eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Pesymizm po szczycie UE

Pesymizm po szczycie UE

2011-12-13 12:10

Pesymizm po szczycie UE

idm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wobec braku perspektyw na szybkie rozwiązanie kryzysu w strefie euro, sytuacja na rynkach pozostaje nerwowa. Pesymizm dominuje, co sprawia, że inwestorzy wybierają bezpieczniejsze aktywa. Rynki odczuwają niedosyt po brukselskim szczycie "ostatniej szansy", co automatycznie przekłada się również na wyprzedaż europejskiej waluty, której obecnie nie sprzyja zarówno sytuacja techniczna, jak i fundamentalna.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Poandto należy spodziewać się dalszego odpływu kapitału z e strefy euro ze względu na niestabilną sytuację, jak i perspektywę dalszych obniżek stóp procentowych. Co więcej, agencje ratingowe wciąż straszą rynki i najprawdopodobniej kraje strefy euro na początku przyszłego roku nie unikną obniżek ratingów.

Rozdźwięk między Starym Kontynentem a USA jest coraz większy. Choć na pierwszym planie pozostają europejskie problemy, to nie można zapominać, że nie wszędzie jest tak źle. Napływające dane z amerykańskiej gospodarki są coraz lepsze, a przede wszystkim widoczna jest poprawa na rynku pracy. Sprawy podążają we właściwym kierunku, co praktycznie niweluje szanse na dalszy dodruk dolara przez Fed. Nie należy się również spodziewać szybkich zmian w poziomie stóp procentowych. Dzisiejsza decyzja FOMC powinna być zgodna z oczekiwaniami analityków, jednak wobec wyraźnego ożywienia w gospodarce amerykańskiej gro uwagi mogą przykuwać komunikaty Fed w przyszłym roku. Dzisiejszy komunikat Fed może mieć mniejsze znaczenie, gdyż nie powinien się zbytnio różnić od poprzednich. Należy oczekiwać odwołania do skoordynowanej akcji banków centralnych z 30 listopada mającej na celu zwiększenie płynności, a także ostrzeżenia przed skutkami kryzysu zadłużeniowego w strefie euro.

Motywem przewodnim na rynkach pozostaje brak apetytu na ryzyko. Optymizm zdaje się wyparowywać z rynku, co może w dalszym ciągu przekładać się na wyprzedaż bardziej ryzykownych aktywów, choć z mniejszym impetem, jako, że część informacji jest już zdyskontowana. Mnożą się spekulacje o dość szybkiej utracie przez Francję ratingu AAA, po tym jak Nicolas Sarkozy przestrzegł przed przywiązywaniem zbytniej wagi do potencjalnej utraty najwyższego ratingu przez kraj. To wydaje się nieuniknione.

Najważniejsze wiadomości

  • E-Z: Moody's IS przeanalizuje ratingi krajów UE w I kwartale 2012r,ponieważ ubiegłotygodniowy unijny szczyt nie przyniósł ostatecznego rozwiąznia kryzysu zadłużenia w strefie euro.
  • PL: Zdaniem Fitch polskie samorządy loklane będą miały na koniec 2011 roku 62-65 mld złotych długu.
  • Switz: Prognozy SECO na lata 2011-2013 zakładają dalszy spadek PKB jak i wskaźnika inflacji CPI.
  • AU: Ilość rozpoczętych budów spadła w III kwartale o 6,8%.
  • NZ: Indeks cen żywności wzrósł w listopadzie o 0,2%.
  • E-Z: Główny ekonomista S&P stwierdził, że ryzyko pojawienia się głębokiej recesji w Eurolandzie jest dość duże.
  • PL: Z raportu NBP wynika, że kondycja polskich banków jest dobra, a w razie zaostrzenia wymogów kapitałowych skala dokapitalizowania wyniosłaby niecałe 6 mld PLN.
  • E-Z: Zdaniem Fitch brak kompleksowego rozwiązania kryzysu sprawia, że wzrosła krótkoterminowa presja na ratingi europejskich krajów.


Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: