eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ubezpieczenie na wakacje: co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenie na wakacje: co musisz wiedzieć?

2014-07-09 00:49

Ubezpieczenie na wakacje: co musisz wiedzieć?

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniach wyjazdu wakacyjnego? © Tom-Hanisch - Fotolia.com

Wakacje to niewątpliwie czas odpoczynku, w przypadku Polaków coraz częściej zagranicznego. Choć przygotowania do niego kojarzą się nam raczej z rzeczami pozytywnymi, jak planowanie zwiedzania, poznawanie nowych ludzi i kultur, to nie możemy zapominać o ewentualnym ryzyku przykrych losowych wypadków. Zagranicą mogą być one szczególnie bolesne również dla naszego portfela. Jak się odpowiednio zabezpieczyć?
Paleta mogących się wydarzyć, nieprzyjemnych zdarzeń, na jakie jesteśmy narażeni, wzrasta niestety w przypadku wakacyjnych wyjazdów. W ich przypadku rośnie jednocześnie poziom mogących nas spotkać konsekwencji, m.in. związanych z nieznajomością lokalnej kultury czy standardowej procedury załatwiania pewnych spraw. Wzrasta tu jednak przede wszystkim możliwość poniesienia niemałych kosztów finansowych.

Ubezpieczenie z wycieczką

Sprawa ubezpieczenia wakacyjnego wyjazdu jest nieco ułatwiona w przypadku wykupienia wycieczki w biurze podróży. Standardowo są one bowiem sprzedawane wraz z pakietem ubezpieczeń, który wliczany jest w koszty wyjazdu. W dużej mierze zwalnia nas to z konieczności organizacji ubezpieczenia na własną rękę, ale…

Ważne jest abyśmy jeszcze przed sfinalizowaniem zakupu, a już na pewno przed wyjazdem, zapoznali się z zaoferowanym nam pakietem ubezpieczeniowym. Jego charakterystyka, zakres i wysokość zabezpieczenia może bowiem znacznie różnić się w odniesieniu do miejsca docelowego wyjazdu, ceny, a także kategorii wycieczki. Pamiętajmy o tym przy zakupie, ponieważ będziemy mieli tu szanse na wynegocjowanie wyższego pakietu ubezpieczeń, o ile ten będzie wskazany.

fot. Tom-Hanisch - Fotolia.com

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniach wyjazdu wakacyjnego?

Sprawa ubezpieczenia wakacyjnego wyjazdu jest nieco ułatwiona w przypadku wykupienia wycieczki w biurze podróży. Standardowo są one bowiem sprzedawane wraz z pakietem ubezpieczeń, który wliczany jest w koszty wyjazdu.


Ubezpieczenie w formie EKUZ

Udając się na zagraniczne wojaże, niezależnie czy z biurem podróży, czy organizowane samodzielnie, warto także zaopatrzyć się w EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. To wydawana na wniosek, za darmo karta upoważniająca nas do korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz na Islandii, w Lichtensteinie czy w Szwajcarii. Zagwarantowana w jej ramach opieka odpowiada tej, jaka obowiązuje w ramach polskiego, powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Co za tym idzie, karta EKUZ zostanie wydana wyłącznie osobom posiadającym ubezpieczenie w Polsce. Posiadanie karty nie oznacza także, że wszystkie niezbędne świadczenia zostaną za granicą wykonane za darmo. Ubezpieczony jest bowiem w większości przypadków zmuszony do pokrycia części kosztów leczenia. Koszty te mogą być jednak zrefundowane przez NFZ już po powrocie do kraju.

Ubezpieczenie turystyczne

Każdy z nas może jednak oczywiście w każdym przypadku ubezpieczyć się samodzielnie wykupując prywatnie ubezpieczenie turystyczne. Pozwala to np. na dostosowanie do naszych potrzeb zakresu ubezpieczenia, a także warunków, przede wszystkim cenowych, jakie panują w kraju, do którego się udajemy.

Cena ubezpieczenia turystycznego zależy w dużej mierze od wykupionego zakresu gwarancji, czyli np. ubezpieczenie kosztów leczenia, bagażu, następstw nieszczęśliwych wypadków czy udzielenia natychmiastowej pomocy assistance. Bezsprzecznie na jego cenę wpłynie także to, do jakiego kraju się udajemy oraz fakt czy na miejscu uprawiali będziemy np. sporty sklasyfikowane jako potencjalnie niebezpieczne, jak wspinaczka czy nurkowanie.

Jak widać, do wyboru mamy pokaźną gamę ofert ubezpieczeń turystycznych. W czasach rosnącej konkurencji kluczowe jest więc, by być dobrze poinformowanym. W tym celu warto pomyśleć o skorzystaniu z portali dedykowanych, jak np. porównywarka ofert ubezpieczeniowych TotalMoney.pl, gdzie wystarczy kilka prostych wskazań, aby system uporządkował odpowiednie oferty w oparciu o ich warunki. To narzędzie może wydatnie pomóc w wyborze najlepiej pasującego do naszych potrzeb ubezpieczenia na wakacje.

oprac. : TotalMoney.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • Jacek z polisaturystyczna.pl

  jgedlek / 2014-07-10 15:43:50

  Zgadzam się w stu procentach z ostatnim akapitem. Ja natomiast poleciłbym porównywarkę ubezpieczeń turystycznych http://www.polisaturystyczna.pl, która jest dedykowana specjalnie pod turystykę właśnie. Zachęcam do korzystania - ubezpieczajmy się na wakacje, bo nigdy nie wiadomo, co się może przydarzyć.
  Pozdrawiam,
  Jacek z polisaturystyczna.pl. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Nie boimy się porównań :)

  EkspertLINK4 / 2014-08-07 11:59:58

  Warto szukać i badać, gdyż każdy dla siebie może znaleźć najlepszą ofertę gdzie indziej i w różnych obszarach. Poprzez kalkulator on line zajmuje to minutę i już wiadomo czy opcja jest odpowiednia http://bit.ly/1miIwHK
  odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: