eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestowanie - trendy 2011

Inwestowanie - trendy 2011

2011-12-30 00:05

Przeczytaj także: Jak są podejmowane decyzje inwestycyjne?


Gorący kapitał tracąc wiarę w euro i inne waluty rynków wschodzących poszukiwał schronienia na rynku metali szlachetnych oraz w państwach, których niezależne banki centralne posiadały wiarygodną historię działalności. Umocnienie jena i franka stało się jednak nie do zniesienia przez oparte na eksporcie gospodarki Szwajcarii i Japonii. Banki centralne interweniując na rynku walutowym mówiły inwestorom: „nie chcemy waszych pieniędzy”, ale zewnętrzne otoczenie sprawiało, że niezwykle kosztowne operacje okazywały się często walką z wiatrakami. Skuteczny sposób na spekulantów znalazł operator jednego z głównych rynków obrotu srebrem – podnosząc koszt inwestowania z dźwignią finansową sprawił, że gorący kapitał przeniósł się na inne rynki.

fot. mat. prasowe

Dług skarbowy według terminu zapadalności (w mld EUR)

Dług skarbowy według terminu zapadalności (w mld EUR)


Spłata krótkoterminowego zadłużenia będzie największym wyzwanie Włoch i Hiszpanii w 2012r. Obecnie na rynku inwestorzy wymagają od nich znacznie większej premii za ryzyko, więc rolowanie długu na kolejne lata staje się znacznie droższe niż przez ostatnią dekadę. Dlatego rozpoczęcie reform finansów państwa, mimo wyrzeczeń i obciążeń przenoszonych na obywateli, nie musi prowadzić do obniżenia zadłużenia. Włochy i Hiszpania muszą w ciągu najbliższych miesięcy spłacić lub odnowić na nowych warunkach zobowiązania przekraczające 450 mld EUR.

fot. mat. prasowe

Odlewarowanie amerykańskich konsumentów

Odlewarowanie amerykańskich konsumentów


Amerykański rynek nieruchomości wkroczył w fazę stabilizacji, choć ceny domów nie przestały spadać. Gospodarstwa domowe wyciągnęły wnioski z lat 2008-2009 r. i kosztem obniżenia standardu życia przystąpiły do spłaty zaległych zobowiązań. Liczba kredytów zaciągniętych przez gospodarstwa domowe, od których raty nie były spłacane w terminie zmniejszyła się z 35 mln do ok. 25 mln. Można powiedzieć, że tak wygląda odlewarowanie sektora prywatnego (zmniejszenie uzależnienia od obcego kapitału)

fot. mat. prasowe

Nowa norma w USA – wysokie bezrobocie na długie lata

Nowa norma w USA – wysokie bezrobocie na długie lata


Warto zapoznać się z pojęciem „nowej normy” stosowanym coraz częściej przez ekonomistów. Kryje się pod nim niski wzrost gospodarczy na głównych, dojrzałych rynkach, któremu towarzyszyć będzie w najbliższych latach podwyższona stopa bezrobocia, niskie stopy procentowe i stosunkowo wysoka inflacja. Oto przykład USA: gdyby amerykańska gospodarka co miesiąc tworzyła nowe etaty w tempie rekordowego miesiąca ostatniej dekady (472 tys. etatów), stan zatrudnienia sprzed kryzysu przywrócony zostałby „już przed” 2015 r. Gdyby miejsca pracy powstawały w średnim miesięcznym tempie najlepszego roku ostatnich dwóch dekad (321 tys./mc z 1994 r.), normalność powróciłaby ok. 2017r., natomiast przy tempie z najlepszego roku z dekady 2000-2010 (średnio 208 tys. nowych etatów/ms w 2005r.) potrwałoby to do 2024 r.

Nowa norma już zapanowała, choć nie wszyscy jeszcze to akceptują.

fot. mat. prasowe

Indeks S&P500 oraz indeks odzwierciedlający na proporcje między opcjami kupna i sprzedaży

Indeks S&P500 oraz indeks odzwierciedlający na proporcje między opcjami kupna i sprzedaży


“ Call/put ratio spada cały rok, nie reagując na ostatnią poprawę; wniosek – potencjał spadkowy na rynku akcji w USA jest bardzo ograniczony” – Krzysztof Ojczyk, analityk rynków finansowych DM NOBLE Securities.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Debiut DTP SA na NewConnect

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: