eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe - emocje dominują

Rynki finansowe - emocje dominują

2011-09-13 11:59

Dzisiaj publikowane dane o inflacji w Polsce i w innych krajach na świecie, choć ważne, nie będą przyciągać uwagi inwestorów.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynki finansowe


Rynki finansowe są coraz mocniej zdominowane przez emocje i w takim stanie będą zapewne utrzymywać się jeszcze przez dłuższy czas. Warszawski parkiet dość szybko wrócił do sierpniowego minimum, a odbicie, jakiego byliśmy świadkami w drugiej części poniedziałkowej sesji i w początkach dzisiejszych notowań, nie robi żadnego wrażenia. Podobnie jest w przypadku złotego, który również nie odreagował mocniej ostatniej przeceny.

Co więcej, gęstnieje atmosfera na rynku naszego długu skarbowego. Wczoraj długoterminowe obligacje mocno się przeceniły, dziś pozostają też pod presją. Rentowność 10-latek podniosła się z około 5,5% w połowie minionego tygodnia, do blisko 5,8%. Wczoraj w ciągu dnia mieliśmy nawet poziom powyżej 5,8%. Dolar kosztuje dziś blisko 3,2 zł, a do słabości naszej waluty przyczynia się kiepska postawa euro. Po kilkudniowej wyprzedaży względem dolara wczoraj nieznacznie kurs wspólnej waluty się odbił, ale dziś znów zaczyna tracić. Coraz bardziej prawdopodobne jest dotarcie euro do 1,3 USD. Z obecnego poziomu daje to jeszcze przeszło 4% ruchu w dół. Taki scenariusz wywierałby presję na kurs złotego.

Analitycy spodziewają się, że inflacja w Polsce wyniosła w sierpniu 4,2% wobec 4,1% miesiąc wcześniej. Inflacja nie hamuje w innych europejskich krajach. We Francji podniosła się w sierpniu do 2,4%, na Węgrzech do 3,6%, w Szwecji do 3,4%. Jedynie w Hiszpanii zwolniła do 2,7%.

Rynek nieruchomości


Nieco zmniejszyło się tempo spadku aktywności w irlandzkim budownictwie. Wskaźnik PMI dla tej części gospodarki podniósł się z 42,1 pkt w lipcu do 43,5 pkt w sierpniu. Pogorszyła się sytuacja w segmencie mieszkaniowym, który i tak wykazuje relatywnie najwyższą aktywność. Poprawa nastąpiła natomiast w budownictwie infrastrukturalnym oraz w segmencie komercyjnym. Regres aktywności jest widoczny zarówno w zakresie nowych zamówień, jak zatrudnienia. W coraz wolniejszym tempie rosły natomiast ceny produkcji budowlanej. Aktywność w irlandzkim budownictwie spada nieustannie od połowy 2007 r.

Z najnowszego badania brytyjskich agentów nieruchomościowych wynika, że spodziewają się oni spadku cen mieszkań w najbliższych miesiącach. O ile odsetek agentów wskazujących na zniżkę cen w sierpniu przewyższał w podobnym stopniu co miesiąc wcześniej odsetek tych, którzy zauważyli ich wzrost, to w przypadku oczekiwań na najbliższe miesiące doszło do zwiększenia się tej dysproporcji z 13 pkt proc. do 23 pkt proc.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Home Broker Home Broker

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: