eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce w 2013 roku

Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce w 2013 roku

2014-02-27 10:39

Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce w 2013 roku

Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce w 2013 roku © Magdziak Marcin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (11)

Wysoki poziom aktywów, zbliżający się do magicznej granicy 200 mld złotych, wysoki poziom napływu nowych środków od klientów, ciekawa oferta produktowa, nowe fundusze – to te elementy, które najlepiej charakteryzują rynek w 2013 roku i niewątpliwie świadczą o jego ciągłym rozwoju - czytamy we wstępie do raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami podsumowującego rok 2013 na rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce.

Przeczytaj także: Ranking funduszy inwestycyjnych I 2014

Otoczenie makroekonomiczne

Rok 2013 przyniósł dalsze osłabienie tempa wzrostu gospodarczego w Polsce. Realny wzrost PKB – według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego – wyniósł jedynie 1,6%, czyli o 0,3 pkt. proc. mniej niż rok wcześniej. Rezultat ten, identyczny z osiągniętym w 2009 r., to najniższy wskaźnik wzrostu gospodarczego w minionych dziesięciu latach. Warto jednak podkreślić, iż w drugiej połowie ubiegłego roku kwartalne wskaźniki wzrostu PKB zaczęły się stopniowo poprawiać, co daje powody do optymizmu w perspektywie roku 2014. W nieco wolniejszym tempie niż rok wcześniej zwiększyła się także wartość dodana brutto (1,5% wobec 1,9%), przy czym w przemyśle oraz w handlu i naprawie pojazdów samochodowych odnotowaliśmy poprawę, natomiast w pozostałych sektorach (transport i gospodarka magazynowa, a zwłaszcza budownictwo) miał miejsce wyraźny regres. Głównym motorem wzrostu PKB w 2013 r. było spożycie ogółem, które wzrosło o 1,1% (spożycie indywidualne o 0,8%); pozytywny wpływ na tempo wzrostu gospodarczego (podobnie jak w dwóch poprzednich latach) miał również eksport netto. Zmalał natomiast popyt krajowy (o 0,2%) oraz akumulacja brutto (o 5,0%), w tym nakłady brutto na środki trwałe o 0,4%.

Według szacunków GUS produkcja sprzedana przemysłu ogółem (w cenach stałych) była w 2013 roku o 2,1% wyższa niż w roku poprzednim (wobec wzrostu o 0,5% w roku 2012), natomiast produkcja budowlano-montażowa spadła aż o ok. 11% (rok wcześniej spadek ten wyniósł „tylko” 6,3%). Globalna produkcja rolnicza zwiększyła się w porównaniu z rokiem 2012 o 1,5% - wzrosła zarówno produkcja roślinna (o 1,0%), jak też zwierzęca (o 2,2%). Poprawę zanotowaliśmy również w przypadku sprzedaży detalicznej (wzrost o 1,6%, 0,5% w roku poprzednim). Drugi rok z rzędu wyraźnie poprawiło się saldo wymiany towarowej; nadal jednak jest ono ujemne. Złożył się na to wzrost eksportu oraz nieznaczny spadek importu (dane za okres od stycznia do listopada 2013 r.).

Wydźwięk wskaźników ilustrujących sytuację na rynku pracy w 2013 roku jest niejednoznaczny. Choć według wstępnych szacunków liczba pracujących w gospodarce narodowej w końcu ubiegłego roku zwiększyła się o 0,6%, to jednak przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw nieznacznie obniżyło się (o 1,0%) – po raz pierwszy od 2009 r. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu minionego roku wzrosła w porównaniu ze stanem sprzed 12 miesięcy o 1,0%, jednak rezultat ten okazał się najlepszy od pięciu lat. Stopa bezrobocia w grudniu 2013 r. wyniosła dokładnie tyle samo ile rok wcześniej – 13,4%. Napięta sytuacja na rynku pracy sprawiła, iż przeciętne miesięczne wynagrodzenie nominalne brutto w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 2,9%, czyli wzrosło najwolniej w ostatnich ośmiu latach. Siła nabywcza płac zwiększyła się natomiast aż o 2,0% (to z kolei najlepszy rezultat od 2008 r.), co wynikało jednak z rekordowo niskiego tempa wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. W 2013 r. inflacja wyniosła tylko 0,9% wobec 3,7% rok wcześniej; zbliżony poziom inflacji po raz ostatni zanotowaliśmy w 2006 r. (1,0%).

Wyraźnemu pogorszeniu uległa sytuacja w finansach publicznych. Deficyt budżetu państwa w okresie styczeń-listopad 2013 r. wyniósł bowiem aż 38,6 mld zł, czyli był wyższy niż odnotowany w całym 2012 roku aż o 27 proc.

fot. Magdziak Marcin - Fotolia.com

Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce w 2013 roku

Wysoki poziom aktywów, zbliżający się do magicznej granicy 200 mld złotych, wysoki poziom napływu nowych środków od klientów, ciekawa oferta produktowa, nowe fundusze – to te elementy, które najlepiej charakteryzują rynek w 2013 roku i niewątpliwie świadczą o jego ciągłym rozwoju.


Rynek pieniężny i kapitałowy

Rok 2013 okazał się historyczny pod względem sytuacji na rynku pieniężnym w Polsce. Stało się tak, gdyż stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego spadła do rekordowo niskiego poziomu – 2,50%. Było to konsekwencją aż sześciokrotnego obniżania stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (w styczniu, lutym, marcu, maju, czerwcu i lipcu), w wyniku czego stopa referencyjna zmniejszyła się o 1,75 pkt. proc. Powyższe decyzje spowodowane były przede wszystkim niskim poziomem inflacji oraz niewielką dynamiką wzrostu PKB.

 

1 2 ... 9

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: