eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Mieszane nastroje po szczycie UE

Mieszane nastroje po szczycie UE

2011-12-12 12:33

Mieszane nastroje po szczycie UE

idm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zakończony szczyt w Brukseli nie dał inwestorom wszystkich odpowiedzi oraz doprowadził do rozłamu Unii Europejskiej na Wielką Brytanie i pozostałe 26 krajów. Reakcje na porozumienie wypracowane przez państwa europejskie nie są jednoznaczne.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Zdaniem głównego ekonomisty Międzynarodowego Funduszu Walutowego pogłębienie integracji fiskalnej jest krokiem w dobrym kierunku, ale nie jest to kompletne rozwiązanie kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Wzmocnieniem dla borykających się z problemami państw strefy euro ma być Europejski Mechanizm Stabilizacyjny wart 500 mld euro, a także MFW. Ekonomiści zadają sobie jednak pytanie czy to wystarczy, bo raczej na pomoc państw pozaeuropejskich nie ma co liczyć. Nastoje pozostają mieszane.

Generalnie w piątek dominował lepszy klimat inwestycyjny, zarówno na rynku walutowym, jak i na zagranicznych rynkach akcji. Kluczowym pytaniem pozostaje to, jak długo utrzymają się nieco lepsze nastroje związane z pomysłem stworzenia unii fiskalnej, do której droga wydaje się dość odległa. ECB nie zamierza się bowiem specjalnie angażować w ratowanie strefy euro. Czynnikiem ryzyka pozostają również ewentualne negatywne opinie agencji ratingowych.

Na początku tego tygodnia euro znów traci na wartości. Od początku grudnia główna para walutowa EURUSD pozostaje w węższym zakresie wahań a wszelkie odbicia korekcyjne są jak na razie skutecznie niwelowane. Pozostajemy w silnym trendzie spadkowym i dopóki pozostajemy poniżej poziomu 1,3460 presja na ruch w kierunku południowym będzie utrzymywała się.

Wydarzeniem tego tygodnia będzie decyzja w sprawie stóp procentowych FOMC oraz SNB. Ponadto będą dominowały dane z USA- Sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa oraz indeksy aktywności w przemyśle . W strefie euro tematem przewodnim będzie kryzys zadłużeniowy, a także dane na temat indeksów PMI z sektora przemysłowego i usługowego.

Najważniejsze wiadomośći

  • GE: W październiku 2011 roku wartość wyrównanego sezonowo eksportu spadła o 3,6% w skali miesiąca, zaś import zmniejszył się o 1,0%.
  • GE: Nadwyżka w bilansie handlowym Niemiec zmniejszyła się do 12,6mld euro z 15,1mld po korekcie we wrześniu.
  • GE: Inflacja CPI w listopadzie w ujęciu miesięcznym nie zmieniła się.
  • UK: Inflacja PPI wzrosła w listopadzie o 0,2% w ujęciu miesięcznym oraz wyhamowała do 5,4% w skali roku.
  • PL: Zdaniem GUS należy się spodziewac, że w listopadzie i grudniu 2011 roku inflacja nie będzie nizsza niż 4,3% rok do roku.
  • Chiny: W listopadzie inflacja w Chinach wyhamowała do 4,2% z 5,5% w październiku.
  • US: Indeks Uniwersytetu Michigan wzrósł w grudniu do 67,7pkt. z 64,1pkt.miesiąc wcześniej.
  • E-Z: UE nie zdołala uzyskac poparcia ze strony wszystskich 27 krajów członkowskich dla zmian traktatowych.

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: