eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak pomnażać kapitał

Jak pomnażać kapitał

2005-10-11 11:43

Przeczytaj także: W co inwestować


Dlaczego warto inwestować w fundusze inwestycyjne

Łatwość inwestowania
– Lokowanie środków finansowych w funduszach inwestycyjnych jest doskonałą formą oszczędzania dla osób, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat funkcjonowania rynku kapitałowego oraz nie mają czasu na przeprowadzanie analiz i dokonywanie lokat we własnym zakresie.

Niskie koszty inwestycji – Koszty związane z inwestycjami w fundusze inwestycyjne zarządzane przez doświadczonych doradców są znacznie niższe niż koszty ponoszone przez inwestorów, którzy dokonują inwestycji na rynku kapitałowym we własnym zakresie.


PYTANIE DO EKSPERTA

Jak obliczać stopę zwrotu z inwestycji?

Stopa zwrotu z inwestycji, to w uproszczeniu procent, o jaki wzrosła wartość inwestycji od momentu początkowego. Przy obliczeniach należy uwzględnić wszelkie dodatkowe opłaty, prowizje, opłaty dystrybucyjne, które ponosi inwestor. Są one kosztem inwestora, więc powinny być dodane do kwoty nabycia, jeżeli są naliczone w momencie inwestycji lub odjęte od kwoty, jaką inwestor otrzymuje przy zakończeniu inwestycji.

Jak porównywać stopy zwrotu?
Należy pamiętać, że porównywać powinno się stopy zwrotu dotyczące tego samego okresu i tego samego rodzaju funduszu. Dotyczy to zwłaszcza funduszy inwestycyjnych. Wartości jednostek tych funduszy podawane są w różnym czasie. Prasa i różnego rodzaju serwisy finansowe często porównują np. miesięczne stopy zwrotu z funduszy liczone za różne okresy (np. 30 września – 31 sierpnia z 29 września-30 września). W istocie stopy te nie są porównywalne, bo różni się nie tylko dzień końca okresu, ale i dzień początkowy. Przy porównywaniu stóp zwrotu za różne okresy konieczne jest przeliczenie ich do tego samego okresu.
Piotr Sieradzan, zarządzający funduszami SEB TFI


Mój Kapitał

„Odkąd powstała idea państwa opiekuńczego, władza stara się wmówić ludziom, że oszczędzanie nie jest już konieczne, a państwo zapewni im wszystko, jeśli tylko będą dokonywać mądrych decyzji przy okazji wyborów. Oczywiście to mit. Oszczędzać należy, bo przezorność leży w naturze człowieka. Ludzie rozsądni, przezorni, będą tworzyć oszczędności, bez względu na to, co obiecuje im władza. Zresztą oszczędność leży w naturze człowieka, rozrzutne są tylko instytucje. Sam nie powiem w co inwestuję swoje oszczędności ale oczywiście sam oszczędzam i zachęcam do tego.” - ROBERT GWIAZDOWSKI, ekspert Centrum im. Adama Smitha


Słowniczek wyrażeń z rynku funduszy inwestycyjnych

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie – jedyna w Polsce giełda papierów wartościowych, na której obraca się akcjami publicznych spółek akcyjnych, obligacjami państwowymi, walorami Narodowych Funduszy Inwestycyjnych i innymi papierami dopuszczonymi do obrotu publicznego.

Akcje – papiery wartościowe potwierdzające uczestnictwo ich właściciela w kapitale spółki akcyjnej; dokumenty uprawniające do partycypowania w zyskach spółki w formie dywidendy i do udziału w jej majątku w przypadku likwidacji.

Hossa – długotrwała zwyżka kursów papierów wartościowych, podnosząca ich wartość oraz wartość całego rynku.

Towarzystwo funduszy inwestycyjnych – (w skrócie: TFI) jest spółką akcyjną powołaną do tworzenia funduszy. TFI reprezentuje fundusze i zarządza nimi. Towarzystwo może zarządzać kilkoma funduszami inwestycyjnymi, zazwyczaj jest to „rodzina” funduszy charakteryzujących się różnym poziomem ryzyka inwestycyjnego.


W następnym odcinku

W następnym odcinku zostanie zamieszczona publikacja o tym jak wybrać fundusz dla siebie. Dowiedzą się Państwo jak określić, który z funduszy będzie najodpowiedniejszy dla Państwa po wzięciu pod uwagę czasu inwestycji, jej celu, akceptowalnego poziomu ryzyka, wszystkich opłat, oraz dotychczasowej stopy zwrotu. Ponadto będą mogli Państwo wypełnić ankietę, pomocną w podjęciu decyzji, dotyczącej wyboru najwłaściwszej opcji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Emil Szweda / SEB TFI SEB TFI

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: