eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Awaria bankomatu i co dalej?

Awaria bankomatu i co dalej?

2017-05-08 11:53

Awaria bankomatu i co dalej?

Bankomat © praphab144 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Awaria bankomatu to scenariusz, który nie należy do rzadkości. Gdy tak się stanie, niekoniecznie musimy szukać innego. Expander podpowiada, że nierzadko bliżej znajdziemy sklep, który może wypłacić nam pieniądze za pomocą usługi Cash Back. Staje się ona bowiem coraz bardziej popularna. W ubiegłym roku wartość takich wypłat wzrosła ponad dwukrotnie i wyniosła 351 mln zł.

Zalety wypłat sklepowych


Wypłata gotówki w sklepie szczególnie może się przydać w sytuacji, gdy nie możemy znaleźć bankomatu lub gdy jest on daleko. Wtedy warto zapytać w pobliskim sklepie, który przyjmuje płatności kartami, czy możemy dokonać wypłaty. Szansa na pozytywną odpowiedź jest spora, gdyż już 109 tysięcy punktów handlowo-usługowych w Polsce ma terminal płatniczy, który pozwala na dokonanie wypłaty poprzez usługę Cash Back. To więcej niż co czwarty wśród tych przyjmujących płatności bezgotówkowe. Warto też dodać, że w wielu przypadkach jest to usługa bezpłatna. Wśród ośmiu największych banków, tylko trzy naliczają prowizję, ale jest ona bardzo niska. Najwięcej każe za to płacić BZ WBK, bo 1,5 zł.

Wady wypłat sklepowych


Wypłaty sklepowe mają jednak również pewne wady, które sprawiają, że prawdopodobnie ta usługa nigdy nie stanie się popularniejsza od bankomatów. Pierwszą jest to, że aby skorzystać z Cash Back trzeba coś w sklepie kupić, choć może to być nawet jakaś drobna rzecz. Kolejną niedogodnością jest to, że kwota wypłaty nie może być zbyt duża. Kartą Visa można wypłacić nie więcej niż 300 zł, a taką z logo MasterCard – maksymalnie 500 zł. Poza tym istnieje ryzyko, że sklepikarz można nam powiedzieć, że nie ma w kasie takiej kwoty jaką chcemy wypłacić. Jesteśmy na to narażeni szczególnie rano, gdy jeszcze niewielu klientów dokonało u niego zakupów.

Co jeśli bankomat działa, ale zapomnieliśmy karty


W sytuacji gdy problemem nie jest awaria bankomatu lecz zwykłe zapominalstwo (zapomnieliśmy karty i nie mamy ochoty po nią wracać do domu), ratunkiem może być nasz telefon. Jeśli mamy smartfona, to za jego pomocą możemy zarówno wypłacać pieniądze z bankomatów jak i płacić w sklepach. Jest to możliwe na kilka sposobów. Po pierwsze, możemy skorzystać z usługi BLIK, która w aplikacji bankowej generuje 6-cyfrowe kody, które wpisujemy na klawiaturze bankomatu czy terminalu sklepowym. W telefonie możemy też uruchomić płatności zbliżeniowe np. poprzez usługę Android Pay. Wtedy telefonem możemy płacić we wszystkich sklepach mających terminal zbliżeniowy. Coraz częściej możemy też wypłacać gotówkę z bankomatów, gdyż one również są sukcesywnie wyposażane w odbiornik zbliżeniowy.

fot. mat. prasowe

Koszty wypłaty gotówki za pomocą Cash Back lub BLIK

Za wypłatę w sklepie nic nie policzy m.in. ING Bank Śląski, ALior Bank i Bank Millennium.

oprac. : expander

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: