eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Mistrzostwa Świata w Brazylii: bezpieczne płatności kartą

Mistrzostwa Świata w Brazylii: bezpieczne płatności kartą

2014-06-07 01:19

Mistrzostwa Świata w Brazylii: bezpieczne płatności kartą

W Brazylii warto zachować szczególną ostrożność przy płaceniu kartą w restauracjach © Syda Productions - Fotolia.com

Przez wzgląd na zbliżające się mistrzostwa świata w piłce nożnej, warto zainteresować się bezpieczeństwem dokonywanych w Brazylii płatności. Według Kaspersky Lab, w kraju tym działają jedni z najbardziej kreatywnych i aktywnych przestępców specjalizujących się w klonowaniu kart kredytowych. Ich celem często są nieświadomi zagrożeń i nieznający sposobów ochrony przed nimi obcokrajowcy.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo kart płatniczych w czasie EURO 2012

Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali zestaw wskazówek, które pomogą zabezpieczyć się przed najpopularniejszymi atakami na bankomaty oraz terminale POS w Brazylii.

Klonowanie kart kredytowych

Według Brazylijskiego Banku Centralnego, karty kredytowe i debetowe odpowiadają za 70% wszystkich płatności dokonywanych w tym kraju. Większość firm akceptuje karty chipowe wymagające kodu PIN. Karty te nadal są bezpieczniejsze i trudniejsze do sklonowania niż karty magnetyczne, dlatego warto przed wyjazdem zapytać bank o możliwość jej posiadania.

WSKAZÓWKI:
  • W Brazylii warto zachować szczególną ostrożność przy płaceniu kartą w restauracjach – podawanie karty personelowi niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Zdecydowanie lepiej poprosić personel o terminal mobilny, i dokonać płatności samodzielnie. Karty nie należy dawać też innym osobom.
  • Jeżeli w jakiejś sytuacji stracisz kartę z pola widzenia, po jej otrzymaniu upewnij się, że to na pewno ta sama karta. W razie jakichkolwiek wątpliwości natychmiast poinformuj o sprawie swój bank.

fot. Syda Productions - Fotolia.com

W Brazylii warto zachować szczególną ostrożność przy płaceniu kartą w restauracjach

Podawanie karty personelowi niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Zdecydowanie lepiej poprosić personel o terminal mobilny, i dokonać płatności samodzielnie.


Szkodliwe oprogramowanie

Chupa Cabra oraz SPSniffer należą do popularnych programów atakujących terminale POS, oraz te służące do wprowadzania kodów PIN. Są one podłączone do komputera za pośrednictwem portu USB lub szeregowego, w celu komunikowania się z oprogramowaniem EFT, umożliwiającym elektroniczny transfer środków pieniężnych. Trojan infekuje komputer i oczekuje na dane o karcie płatniczej przesyłane przez te porty. Kod PIN zostaje zaszyfrowany natychmiast po wprowadzeniu go na terminalu. Jednak w przestarzałych urządzeniach nie są szyfrowane takie dane, jak numer karty kredytowej, data wygaśnięcia, kod usługi i kod CVV oraz publiczne dane z kart chipowych. Są one wysyłane za pomocą czystego tekstu do komputera PC za pośrednictwem portów USB lub szeregowych. Przechwycenie tych danych wystarczy do sklonowania karty kredytowej.

WSKAZÓWKI:
  • Bezzwłocznie powiadom swój bank w sytuacji, gdy na wyciągu z transakcji zauważysz coś niepokojącego (wyciągi takie warto sprawdzać każdorazowo)
  • Jeśli masz taką możliwość, staraj się płacić za pomocą bezprzewodowych terminali POS – są trochę bezpieczniejsze niż te starsze, podłączone do portów szeregowych lub USB.

Korzystanie z bankomatów w Brazylii
Brazylia zajmuje dziewiąte miejsce na świecie pod względem liczby bankomatów przypadających na liczbę mieszkańców (118 bankomatów na 100 tysięcy dorosłych mieszkańców – dane Banku Światowego). Oszuści posiadają więc sporo możliwości zainstalowania urządzeń do przechwytywania i przechowywania danych dotyczących kart kredytowych (ang. skimmer), znanych również jako urządzenia „Chupa Cabra”.

WSKAZÓWKI:
  • Skimmerzy posługują się zwykle ukrytymi kamerami, dlatego podczas wprowadzania kodu PIN warto zasłonić klawiaturę ręką.
  • Jeżeli coś wzbudzi twoją nieufność, poinformuj o tym bank lub właściciela maszyny i nie ryzykuj wypłacania pieniędzy z tego urządzenia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: