eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs USDJPY wzrośnie?

Kurs USDJPY wzrośnie?

2013-07-12 11:25

Kurs USDJPY wzrośnie?

USDJPY, interwał czterogodzinny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajsze oświadczenie po posiedzeniu Banku Japonii maluje pozytywny obraz gospodarki Japonii. Przewodniczący BoJ, Haruhiko Kuroda, ogłosił, iż Bank Japonii zadecydował o pozostawieniu wielkość programu skupu obligacji na dotychczasowym poziomie (60-70 bln jenów rocznie). Warto zwrócić uwagę na to, że Kuroda podkreślił również, iż rentowności JGB (ang. Japanese Government Bond) są stabilne a ich zmienność się zmniejsza. Dodatkowo Kuroda zapewnił, iż BoJ nadal będzie stabilizować rynek obligacji.

Przeczytaj także: Dolar australijski osłabiał się w ciagu ostatnich miesięcy

(W ostatnim tygodniu maja wzrastająca zmienność na JGB, a zwłaszcza obligacji o długim terminie zapadalności, stała się bezpośrednią przyczyną pierwszej poważniejszej korekty na JPY od momentu rozpoczęcia tzw. Abenomiki). W komunikacie można było również przeczytać, że japońska gospodarka zaczyna rozwijać się w umiarkowanym tempie, eksport towarów wzrasta, a inflacja CPI w ujęciu rocznym powinna być dodatnia już w obecnym roku fiskalnym.

Bank Japonii będzie kontynuował luzowanie ilościowe i jakościowe w celu osiągnięcia stabilnego wzrostu cen na poziomie 2%. Projekcje inflacyjne i tempo wzrostu gospodarczego zostały delikatnie zrewidowane
w dół w porównaniu z kwietniową prognozą. Obniżka ta wynika w większości ze spadków cen energii i surowców. Wzrostowi gospodarczemu Japonii mogą zagrozić problemy związane z zadłużeniem Strefy Euro oraz wolniejsze od oczekiwanego odżywienie w Stanach Zjednoczonych. Japonia narażona jest również na ryzyka płynące z krajów rozwijających się oraz z gospodarek silnie powiązanych z surowcami. Kuroda oświadczył również, że BoJ przygląda się sytuacji na chińskim rynku, w szczególności chińskiemu sektorowi bankowemu. Na konferencji prasowej Haruhiko Kuroda podkreślał, że długoterminowe stopy procentowe są na stabilnym poziomie, a ich podwyżka będzie możliwa jedynie w związku z obawami o dyscyplinę polityki fiskalnej. Przed rządem Japonii czeka jednak wyzwanie związane z naprawą finansów. Mimo, że płace nie wzrastają a bezrobocie utrzymuje się na stałbym poziomie (dane z 28.06.2013, odczyt 4.1%, prognoza 4%, poprzednio 4.1%) to ogólny sentyment rynku pracy oraz jego postrzeganie poprawia się.

Inaczej wygląda sytuacja na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Wczorajszy odczyt dot. Wniosków
o zasiłek dla bezrobotnych (360 tys. vs 340 tys. konsensus rynkowy) dodatkowo odłożył w czasie moment rozpoczęcia wycofania się FED’u z QE3. Przypomnijmy, że w środę wieczór Ben Bernake podkreślał, iż zmniejszanie skali programu skupu aktywów jest uzależnione od poprawy sytuacji w gospodarce widocznej np. w sytuacji na rynku pracy.

Dzisiaj poznamy inflację w Stanach Zjednoczonych za czerwiec oraz wypowiedź szefa FED z St. Louis. Oba wydarzenia nie powinny mieć znacznego wpływu na kurs dolara amerykańskiego. Dla amerykańskiej waluty kluczowy będzie przyszły tydzień, kiedy poznamy odczyty sprzedaży detalicznej (poniedziałek), inflacji bazowej i produkcji przemysłowej (wtorek), rynku nieruchomości i Beżową Księgę (środa) oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (czwartek). Ważne dane z gospodarki japońskiej poznamy dopiero w pierwszym tygodniu sierpnia.

W ujęciu technicznym widzimy, że od początku czerwca na parze USDJPY tworzył się kanał wzrostowy i kurs pary USDJPY znajduje się obecnie w połowie drogi na dolnego ramienia kanału. Jeżeli kursowi nie uda się przebić oporu wyznaczonego przez 50% zniesienie Fibo. W przypadku realizacji scenariusza wzrostowego kolejny opór wyznaczony jest przez szczyty z maja na poziomie 102.5 oraz 103.7.

fot. mat. prasowe

USDJPY, interwał czterogodzinny

W ujęciu technicznym widzimy, że od początku czerwca na parze USDJPY tworzył się kanał wzrostowy i kurs pary USDJPY znajduje się obecnie w połowie drogi na dolnego ramienia kanału.


fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe (08:30)

Notowania rynkowe (08:30)


Dzisiaj wyniki finansowe JP MORGANA za II kw. 2013

Dzisiaj przed sesją w USA wyniki finansowe za II kw. 2013 r. poda JP Morgan Chase&Co – największy amerykański bank. Oczekiwania rynkowe zakładają poprawę wyników względem II kw. 2012r. Prognozowany zysk netto na akcję wynosi 1.44 USD, podczas gdy rok wcześniej wyniósł 1.21 USD, przy przychodach na poziomie 22.89 mld USD. Prognoza przychodów zakłada wzrost o prawie 2 mld USD. Wczoraj sentyment inwestorów wobec amerykańskiego sektora bankowego mogły poprawić wypowiedzi Bena Bernanke, po publikacji protokołu z posiedzenia FOMC. Bernanke zapowiedział, że QE nie zostanie wygaszony, dopóki nie nastąpi trwała poprawa sytuacji na rynku pracy. Ograniczenie zakupów obligacji jednak prędzej czy później nastąpi i uszczupli wyniki największych amerykańskich banków w przyszłym roku.

fot. mat. prasowe

JPMORGAN.US, interwał tygodniowy

W ujęciu technicznym kurs JPMorgana nieprzerwanie od ponad roku porusza się w kanale wzrostowym.


W ujęciu technicznym kurs JPMorgana nieprzerwanie od ponad roku porusza się w kanale wzrostowym. Wczoraj kurs zdołał z impetem podejść pod szczyty z końcówki maja tego roku, sił do ich przebicia jednak zabrakło i kurs powrócił poniżej poziomu 55.10. Dalszy kierunek z pewnością wytyczy zaplanowana na dziś publikacja wyników finansowych. Pozytywne zaskoczenie wyprowadzi notowania JPMorgana na historyczne szczyty. W przypadku dużego rozczarowania wynikami korekty, kurs powinien znaleźć pierwsze wparcie w okolicach poziomu 53, gdzie przebiegają istotne zniesienia Fibo ostatniego ruchu wzrostowego. Gdyby ten poziom został przebity możemy spodziewać się głębszej korekty do poziomu 49.5 (23.6 proc. zniesienie Fibo fali wzrostowej z ostatnich kilkunastu miesięcy).

Poza publikacją wyników na uwagę dziś zasługuje publikacja inflacji PPI oraz wstępne odczyty indeksu Uniwersytetu Michigan za lipiec. Poza JPMorganem wyniki opublikuje także czwarty co do wielkości bank w USA – Wells Fargo, co także może wpłynąć na sentyment wobec całego sektora.

USDPLN mocno w dół po słowach Bernanke

Skala i dynamika przeceny dolara amerykańskiego wobec większość walut w ciągu wczorajszej i przedwczorajszej sesji zaskoczyła z pewnością nie jednego inwestora. Słowa Bena Bernanke o utrzymaniu akomodacyjnej polityki monetarnej dodały optymizmu na rynku kapitałowym i przyczyniły się do pogrążenia USD. Cena USDPLN powróciła do wartości sprzed trzech tygodni. Kurs wybił się dołem z formowanego w II połowie czerwca i na początku lipca kanału wzrostowego. Wybicie dołem z tego kanału przekreśliło szansę na wyjście górą z kanału długoterminowego i dynamiczne umocnienie USD względem PLN w najbliższych dniach. W ujęciu technicznym kurs skorygował się do poziomu 3.2610 i znalazł wsparcie na 50-sesyjnej średniej kroczącej i to ten poziom będzie odgrywał w średnim terminie kluczowe znaczenie. Już wczoraj kurs odreagował część z dynamicznej korekty ostatnich dwóch dni. Perspektywa najbliższych dni może przynieść chwilowe umocnienie USD, po czym powinno nastąpić przebicie wczorajszych minimów.

fot. mat. prasowe

USDPLN, interwał dzienny

Cena USDPLN powróciła do wartości sprzed trzech tygodni. Kurs wybił się dołem z formowanego w II połowie czerwca i na początku lipca kanału wzrostowego.


Fundamentalnie najbliższe tygodnie mogą przynieść umocnienie Polskiego Złotego, ze względu na oczekiwaną stabilizację i ożywienie gospodarki w efekcie polityki niskich stóp procentowych.

W dzisiejszym kalendarzu na uwagę zasługują dane z Polski o bilansie płatniczym, oczekiwany deficyt rachunku bieżącego w maju to 193 mln EUR, w porównaniu do nadwyżki 468 mln EUR miesiąc wcześniej. W dalszej części dnia warto śledzić informacje o inflacji producenckiej w USA oraz wstępny odczyt Indeksu Uniwersytetu Michigan.

Najbliższe rolowania kontraktów i prognozowane wartości dywidend można znaleźć w zakładce Rolowania i dywidendy na naszej stronie internetowej.

Ostatnie wydarzenia

Japonia: Produkcja przemysłowa w maju wyniosła 1.9% (m/m) i -1% (r/r) , wobec prognozy na poziomie 2% (m/m) i -1% (r/r).
USA: Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych 360 tys., prognoza 340 tys., poprzednio 343 tys.
Japonia: Haruhiko Kuroda w wystąpieniu po posiedzeniu BoJ stwierdził, że wzrost gospodarczy w Japonii jest zbieżny z oczekiwaniami, Kuroda zapowiedział możliwość wzrostu stóp w związku z obawami o dyscyplinę fiskalną.

Kalendarz na najbliższe godziny

HUF 09:00 Produkcja przemysłowa (maj), prognoza -1.3% m/m
EUR 09:00 Hiszpania: Inflacja CPI w czerwcu, prognoza 0.2% m/m
PLN 14:00 Saldo rachunku bieżącego w maju, prognoza -193 mln EUR
USA 14:30 Inflacja producencka PPI (czerwiec), prognoza 0.5% m/m i 1.6% r/r
15:55 Indeks Uniwesytetu Michigan, dane wstępne za lipiec, prognoza 85 pkt


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: