eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Trendy w międzynarodowych IPO

Trendy w międzynarodowych IPO

2012-11-30 13:50

Przeczytaj także: IPO w Europie: I kw. 2024 oznaką ożywienia


Spółki zagraniczne na GPW w Warszawie

W latach 2002-2011 na GPW odnotowano łącznie aż 51 debiutów spółek zagranicznych, a łączna wartość ich ofert wyniosła 24 mld zł. W 2012 r. do końca października w Warszawie zadebiutowało kolejnych 5 emitentów spoza Polski, pozyskując z rynku łącznie 31 mln zł.

Warszawska giełda, zwłaszcza w ostatnich latach, nabrała charakteru rynku regionalnego i giełdy „pierwszego wyboru” dla spółek z Ukrainy i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Reprezentacja zagranicznych emitentów na GPW obejmuje większość sektorów oraz większość krajów regionu, choć jednocześnie zwraca uwagę duża liczba spółek z branży rolniczej i spożywczej, a także z sektora nieruchomości.

Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, powiedział:

„Z zebranych danych na temat trendów oraz wypowiedzi ankietowanych osób wynika, że warszawska giełda ma realną szansę na dalsze zwiększanie swojej roli jako centrum finansowego Europy Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie jednak jasne jest, że jednym z kluczy do osiągnięcia tego sukcesu będzie zwiększanie zaufania inwestorów do naszego rynku, gdyż brak odpowiedniego poziomu ochrony inwestorów i standardów ładu korporacyjnego uniemożliwił rozwój wielu giełdom, m.in. tym w innych krajach naszego regionu. Warto podkreślić, że chodzi tu przede wszystkim o faktyczną ochronę prawa własności, a nie o rozbudowane i skomplikowane regulacje. Jeśli to się uda, to w ciągu następnej dekady będziemy obserwować dalszy wysyp zagranicznych debiutów na GPW. Zwłaszcza, że według uczestników ankiety, w nadchodzących latach czeka nas druga fala IPO z rynków wschodzących, czyli też z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.”

Międzynarodowe IPO na światowych rynkach

Londyn był najczęściej wybieranym kierunkiem międzynarodowych IPO – odnotowano tam 480 międzynarodowych debiutów (o łącznej wartości ofert 110 mld dolarów), co stanowiło aż 38% łącznej liczby i 50% łącznej wartości wszystkich ofert międzynarodowych na świecie (oraz 34% łącznej liczby oraz 15% łącznej wartości wszystkich IPO na giełdzie w Londynie).

Ponadto, Londyn okazał się najpopularniejszym kierunkiem wśród spółek z Rosji oraz krajów WNP. Łączna liczba takich IPO wyniosła 104, a wartość – 53 mld dolarów (w tym z samej tylko Rosji – 45 IPO o łącznej wartości 39 mld dolarów).

Giełda w Nowym Jorku okazała się drugim najczęściej wybieranym rynkiem przez spółki, które zdecydowały się na przeprowadzenie oferty poza granicami swojego kraju – odnotowano tam łącznie 264 międzynarodowych IPO o wartości 56 mld dolarów. Dodatkowo uchwalony niedawno pakiet ustaw JOBS, istotnie ułatwiający dostęp do kapitału na giełdach amerykańskich, powinien doprowadzić do wzrostu zainteresowania Nowym Jorkiem jako miejscem debiutu.

Bardzo silną pozycję na giełdach w USA mają emitenci z Chin, którzy stanowili 51% debiutujących w USA spółek zagranicznych (134 IPO o łącznej wartości 20 mld dolarów).

Ogółem emitenci z Chin i innych państw regionu Azji i Pacyfiku wykazali największą aktywność w zakresie IPO na rynkach zagranicznych – aż 347 debiutów chińskich spółek miało miejsce poza Chinami, z czego aż 39% – w Stanach Zjednoczonych.

Jednak regionalnym centrum IPO dla spółek z krajów regionu Azji i Pacyfiku stał się Singapur – 71% międzynarodowych ofert na tym rynku pochodziło z Chin kontynentalnych (130 IPO, 5 mld dolarów), a 14% – z Hongkongu (26 IPO, 6 mld dolarów).

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: