eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Obligacje zamienne

Obligacje zamienne

2011-08-15 00:07

Przeczytaj także: Obligacje skarbowe czy lokaty bankowe: co wybrać?


Oczywiście na rynku kapitałowym można się spotkać z całym wachlarzem odmian obligacji zamiennych, a każda z nich daje zarówno emitentowi, jak i inwestorowi, inne możliwości. Na przykład, przeciwna do obligacji z opcją kupna, obligacja zamienna zawierająca opcję sprzedaży (put option) przez obligatariusza przed okresem zapadalności. Daje ona inwestorowi prawo wezwania emitenta do przedterminowego wykupu obligacji po upływie określonego czasu od dnia emisji oraz po określonej cenie, która jest niższa od ceny emisyjnej akcji, ale określonej w taki sposób, że jest ona wyższa od ceny wykupu, ponieważ uwzględnia premię dla obligatariusza.

Z kolei odwrotne obligacje zamienne na akcje, charakteryzują się tym, że ich emitentowi, a nie nabywcy jak to jest w przypadku klasycznych obligacji zamiennych, przypada prawo wyboru sposobu wykupienia tych obligacji. W efekcie emitent może dokonać wykupu poprzez wypłatę wartości nominalnej z uwzględnieniem kuponu odsetkowego lub też poprzez zamianę obligacji na akcje spółki. Warto dodać, że oprocentowanie odwrotnych obligacji zamiennych jest wyższe niż obligacji klasycznych, co wynika z przysługującego emitentowi, a nie inwestorowi, prawa wyboru formy wykupu.

Kolejnym rodzajem obligacji zamiennych są tzw. obligacje zamienne mandatowe. Podobne do obligacji tradycyjnych, obligacje mandatowe dają obligatariuszom możliwość, w okresie do wykupu, dokonania wyboru pomiędzy wykupem przez emitenta a konwersją na akcje. Ponadto, obligatariusz zobowiązany jest do dokonania zamiany obligacji na akcje w okresie zapadalności, a emitent dokładnie wie, o ile powiększy się kapitał zakładowy na skutek emisji tych instrumentów.

Skorzystanie z emisji obligacji zamiennych jest szczególnie atrakcyjne dla spółek charakteryzujących się dynamicznym rozwojem lub tych znajdujących się w ciężkiej sytuacji finansowej, a które działają na perspektywicznych rynkach i mają wyznaczone plany inwestycyjne. Dla spółek tych uważa się emisję obligacji bardziej korzystną niż emisję akcji, gdyż ich niższa wycena akcji przekłada się na możliwość pozyskania niższej sumy kapitału. Natomiast poprzez emisję obligacji zamiennych emitent stwarza sobie szansę na lepszą wycenę kapitału, a to z kolei przekłada się w przyszłości na lepszą wycenę emitowanych akcji dla pozyskanych wcześniej obligatariuszy. Dodatkowo, pojawienie się na rynku informacji o planowanej emisji obligacji zamiennych jest przeważnie odbierane pozytywnie, co wpływa na wzrost cen akcji danej spółki.

Agnieszka Solecka

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: