eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Szwajcarzy deklarują walkę z silnym frankiem

Szwajcarzy deklarują walkę z silnym frankiem

2011-08-11 11:34

Szwajcarzy deklarują walkę z silnym frankiem

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na rynkach finansowych utrzymują się nerwowe nastroje. Kryzys zaufania przejawia się w panicznej wyprzedaży bardziej ryzykownych aktywów i ucieczką w bezpieczne przystanie. Sytuacja nie wygląda kolorowo. Miejmy nadzieje, że inwestorom długoterminowym nie puszczą nerwy i nie przyłączał się do tej panicznej wyprzedaży.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Sen z powiek Narodowemu Bankowi Szwajcarii w dalszym ciągu spędza mocny frank. Wczorajsza sesja nie przyniosła nowych minimów lokalnych na EURCHF czy USDCHF, natomiast mieliśmy nowe historyczne maksimum na parze CHFPLN. Rekord padł, pomimo iż SNB zwiększył wartość programu pożyczek pod zastaw obligacji o kolejne 40mld CHF. W celu osłabienie waluty bank planuje zwiększyć płynność poprzez uruchomienie operacji wymiany walut. Jak na razie rynki testują wytrzymałość SNB, który jest bardzo zaniepokojony tym, iż silnie przewartościowany frank odbije się negatywnie na tempie wzrostu gospodarczego. Same deklaracje, iż bank centralny wykorzysta dodatkowe narzędzia w celu przeciwdziałania sile franka nie wystarczają. Trudno będzie walczyć z tak silnym trendem. Być może bezpośrednia sprzedaż franka na rynku przyniosłaby lepszy rezultat.

Nastroje na rynkach psuły również plotki o możliwych problemach Francji z utrzymaniem ratingu AAA. Prezydent Francji postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i zapowiedział, iż 24sierpnia zostanie przedstawiony uaktualniony plan redukcji deficytu oraz zapewnił, iż Francja podejmie niezbędne kroki by zrealizować wyznaczone cele. Ponadto z opublikowanego w dniu wczorajszym kwartalnego raportu Banku Anglii wynika, że kondycja gospodarki brytyjskiej również niepokoi. Tempo wzrostu gospodarczego będzie wolniejsze w tym i następnym roku ze względu na zagrożenia płynące ze światowej gospodarki. Co więcej stopy zostaną utrzymane na bardzo niskim poziomie przez jeszcze co najmniej dwa lata, na co powinna pozwolić spadająca inflacja.

Na rynku krajowym kontynuowana jest wyprzedaż złotego. PLN tracił silnie na wartości nie tylko względem franka, ale również EUR i USD. Para EURPLN przełamała wczoraj poziom cenowy 4,20, na USDPLN około dwóch groszy zabrakło do psychologicznej bariery 3,00.

Najważniejsze wiadomości

  • AU: Stopa bezrobocia wzrosła w lipcu do poziomu 5,1% z 4,9% w poprzednim miesiącu
  • US: W czerwcu zapasy sprzedawców hurtowych wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca wobec wzrostu o 1,7% po korekcie w maju
  • Chiny: Eksport Chin wzrósł w lipcu o 20,4% rok do roku, a import o 22,9%
  • Chiny: Sprzedaż detaliczna Chin wzrosła w lipcu o 17,2% rok do roku, wobec 17,7% miesiąc wcześniej
  • Cypr: Agencja Fitch obniżyła długoterminowy rating Cypru w walucie zagranicznej i w walucie krajowej do 'BBB' z 'A minus'. Perspektywa ratingu jest negatywna
  • GE: Inflacja CPI w lipcu wzrosła o 0,4% w ujęciu miesięcznym i do 2,4% w skali roku
  • Switz: Bank Szwajcarii planuje kolejne działania majace na celu zahamowanie aprecjacji franka
  • PL: Elżbieta Chojna-Duch powiedziała, że jej zdaniem wciąż istnieją czynniki usprawiedliwiające lipcową decyzję RPP o pozostawieniu stóp procentowych bez zmiana

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: