eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Rejestr Dłużników ERIF - wpisy pozytywne

Rejestr Dłużników ERIF - wpisy pozytywne

2013-02-15 12:31

Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy nieufni wobec siebie


Jak wynika z danych Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A., najwięcej, 47% zobowiązań wpisanych jako informacje pozytywne dotyczy kwot mieszczących się w przedziale 1000-3000 zł. Wpisy pozytywne mogą więc być szansą na budowanie wizerunku dobrego płatnika dla osób o stosunkowo niskich dochodach i mniej aktywnych na rynku kredytowym. Mogą oni w ten sposób przestać być anonimowymi uczestnikami rynku usług konsumenckich. Wpisy pozytywne dotyczą bowiem w dużej mierze należności z tytułu zobowiązań finansowych, w tym pożyczek, ale także umów sprzedaży, przewozu oraz umów o świadczeniu usług. Najwięcej pozytywnych rekordów pochodzi z województw mazowieckiego (11%), śląskiego (10%) i dolnośląskiego (9%).

W ubiegłym roku uruchomiliśmy internetowy portal infoPozytywni.pl, który przystępnie wyjaśnia, czym jest informacja pozytywna oraz przybliża procedury związane z upublicznieniem informacji gospodarczych o prawidłowo zrealizowanych płatnościach. Także w 2013 roku będziemy aktywnie popularyzować informację pozytywną, bo korzyści z niej płynące mogą mieć naprawdę wszyscy – zapowiada Edyta Szymczak.

Jak dodawać wpisy pozytywne?

Pozytywny wpis do rejestru może zostać dodany przez podmioty będące osobami prawnymi, jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Oznacza to, że właściwie każdy wierzyciel, wobec którego jesteśmy zobowiązani z tytułu płatności za usługi i produkty, może dostarczać do rejestru dane pozytywne na nasz temat.

Możliwe są dwa równorzędne tryby zgłaszania informacji pozytywnej: za zgodą konsumenta lub na jego wniosek. Dlatego tak ważna jest świadomość konsumentów o przysługującym im prawie w tym zakresie. Warto, aby sami konsumenci interesowali się budowaniem własnej wiarygodności płatniczej i sami wnioskowali o wpis informacji pozytywnej w firmach i instytucjach, z których usług korzystają.

Każdy z nas powinien dbać o swoją pozytywną historię płatniczą. Na stronie infoPozytywni.pl można pobrać wzór upoważnienia do udostępniania danych o uregulowanych należnościach. Dokument należy wypełnić, podpisać i złożyć u swojego kredytodawcy lub usługodawcy. Wówczas taka firma będzie mogła przekazać dane o rzetelnie dokonanych płatnościach do biura informacji gospodarczej. W ten sposób podzieli się z innymi podmiotami na rynku wiedzą o tym, że rzetelnie spłaciliśmy nasze zobowiązania. Informację tę będzie można znaleźć w BIG – dodaje Szymczak.

Zgłaszane wpisy pozytywne muszą spełniać kilka warunków. Wpisu można dokonać, jeśli od chwili spełnienia zobowiązania upłynęło nie więcej niż 12 miesięcy, a należność została uregulowana w terminie lub z opóźnieniem mniejszym niż 60 dni.

fot. mat. prasowe

Biura informacji gospodarczej działające w Polsce

Biura informacji gospodarczej popularnie zwane rejestrami dłużników gromadzą nie tylko dane o długach. Zbierane i ujawniane są również wpisy na temat rzetelnie uregulowanych należności.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: