eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak oswoić kredyt walutowy?

Jak oswoić kredyt walutowy?

2014-07-07 11:08

Jak oswoić kredyt walutowy?

Jak oswoić kredyt walutowy? © apops - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kredyty walutowe to już właściwie produkt zupełnie niszowy. Ciągle jednak zobowiązanie w obcej walucie posiada 800 tysięcy kredytobiorców. Oni właśnie powinni pamiętać, że na racie kredytu można zaoszczędzić. W tym celu wystarczy zminimalizować tzw. spread. Jak to zrobić? Nic prostszego!
Kredyty walutowe w odwrocie

W wyniku zmian w przepisach, w ciągu ostatnich 3-4 lat liczba kredytów mieszkaniowych udzielanych w walutach obcych (obecnie tylko w euro) spadła niemal do zera. Według danych po I kwartale 2014 roku kredyty w złotówkach stanowiły 99,5% wszystkich kredytów mieszkaniowych, a kredyty w euro – zaledwie 0,5%. Średnia wartość kredytu udzielonego w złotówkach wyniosła 206 tys. zł, a kredytu w euro – ponad pół miliona zł. Obecnie aktywnych jest wciąż ponad 800 tys. walutowych umów kredytowych, głównie w najważniejszych na polskim rynku walutach: we franku szwajcarskim, euro i dolarze.

Ważne słowo: spread

Spłacając kredyt walutowy co miesiąc oddajemy bankowi ratę, której wysokość jest wyrażana w obcej walucie. W momencie spłaty, rata przeliczana jest po kursie sprzedaży dla danej waluty ustalanej przez bank. Różnica między kwotą, za jaką bank kupił walutę a kwotą, za jaką nam ją sprzedaje, to tzw. spread (czyt. spreed), czyli rodzaj marży pobieranej przez bank – wyjaśnia Janusz Bieniek, Dyrektor Generalny AFORTI™ Finance i ekspert programu „Praktycznie o finansach”.

Oznacza to, że co miesiąc, oprócz standardowych i jawnych opłat bankowych uiszczamy również ukrytą w spreadzie prowizję. Średni poziom spreadu stosowany obecnie w bankach wynosi około 8-9%, podczas gdy w najtańszych kantorach internetowych stosuje się nawet 0,5%. Różnica jest duża – co miesiąc niepotrzebnie zostawiamy bankowi około 8% naszej raty. Aby zacząć oszczędzanie na kredycie walutowym wystarczy jednak wykonać tylko kilka czynności.

fot. apops - Fotolia.com

Jak oswoić kredyt walutowy?

Nasz kredyt możemy spłacać w walucie, kupując ją w kantorze internetowym, w zwykłym kantorze lub w innym banku, oferującym najniższy kurs sprzedaży danej waluty.


Ile możemy zaoszczędzić?

– Wprowadzone w sierpniu 2011 roku zmiany w przepisach umożliwiły osobom posiadającym kredyt walutowy wybór korzystniejszej formy spłaty rat, czyli w walucie, w której wzięli kredyt. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ chodzi o kwoty odczuwalne dla naszych kieszeni – tym większe, im wyższe zaciągnęliśmy zobowiązanie – podkreśla Janusz Bieniek.

W przypadku kiedy nasza rata wyniesie 500 franków miesięcznie samodzielny zakup waluty poza bankiem pozwoli nam na uzyskanie miesięcznych oszczędności w wysokości 47 zł. Niewiele? Rocznie daje to już prawie 560 zł. Według danych Związku Banków Polskich , większość kredytów mieszkaniowych jest i była brana na okres od 25 do 35 lat. Przyjmując nawet tę dolną granicę, w skali 25 lat oszczędzimy prawie 14 tys. zł. A to już kwota zdecydowanie warta zachodu. Przy kredycie branym na 35 lat, łącznie zostanie nam w portfelu 19,6 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Kalkulacja zaoszczędzonych kwot, w zależności od najpopularniejszych kredytów walutowych

W przypadku kiedy nasza rata wyniesie 500 franków miesięcznie samodzielny zakup waluty poza bankiem pozwoli nam na uzyskanie miesięcznych oszczędności w wysokości 47 zł. Niewiele? Rocznie daje to już prawie 560 zł.


Zyskaj na przyszłość

- Jak zaoszczędzić taką kwotę? Odpowiedź jest prosta: nasz kredyt możemy spłacać w walucie, kupując ją w kantorze internetowym, w zwykłym kantorze lub w innym banku, oferującym najniższy kurs sprzedaży danej waluty. Tym samym zmniejszamy spread do minimalnych wartości. W celu uzyskania możliwości spłaty kredytu w walucie należy się wcześniej skontaktować z bankiem, upewnić co do procedur i kosztów przygotowania odpowiedniego ankesu. – radzi Janusz Bieniek, Dyrektor Generalny AFORTI™ Finance i ekspert programu „Praktycznie o finansach”.

Mimo wprowadzenia ustawy anty-spreadowej w 2011 roku, do tej pory na walutową spłatę swoich kredytów mieszkaniowych przeszło zaledwie około 20% Polaków. Oznacza to, że 4/5 z nich traci w każdym miesiącu gotówkę, spłacając raty przewalutowane przez bank po niekorzystnym kursie. Tym bardziej istotna jest edukacja Polaków w zakresie finansów i oszczędności, która pozwoli im zyskać na przyszłość.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • kredyt walutowy

    PiotrNowak1 / 2016-09-28 16:41:31

    Niestety w wielu przypadkach, jak widzimy to na przykładzie obecnej sytuacji frankowiczów, kredyt we frankach wiąże się z bardzo wysokimi ratami. Dlatego też bez względu na to, na jaką walutę się zdecydujemy, warto wybierać oferty kantorów online i tam wymieniać pieniądze. Dzięki takim ofertom jak w ergokantor.pl możemy znacznie zaoszczędzić, a co więcej nie musimy się tam obawiać wysokich opłat czy prowizji. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: