eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polski sektor bankowy pesymistyczny

Polski sektor bankowy pesymistyczny

2013-02-05 11:37

Przeczytaj także: Sektor bankowy w Europie Środkowej: prognozy 2013


- W porównaniu z Europą Zachodnią, polski sektor bankowy charakteryzuje się wysokim udziałem kredytów w aktywach ogółem. Kredyty hipoteczne w Polsce stanowią podobny odsetek portfela co w strefie Euro. Polska w porównaniu do strefy Euro ma natomiast większy wskaźnik udziału kredytów konsumpcyjnych. Również udział kredytów dla gospodarstw domowych w aktywach finansowych tych gospodarstw znacznie przekracza średnią unijną. Wysoka wartość kredytów do aktywów finansowych wskazuje na potrzebę rozwoju oszczędności gospodarstw domowych i skupienia się na rozwoju źródeł finansowania kredytów – Piotr Popowski, Dyrektor w Dziale Doradztwa Grupy Rynków Finansowych Ernst & Young.

Trudne czasy dla banków i ich pracowników

Prawie połowa badanych (47%) w Polsce jest zdania, że sytuacja ich banku pogorszy się w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Podobnie uważa tylko 24% badanych w skali całej Europy. Natomiast 39% europejskich bankierów twierdzi, że sytuacja ich banku się nie zmieni, a zdaniem 37% - będzie lepsza niż jest teraz. W Polsce optymistą jest tylko co czwarty członek zarządu banku (24%). Dla porównania, w badaniu przeprowadzonym przez Ernst & Young na początku roku 2012 połowa polskich bankierów stwierdziła, że sytuacja ich instytucji będzie się poprawiała w najbliższej przyszłości podczas gdy podobnego zdania było tylko 23% bankierów przebadanych w całej Europie.

Konsekwencją gorszej sytuacji ekonomicznej mogą być dalsze redukcje w bankach. Zdaniem prawie połowy badanych w Polsce zatrudnienie w ich banku spadnie. Na początku roku tego zdania było tylko 16% ankietowanych. Wynik Polski odpowiada europejskiemu trendowi. W skali całego badania aż 45% menadżerów powiedziało, że spodziewa się zmniejszenia zatrudnienia w ich banku w ciągu najbliższych miesięcy.

Wśród strategicznych priorytetów na najbliższą przyszłość Polscy menadżerowie wymienili: zarządzanie ryzykiem (66%), cięcie kosztów (56%), poprawę procesów (51%). Podobne priorytety mają zarządzający bankami w innych europejskich krajach: zarządzanie ryzykiem (65%), przygotowania do Bazylea III (57%) oraz minimalizacja nakładów które nie są konieczne (53%).

- Jedno co można powiedzieć z pewnością to że działalność i modele operacyjne banków w Europie ale i w Polsce będą wymagać istotnych zmian. Dla wielu banków wprowadzanie powolnych, ewolucyjnych zmian nie będzie skuteczną metodą dostosowania się do nowego środowiska; konieczne będą działania odważne i zdecydowane – komentuje Iwona Kozera.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone jesienią 2012 wśród kadry zarządzającej wyższego szczebla w 269 europejskich bankach. Udział w nim wzięło także 18 przedstawicieli polskich banków, których aktywa stanowią ponad 62% całego rynku.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: banki, sektor bankowy, polski sektor bankowy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: