eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseSłownik finansowy › Inwestycje bezpośrednie

Inwestycje bezpośrednie

Inwestycje bezpośrednie to bezpośrednie nakłady na środki trwałe ( środki trwałe to wszelkie składniki aktywów przedsiębiorstwa, które stanowią zdatną do użytku wartość materialną, używaną przynajmniej jeden rok).
W zakresie bilansu płatniczego obejmują one te inwestycje, w których inwestorzy pragną uzyskać znaczący stopień kontroli nad przedsiębiorstwem. W porównaniu do inwestycji portfelowych są więc bardziej trwałe. W statystyce bilansu płatniczego najczęściej wykorzystywanym wskaźnikiem pozwalającym odróżnić inwestycje bezpośrednie od inwestycji portfelowych jest posiadanie tzw. trwałego wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, które wyraża się posiadaniem minimum 10% akcji zwykłych lub 10% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

W statystyce bilansu płatniczego inwestycje bezpośrednie podlegają zasadzie kierunkowości, w myśl której statystycznym kryterium podziału jest kierunek inwestycji bezpośredniej. Po ustaleniu kierunku inwestycji bezpośredniej, transakcje z różnych stron bilansu płatniczego pomiędzy podmiotami powiązanymi relacją inwestycji bezpośredniej są nettowane (jeśli polska spółka udziela kredytu zagranicznej spółce-matce i otrzymuje od niej kredyt, inwestycje zaliczane są do zagranicznych inwestycji w Polsce i nettowane).

Statystykę inwestycji bezpośrednich w Polsce prowadzi Narodowy Bank Polski.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: