eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Eurodolar utrzymuje się powyżej poziomu 1,33

Eurodolar utrzymuje się powyżej poziomu 1,33

2012-03-28 13:40

Eurodolar po poniedziałkowym wzroście ponad poziom 1,33 pozostaje w konsolidacji między 1,3310 a 1,3365. Nad ranem kurs znajduje się przy poziomie 1,3340.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynek międzynarodowy


Z technicznego punktu widzenia EUR/USD zarysowuje formację flagi i biorąc pod uwagę, że jest to formacja kontynuacji trendu bardziej prawdopodobne wydaje się wybicie górą i atak na tegoroczne maksima przy poziomie 1,3485. Sygnałem odwrócenia krótkoterminowego trendu wzrostowego byłby natomiast spadek notowań poniżej 1,3280.

Po słabych wstępnych odczytach indeksów PMI dla państw strefy euro dość wyraźnie obniżyła się eurowa krzywa swapowa i ożyły oczekiwania, że ECB, by ratować strefę euro przed głęboką recesją, będzie kontynuował luzowanie. Jednak, tak długo jak rynkowe stopy procentowe spadają po przeprowadzeniu operacji LTRO (Euribor 3M od 21 grudnia tylko spada i wynosi obecnie niespełna 0,8 proc.), taki krok jest mało prawdopodobny. Słaba koniunktura w połączeniu z efektami bazy sprawiają, że presja inflacyjna w najbliższych miesiącach będzie wygasać i nie stanie na drodze ewentualnemu luzowaniu.

Od rana publikowane będą wstępne dane dotyczące dynamiki cen konsumpcyjnych w poszczególnych niemieckich landach i całych Niemczech. Ze względu na niemal liniową korelację ze wskaźnikiem obliczanym dla całego kraju szczególnie ważny jest odczyt z Nadrenii Północnej - Westfalii (regionu zamieszkałego przez największą liczbę ludności), który poznamy wcześniej niż wskaźnik dla całego kraju. Konsensus zakłada, że dynamika inflacji, po wzroście w lutym, w marcu wyhamowała. Zgodnie z prognozami wskaźnik HICP m.in. za sprawą wysokiej bazy z roku poprzedniego przybierze wartość 2,3 proc. Warto też zwrócić uwagę na dynamikę podaży pieniądza M3 w Eurolandzie (10:00), której wzrost należy wiązać z efektem operacji LTRO.

W styczniu zamówienia na dobra trwałego użytku były niższe niż w grudniu o 3,7 proc. Według danych branżowych sprzedaż aut w USA w lutym po raz pierwszy od 2008 roku przekroczyła 15 milionów pojazdów, indeksy oddające nastroje konsumentów w poprzednim miesiącu przybrały wartości najwyższe od roku, a liczba zamówień na samoloty Boeing wzrosła z porównaniu ze styczniem o prawie 60 proc., do 237 sztuk. Wszystkie te czynniki powinny przełożyć sie na mocny wzrost wskaźnika - prognozy zakładają zwyżkę o 3,0 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca.

Rynek krajowy


Prezes NBP, Marek Belka jednego dnia twierdzi, że nie widzi powodu by obniżać stopy procentowe, następnego dystansuje się także od pomysłu ich podwyżek. Wpisuje się to w nasze oczekiwania, że RPP pozostanie wierna strategii wait and see i zarówno w kwietniu, jak i drugim i trzecim kwartale stopy zostaną utrzymane na poziomie 4,5 proc. Perspektywy polityki monetarnej wydają się jasne, lecz mniej jastrzębi ton kolejnych wypowiedzi Bedzie przekładać sie na obniżkę wyceny przyszłych stóp procentowych na rynku kontraktów FRA. Spadki rentowności krajowego długu wyhamowały. Niska premia za ryzyko, którą oddaje z-spread (w przypadku dwuletnich obligacji skarbowych przybiera wartości ujemne) ogranicza prawdopodobieństwo mocnych wzrostów cen rodzimego długu.

Notowania złotego w stosunku do euro coraz bardziej zawężają zakres konsolidacji, co zwiększa prawdopodobieństw nadejścia wybicia. Obecnie kurs EUR/PLN znajduje się przy poziomie 4,15 i zmierza w kierunku górnej bandy konsolidacji przebiegającej przy poziomie 4,17. Jednak systematycznie obniżająca się krzywa implikowanej zmienności nie zwiastuje silnego osłabienia polskiej waluty. Notowania USD/PLN wczoraj testowały długoterminową linię trendu wzrostowego (przebiegającą przy poziomie 3,08), jednak ponownie nie udało się jej sforsować i nad ranem notowania znajdują się przy poziomie 3,11.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Bartosz Sawicki, Szymon Zajkowski / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: