eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki surowcowe: nadal wahania notowań

Rynki surowcowe: nadal wahania notowań

2011-11-17 10:06

Przeczytaj także: Ceny ropy - tydzień wzrostów


W przypadku złota i srebra, których notowania od wielu lat znajdują się w silnych i stabilnych trendach wzrostowych, spekulanci zdają się być w komfortowej sytuacji. Ale i na tych rynkach zdarzają się dynamiczne korekty spadkowe. We wrześniu notowania złota poszły w dół o prawie 17 proc. Ceny srebra tąpnęły o ponad 30 proc. w pierwszej połowie maja i po raz drugi we wrześniu. Wśród spekulantów na obu tych rynkach nerwowość, przejawiającą się w postaci dużych zmian liczby długich i krótkich pozycji widać było już od lutego-marca 2011 roku. Zmiany te sięgały w poszczególnych miesiącach 20-30 proc. i sprawiały wrażenie chaotycznych ruchów, w ramach których liczba krótkich pozycji raz silnie rosła, by następnego miesiąca równie dynamicznie się obniżyć. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że inwestorzy nastawieni spekulacyjnie stosują w większości przypadków nie najprostsze strategie gry na spadek lub wzrost, ale bardziej skomplikowane kombinacje, pozwalające nie tyle na szybkie osiąganie dużych zysków, ale zarabianie w każdych warunkach rynkowych przy ograniczonym ryzyku. Stąd też proste prognozowanie zachowań rynku w oparciu o obserwacje zmian ich aktywności na rynkach terminowych może być mylące, a sygnały z nich płynące spóźnione.

W przypadku srebra w kwietniu, czyli miesiącu poprzedzającym wiosenne tąpnięcie, można było zauważyć bardzo duży, sięgający niemal 38 proc. wzrost liczby krótkich pozycji spekulantów. Jednak w sierpniu, czyli na miesiąc przed kolejnym silnym spadkiem na rynku tego metalu żadnych ruchów świadczących o możliwości wystąpienia takiego scenariusza nie zanotowano. Wręcz przeciwnie, liczba krótkich pozycji zmniejszyła się o 22 proc. We wrześniu zaś spekulanci zamykali długie pozycje, zmniejszając ich liczbę o 22 proc. W październiku liczba krótkich pozycji wzrosła o 21 proc., co wskazuje na możliwość spadku notowań w najbliższym czasie. W przypadku złota sygnały są o wiele słabsze. We wrześniu i październiku o 7-9 proc. malała liczba krótkich spekulacyjnych pozycji, sugerując powrót cen złota do tendencji wzrostowej.

Znacznie bardziej dynamicznie w ostatnim czasie zmieniała się sytuacja na rynku miedzi. W okresie od października 2009 do lipca 2011 roku w grupie podmiotów zabezpieczających rzeczywiste transakcje handlowe mieliśmy przewagę krótkich pozycji na rynku terminowym. Oznaczało to dominację podmiotów zabezpieczających się przed spadkiem cen surowca, czyli jego producentów. W tym czasie ceny miedzi dynamicznie zwyżkowały. Po ostatnich silnych spadkach w sierpniu i wrześniu, przewagę uzyskały podmioty zabezpieczające się przed wzrostem cen surowca, czyli firmy wykorzystujące miedź w swej działalności. Podobną sytuację można było obserwować od jesieni 2008 do września 2009 roku, a więc w okresie, gdy kończyła się dynamiczna przecena i rozpoczynała nowa tendencja zwyżkowa cen surowca. Można więc wnioskować, że obecna fala spadków notowań miedzi nie będzie ani zbyt głęboka, ani długotrwała. Uwzględniając fakt, że rynek miedzi znacznie mocniej reaguje na perspektywy koniunktury gospodarczej niż dzieje się to w przypadku złota i srebra, można przypuszczać, że firmy nie obawiają się długiej i ostrej recesji. Bardziej liczą się z tym, że dobra koniunktura w globalnej gospodarce wkrótce powróci, a wraz z nią pójdą w górę ceny miedzi.

poprzednia  

1 2

oprac. : Roman Przasnyski / Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: