eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Grecja pozostaje w centrum uwagi

Grecja pozostaje w centrum uwagi

2011-06-29 11:54

Grecja pozostaje w centrum uwagi

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Gro uwagi w dalszym ciągu przykuwają sprawy związane z Grecją. Dzisiaj i w czwartek grecki parlament będzie decydował o podwyżkach podatków, prywatyzacji i cięciach wydatków budżetowych.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Od tego, czy nowy pogram oszczędnościowy będzie przyjęty, zależy dalsza wypłacalność Aten. Już wczoraj był widoczny optymizm na rynkach związany z oczekiwaniami na pozytywny wynik głosowania w Grecji. Wyraźnie spadła awersja do ryzyka i zwyżkowały zagraniczne indeksy akcji i surowce, natomiast na wartości traciły takie waluty jak dolar amerykański czy jen japoński. Opublikowane dane z amerykańskiej gospodarki były mieszane. Indeks cen nieruchomości w 20 największych metropoliach USA spadł w kwietniu o 4,0% rok do roku. Indeks Conference Board obrazujący nastroje amerykańskich konsumentów również spadł w czerwcu do 58,5pkt. Lepszy okazał się jednak odczyt indeksu Richmond Fed, który dość nieoczekiwanie (mając na uwadze wcześniejsze odczyty indeksów z rejonu Nowego Jorku i Filadelfii) wzrósł do plus 3pkt. w czerwcu.

Europejska waluta zyskiwała drugi dzień z rzędu na wartości w nadziei na przegłosowanie planu pomocy dla Grecji. Eurodolar przełamał wczoraj istotny opór w rejonie 1,4360, co otworzyło drogę do dalszych wzrostów na tej parze w rejon 1,4460. Ponadto EUR wsparło wczorajsze wystąpienie Tricheta, w których szef ECB wzywał polityków do świeżego spojrzenia na zintegrowaną Europę i wypracowania odnowionej wizji takiej Europy, jaką mieć chcemy. Trichet powtórzył, że bank zachowuje wzmożoną czujność w odniesieniu do inflacji.

Złoty pozostaje dość stabilny w dniu dzisiejszym, z lekką tendencją do umocnienia. Dzisiaj poznamy rewizje danych o polskim bilansie płatniczym. Rynek oczekuje, że planowana rewizja zwiększy deficyt na rachunku obrotów bieżących za 2010 rok do ostrzegawczego poziomu 5% PKB. To może przyczynić się do osłabienia PLN.

Najważniejsze publikacje w dniu dzisiejszym ze strefy euro będą dotyczyły indeksu nastrojów w gospodarce oraz indeksu zaufania konsumentów. Z USA napłyną kolejne dane z rynku nieruchomości na temat indeksu spodziewanych umów sprzedaży domów.

Najważniejsze wiadomości

  • UK: W I kwartale 2011r. tempo wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii wyniosło 1,6% w skali roku
  • UK: Całkowite inwestycje w biznesie spadły w I kwartale 2011r. o 3,2% w ujęciu kwartał do kwartału
  • US: Wydatki Amerykańskich konsumentów były w maju stabilne
  • US: Indeks Conference Board spadł w czerwcu do 58,5pkt. z 61,7pkt.
  • US: Indeks cen nieruchomości S&P/Case-Shiller spadł w kwietniu o 4,0% rok do roku wobec prognozowanego spadku o 3,9% rok do roku
  • US: Indeks Richmond Fed wzrósł w czerwcu do poziomu 3pkt. z minus 6 pkt. w poprzednim okresie
  • JP: Według wstępnych danych produkcja przemysłowa w Japoniii wzrosła w maju o 5,7% w ujęciu miesiąc do miesiąca, powyżej oczekiwań rynkowych
  • GE: Według wstępnych danych inflacja CPI w czerwcu wzrosła o 0,1% w ujęciu miesięcznym, zgodnie z prognozami

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: