od wielkości kredytu i wartości nieruchomości. Jedną z przyczyn rosnącej ceny kredytu jest spadek stóp procentowych NBP, co powoduje, że banki chcą w ten sposób zrekompensować sobie część utraconych odsetek – tłumaczy Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus, Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

Marża a wysokość raty: Wzrost oprocentowania o 0,4 p.p przy 30 letnim okresie spłaty oznacza wzrost miesięcznej raty o około 25 złotych na każde 100 tysięcy zadłużenia - oblicza Michał Krajkowski, DK Notus, ZFDF


Nadchodzą zmiany
To jednak nie jedyny powód podwyżek. W niedalekiej przyszłości, najpóźniej od 31 marca 2015 roku, obowiązywać będzie Rekomendacja U, która zakłada regulację wynagrodzenia banków z tytułu tzw. bancassurance, czyli ubezpieczeń sprzedawanych razem z innymi produktami. Zgodnie z zarządzeniem, banki powinny jednoznacznie wskazywać klientowi, w jakiej roli występują: pośrednika czy ubezpieczającego. Jeśli w tej pierwszej, zapłatę otrzyma jedynie od zakładu ubezpieczeń.

Banki podnoszą marże szacując ryzyko związane z udzielaniem kredytu mieszkaniowego i biorąc pod uwagę koszt pozyskania środków na finansowanie działalności kredytowej. Wdrożenie założeń rekomendacji U spowoduje jednak zmniejszenie przychodów banków z tytułu sprzedaży polis dodawanych do kredytów. Podwyżki mogą być zatem także sposobem na rekompensatę niższego zarobku – zauważa Leszek Zięba, Aspiro, ZFDF.

fot. DDRockstar - Fotolia.com

Jak obniżyć marżę kredytu hipotecznego?

Warto zadbać o wkład własny: im wyższy, tym niższa marża.


Kto może liczyć na niższą marżę?


Podwójna korzyść wysokiego wkładu
Eksperci podkreślają, że istnieje co najmniej kilka sposobów, dzięki którym można uzyskać niższą marżę, a tym samym obniżyć koszt zobowiązania. – Przede wszystkim warto zadbać o wkład własny: im wyższy, tym niższa marża. Aktualnie jej średnia wysokość przy kredycie mieszkaniowym
z własnymi środkami na poziomie 5% wartości mieszkania oscyluje w granicach 2,14%, podczas gdy jeszcze pół roku temu dla takiego samego kredytu można było uzyskać marżę w średniej wysokości 1,94%. W przypadku wyższego wkładu własnego, na poziomie 25%, średnia kształtuje się już
w okolicach 1,78%, podczas gdy pół roku mogliśmy liczyć na 1,65%
(stan na 1 września 2014 r.) – przekonuje Zięba.

Warto korzystać z produktów banku
Coraz częściej niższą marżę można uzyskać także dzięki korzystaniu z produktów banku.
W niektórych bankach założenie konta czy karty kredytowej pozwala obniżyć marżę już o 0,3-0,8 p.p. – zauważa Michał Krajkowski. – Jednak znacznie większe obniżki można wynegocjować, jeśli skorzystamy z produktów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych. Zobowiązanie do wieloletniego opłacania składki pozwoli zredukować marżę kredytu nawet o 1,0-1,2 p.p. – dodaje.

Oferty dla klientów
Dokonując porównań i analiz, należy zapoznać się także z ofertą dobrze nam znanej instytucji.

Poszukując kredytu na zakup nieruchomości warto rozważyć również propozycję banku, w którym np. posiadamy już rachunek. Podobnie jak osoby uzyskujące wysokie dochody, tak i stali klienci mogą liczyć na niższą marżę lub niższą prowizję za udzielenie finansowego wsparcia – radzi Leszek Zięba.

Przy tak ważnej decyzji jak podjęcie zobowiązania na zakup mieszkania lub domu, nie należy działać pod wpływem impulsu. Dobrze za to skorzystać z bezpłatnej porady profesjonalnego doradcy, który najlepiej zna oferty dostępne na rynku, a po analizie naszych możliwości, pomoże wybrać najbardziej korzystny produkt.

fot. mat. prasowe

Wybrane czynniki warunkujące wysokość marży

Na wysokość marży może wpływać fakt, że jesteśmy stałymi klientami banku, z którego oferty kredytowej korzystamy


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • kredyt- czyli drogo

    donedonke / 2014-09-23 11:29:39

    dlatego ja kredytów unikam jak ognia, już lepiej taki sprzęt sobie leasingować jak tak robie z maszynami firmy - w leasingplus wszystko zabrane i wychodzi taniej niz kredyt. polecam odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: