eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Lokaty bankowe: zdążyć przed RPP

Lokaty bankowe: zdążyć przed RPP

2012-10-02 13:27

Przeczytaj także: Najlepsze lokaty bankowe przeważnie w promocji


Gwarancji utrzymania oprocentowania co do zasady nie dają konta oszczędnościowe, których oprocentowanie jest zmienne, a to oznacza. że bank może dowolnie reagować na ruchy RPP i towarzyszące im zmiany stopy WIBOR. Wyjątkiem są sytuacje, gdy bank w ramach promocji gwarantuje utrzymanie stałego, atrakcyjnego poziomu oprocentowania w określonym okresie. Jednak takie promocje bywają kierowane tylko do nowych klientów albo podwyższona stawka oprocentowania stosowana jest jedynie do środków wpłaconych na rachunek w okresie trwania promocji.

Dodatkowe ograniczenia

Oprocentowanie nie jest jedynym parametrem lokaty, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze. Duże znaczenie mają także minimalna i maksymalna akceptowane przez instytucję finansową kwoty depozytu. Jeżeli bank ogranicza maksymalną sumę do kilku tysięcy złotych, nie jest to poważny produkt oszczędnościowy, a tylko wabik, który ma skusić klientów do zainteresowania się ofertą banku. Różne mogą też być minimalne wymagane kwoty lokaty, jednak zazwyczaj progowa kwota nie przekracza kilku tysięcy złotych.

Należy także sprawdzić, co stanie się z pieniędzmi po zakończeniu okresu umownego. Zdarza się, że po wygaśnięciu lokaty bank automatycznie odnawia ją na taki sam termin, ale już na warunkach obowiązujących w dniu odnowienia. To niezbyt korzystne rozwiązanie. Znacznie lepiej jest, gdy to klient może wybrać, czy depozyt ma się odnowić.

Depozyt oferowany na korzystnych warunkach może być częścią transakcji łączonej. To oznacza, że bank może go oferować tylko osobom, które już posiadają albo zdecydują się równocześnie z lokatą kupić inny produkt. W efekcie wybrane oferty są więc dostępne np. tylko dla posiadaczy ROR w tej samej instytucji, albo dla klientów decydujących się w raz z otwarciem lokaty regularnie oszczędzać z wykorzystaniem innego produktu.

Z kolei poważnym ułatwieniem jest możliwość założenia lokat zdalnie, także przez osoby, które nigdy wcześniej nie kontaktowały się z bankiem przyjmującym wpłatę. Aby zawrzeć umowę, należy wtedy wypełnić formularz na stronie internetowej tej instytucji, wskazać w nim konto, z którego zostanie zasilony rachunek lokaty, a następnie dokonać przelewu z tego konta. Potwierdzeniem zawarcie umowy jest dla banku zgodność danych dwóch rachunków – wskazanego we wniosku i tego, z którego napłynęły pieniądze. Lokaty z atrakcyjnym oprocentowaniem mogą być jednak dostępne tylko w placówkach banku.

Piotr Ceregra

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: