eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: obawy o wzrost gospodarczy pozostały

USA: obawy o wzrost gospodarczy pozostały

2011-08-02 11:59

USA: obawy o wzrost gospodarczy pozostały

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Rynki tylko przez chwilę cieszyły się z informacji osiągniętego porozumienia pomiędzy Demokratami i Republikanami. Wprawdzie przegłosowana ugoda pozwoliła uniknąć USA niewypłacalności, jednak inwestorzy doszli do wnioski, że jest to tylko odsunięcie problemu w czasie.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Zaczęto oceniając sytuację w dalszej perspektywie, która nie wydaje się kolorowa. Dane makroekonomiczne napływające w ostatnim czasie pokazały, że wzrost gospodarczy w USA wyhamowuje, co ma przełożenie na inne gospodarki. Co więcej, cięcia budżetowe mogą jeszcze bardziej stłumić wzrost gospodarczy a wczorajszy odczyt indeksu ISM z sektora przemysłowego dolał oliwy do ognia. Był to punkt zwrotny jeśli chodzi o nastroje rynkowe. Wskaźnik ten obrazujący kondycję przemysłu w USA spadł w lipcu do poziomu 50,9pkt. z 55,3pkt, a więc sporo poniżej oczekiwań analityków. Odczyt przyczynił się do wzrostu awersji do ryzyka. Długoterminowi inwestorzy mocno zaniepokoili się faktem, iż podobna tendencja zauważalna jest w największych gospodarkach (strefa euro, Chiny), gdzie koniunktura słabnie coraz szybciej. Do tego wszystkiego dochodzą kłopoty części krajów euro z zadłużeniem oraz spędzająca sen z powiek możliwość utraty prestiżowego ratingu przez Amerykę.

Rynki finansowe pozostają bardzo nerwowe i od początku tego tygodnia dostarczają nam dużo emocji. Inwestorzy najchętniej kupują aktywa postrzegane za bezpieczne. Zagraniczne indeksy akcji zakończyły sesję na minusach. Na rynku walutowym w dalszym ciągu króluje frank, który silnie zyskuje na wartości nie tylko do USD czy EUR, ale także do PLN, co nienajlepiej może wpływać na samopoczucie osób zadłużonych w walucie szwajcarskiej. CHFPLN ustanowił nowe rekordowe maksimum a panujący w ostatnim czasie klimat inwestycyjny może sprzyjać dalszym wzrostom na tej parze. Dodatkowym wsparciem dla CHF był publikacji dzisiejszych danych o sprzedaży detalicznej i indeksie PMI. Sprzedaż wzrosła w czerwcu o 7,4% w skali roku wobec spadku o 3,9% w maju, natomiast indeks PMI wbrew oczekiwaniom analityków wzrósł w lipcu do poziomu 53,5pkt.

Najważniejsze wiadomości

  • GE: Indeks PMI z sektora przemysłowego w lipcu spadł do poziomu 52pkt. z 54,6pkt.
  • E-Z: Indeks PMI z sektora przemysłowego w lipcu spadł do poziomu 50,4pkt. z 52pkt., zgodnie z oczekiwaniami analityków
  • UK: Indeks PMI z sektora przemysłowego w lipcu spadł do poziomu 49,1pkt. z 51,3pkt., poniżej oczekiwań analityków
  • E-Z: Stopa bezrobocia ukształtowała się w czerwcu na poziomie 9,9%
  • Switz: Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 7,4% w skali roku
  • AU: Decyzją RBA główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 4,75%
  • US: Indeks ISM z sektora przemysłowego ukształtowął się w lipcu na poziomie 50,9pkt.
  • AU: Ilość wydanych pozwoleń na budowy w czerwcu spadła o 3,5% w ujęciu miesięcznym

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: