eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki nie wierzą w sens kolejnego dodruku pieniądza

Rynki nie wierzą w sens kolejnego dodruku pieniądza

2011-07-14 13:06

Po tym, jak dyskusja z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej pozostawiła wątpliwości co do szans na kolejną rundę skupu obligacji skarbowych, to szef Fed w wystąpieniu w Kongresie je rozwiał.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynki finansowe


Amerykańskie władze monetarne są gotowe do podjęcia takiego kroku, jeśli będzie tego wymagać ratowanie koniunktury gospodarczej. Ta wyraźna deklaracja zrobiła wrażenie zwłaszcza na rynku surowców. W przypadku amerykańskich akcji optymizm był chwilowy i dzień ostatecznie zakończył się jedynie symboliczną zwyżką. Widać, że inwestorzy mają wątpliwości, czy kolejna runda luzowania monetarnego byłaby rzeczywiście receptą na bolączki światowej gospodarki, związane z kryzysem finansów publicznych. Przypominają o niej kolejne obniżki ratingów państw, czy ostrzeżenia przed obcięciem oceny wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych. To wszystko obrazuje kryzys zaufania do emitentów długu i w efekcie tworzy bardziej niepewny klimat inwestycyjny. On zaś skłania do unikania bardziej ryzykownych aktywów. Stąd presja na waluty, czy obligacje na rynkach wschodzących, słaba koniunktura na rynkach akcji i rosnąca nerwowość na rynku surowców.

Tymczasem nastroje inwestorów w USA poprawiły się kolejny tydzień z rzędu. W najświeższej ankiecie Investors Intelligence, obrazującej nastawienie do akcji autorów najpopularniejszych biuletynów inwestycyjnych, odsetek byków podniósł się do 44,1%, najwyższego poziomu od początku czerwca. Jednocześnie odsetek pesymistów spadł do 22,6%, najniższego poziomu od 5 tygodni. To pokazuje, że oczekiwania inwestorów są wciąż duże.

Rynek nieruchomości


Czerwiec przyniósł poprawę koniunktury na brytyjskim rynku nieruchomości komercyjnych. Wskaźnik aktywności przygotowywany przez Savills i Markit podniósł się z minus 3,4 pkt w maju do 0,8 pkt w czerwcu. Kolejny miesiąc dużo lepiej prezentował się sektor prywatny niż publiczny. W tym pierwszym wskaźnik miał 14,3 pkt, a w publicznym minus 21,5 pkt. Jednocześnie jednak po 3 miesiącach przerwy powróciły negatywne oczekiwania na najbliższe 3 miesiące wśród badanych firm. Wskaźnik je obrazujący obniżył się z 7,7 pkt do minus 1,4 pkt. Najgorzej oceniano perspektywy segmentu magazynów, najlepiej powierzchni handlowych. Poziom wskaźników odzwierciedla saldo ocen dotyczących wzrostu i spadku aktywności wśród deweloperów zajmujących się projektami komercyjnymi.

W czerwcu gwałtownie spadła liczba nowych mieszkań w budynkach wielorodzinnych wystawionych na sprzedaż. W skali roku regres wyniósł jedną trzecią. To odłożony efekt perturbacji gospodarczych związanych z wiosennym trzęsieniem ziemi.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Home Broker Home Broker

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: