eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Czas na korektę na EUR/GBP?

Czas na korektę na EUR/GBP?

2013-02-01 13:32

Czas na korektę na EUR/GBP?

EUR/GBP, interwał godzinowy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczoraj kurs EUR/USD nie zdołał istotnie przebić się przez wcześniejsze szczyty (poziom zamknięcia dnia pokrył się z najwyższym poziomem osiągniętym we środę). Notowania USD zostały wsparte przez wczorajsze odczyty makro. Opublikowany po południu Indeks Chicago PMI za styczeń wyniósł 55.6 pkt i okazał się znacznie lepszy od oczekiwań na poziomie 51.1.

Przeczytaj także: Czy komunikat FOMC zmieni obecny obraz rynku?

To najwyższy odczyt od kwietnia ubiegłego roku. Istotnie gorsze od oczekiwań okazały się natomiast dane z niemieckiej gospodarki. Rano opublikowane zostały słabe dane dotyczące poziomu sprzedaży detalicznej w grudniu: -1.7% m/m i -4.7% r/r wobec oczekiwań 0.0% m/m i -1.6% r/r. Po południu zaś pojawiły się odczyty z Niemiec na temat inflacji CPI w styczniu, która wyniosła -0.5% m/m i 1.7% r/r, wobec prognozy -0.4% m/m i 2% r/r. Liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, która wyniosła 368 tys. okazała się dość bliska konsensusu rynkowego na poziomie 362 tys.

Dzisiaj euro w dalszym ciągu umacnia się wobec Dolara Amerykańskiego, osiągając kolejne szczyty, a przed nami cała seria danych z gospodarki europejskiej i amerykańskiej. Większość krajów opublikuje dzisiaj styczniowe odczyty indeksu PMI dla przemysłu, między godziną 9:00 a 10:00 poznamy m. in. dane z Polski, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec i Strefy Euro, a o godzinie 10:28 z Wielkiej Brytanii. Przed rozpoczęciem sesji giełdowej w USA swoje wyniki finansowe opublikują także dwaj amerykańscy giganci paliwowi: Chevron i ExxonMobil, co także może znaleźć przełożenie na rynki walutowe. Po południu opublikowane zostaną zaś ważne styczniowe odczyty makro za oceanem: dane z amerykańskiego rynku pracy, Indeks Michigan, oraz Indeks ISM dla przemysłu. W nocy opublikowane zostały już dane PMI dla przemysłu Chińskiego przygotowane we współpracy z HSBC, odczyt na poziomie 52.3 okazał się lekko lepszy niż oczekiwania (52.1). Był to najwyższy odczyt od 2 lat.

fot. mat. prasowe

EUR/GBP, interwał godzinowy

EUR/GBP, interwał godzinowy


Dzisiejsze odczyty Indeksu PMI dla przemysłu odzwierciedlające poziom aktywności sektora przemysłowego mogą przynieść rozstrzygnięcie sytuacji na parze EURGBP. Kurs znajdujący od początku tego roku w silnym trendzie wzrostowym, w ostatnich dniach przeszedł do fazy konsolidacji. Silny opór przebiega w okolicach poziomu 0.86, ostatnio widzianego na wykresie w grudniu 2011 r. Przebicie tych poziomów otworzyło by drogę do dalszych wzrostów. Natomiast wyjście dołem z wyrysowanego na wykresie kanału mogłoby poskutkować większą przeceną, z pierwszym wsparciem na poziomie testowanego wczoraj poziomu 0.855, a dalej w okolicach 0.845. Wahaniom brytyjskiej waluty mogą sprzyjać pojawiające się coraz częściej głosy dotyczące wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Najbliższe ważne dni dla Brytyjskiej waluty to przyszły wtorek, kiedy opublikowane zostaną styczniowe odczyty PMI dla sektora usług oraz przyszły czwartek kiedy opublikowane zostaną komunikaty po posiedzeniach Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Spadający frank nadzieją dla kredytobiorców?

fot. mat. prasowe

CHF/PLN, interwał godzinowy

CHF/PLN, interwał godzinowy


Złotówka, która umacnia się od dwóch dni do wszystkich głównych walut, w końcowej fazie sesji powróciła również do zwyżkującego kanału konsolidacji na parze z CHF. Brak powtórnej próby ataku na wczorajsze szczyty został wsparty osłabianiem się Franka do Euro, gdzie mogliśmy zobaczyć powrót do strefy konsolidacji(patrz analiza z 30.01.2013). Ogólny sentyment na rynku, który powoduje, że Euro umacnia się do wszystkich głównych walut, będzie powodował to, że powinniśmy zobaczyć niższe poziomy również na CHF/PLN. Szczególnie, że tendencje aprecjacyjne wynikają również z siły złotówki, która umacniała się także do dolara. Scenariusz ten wspiera również obronienie poziomu oporu, znajdującego się w okolicach 3.41 czyli poziomów nie widzianych na wykresie od 8 stycznia. Dzisiaj możemy spodziewać się testowania linii trendu wzrostowego, która zbiega się z poziomem 23.6% Fibo i jest najbliższym wsparciem dla kursu CHFPLN. Pokonanie tego ograniczenia zgodnie z teorią powinno doprowadzić do testowania dolnej linii kanału konsolidacji. Przy sprzyjających nastrojach na EUR/CHF, możliwe jest dalsze umacnianie złotego w stronę wsparcia na poziomie 3.335.

Jeżeli jednak nie uda się wybić linii trendu widocznej na wykresie, możemy spodziewać się ponownej próby wybicia 3.41. Jest to mało prawdopodobne w dniu jutrzejszym ze względu na duże wykupienie wskaźników, jednak po chwilowym postoju w okolicach górnego ograniczenia konsolidacji, również ten scenariusz jest możliwy. Pokonanie najbliższego oporu byłoby bardzo silny sygnałem pro wzrostowym i umożliwiłoby ponowne skierowanie się w strefę 3.47-3.50.

Czy DE30 ma szanse wyznaczyć nowe szczyty przed korektą?

fot. mat. prasowe

DE30, interwał dzienny

DE30, interwał dzienny


Sytuacja na DE30, nie napawa ostatnio szczególnym optymizmem. Wczorajsze dane napływające z niemieckiej gospodarki były niejednoznaczne, gdyż choć zobaczyliśmy lepszą od oczekiwań stopę bezrobocia, niższa z kolei od prognoz okazała się inflacja, co może świadczyć o wolniejszym od oczekiwanego tempie poprawy sytuacji w niemieckiej gospodarce. Duży wpływ na sytuacje rynkowa i europejską część sesji powinny mieć jutrzejsze dane o PMI dla przemysłu zarówno w Niemczech jak i strefie Euro. W horyzoncie najbliższych tygodni warto zwrócić również uwagę na ciekawą dywergencję pomiędzy zachowaniem POL20 oraz DE30, które zazwyczaj pozostają ze sobą w silnej korelacji. Na instrumencie POL20 praktycznie od początku roku obserwujemy trwającą korektę, z kolei DE30 swoje szczyty wyznaczył 25.01. Podobną sytuację, kiedy to POL20 wyprzedził ruch w tym wypadku wzrostowy DE30 widzieliśmy z kolei na przełomie października i listopada zeszłego roku, a w tej sytuacji środowe spadki mogą być zalążkiem nadchodzącej korekty.

Technicznie sytuacja nie jest zła, gdyż kontrakt dotarł do pierwszego poziomu wsparcia w okolicach 7774 i na razie nie udało się go pokonać.

W bliskiej odległości znajduje się również obecnie linia trwającego od listopada trendu wzrostowego. Kolejne istotnym poziomem jest obszar 7690-7670 pkt. widzimy praktycznie domkniętą już luka oraz linia 23.6 % Fibo. Ważnym poziomem jest także 7440, gdzie znajduje się silne wsparcie, jednak dojściu kursu w te rejony musiałaby towarzyszyć również głęboka korekta na amerykańskich parkietach. Jeżeli jednak po świetnym styczniu miałby nadejść równie dobry luty warto wspomnieć o najbliższych oporach, które znajdują się na szczytach wszechczasów w okolicach 8100 pkt.

Ostatnie wydarzenia

  • Chiny: PMI dla przemysłu poniżej oczekiwań wyniósł 50.4 pkt wobec oczekiwań na poziomi 51.1 pkt.
  • USA: 368 tys. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, wobec prognoz na poziomie 355 tys.
  • USA: Indeks Chicago PMI znacznie wyżej od oczekiwań wyniósł 55.5 pkt, wobec oczekiwanych 51.1 pkt.
  • Australia: Bardzo słaby odczyt PMI dla przemysłu wyniósł 40.2., poprzednio 44.3 pkt.


Kalendarz na najbliższe godziny
PLN 09:00 PMI dla przemysłu w Polsce za styczeń
EUR 09:55 PMI dla przemysłu w Niemczech za styczeń
USD 10:00 PMI dla przemysłu w Strefie Euro za styczeń
GBP 10:30 PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii za styczeń
USD 14:30 Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz stopa bezrobocia w styczniu
USD 15:55 Indeks Instytutu Michigan
USD 16:00 Indeks ISM dla przemysłu

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Dominik Murlak, Kamil Maliszewski / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Kursy walut 28.01-01.02.13

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: