eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe - spadek apetytu na ryzyko

Rynki finansowe - spadek apetytu na ryzyko

2011-06-09 12:30

Rynki finansowe - spadek apetytu na ryzyko

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wczorajsza sesja na rynkach finansowych przyniosła spadek apetytu na ryzyko. Zarówno europejskie, jak i amerykańskie indeksy akcji zniżkowały, podczas sesji azjatyckiej również dominowały słabsze nastroje.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

W obliczu słabych perspektyw dla amerykańskiej gospodarki, a także utrzymania obecnych limitów produkcji przez OPEC inwestorzy nie mają powodów do radości.

We wtorkowym wystąpieniu Bernanke przyznał, iż ożywienie w gospodarce amerykańskiej spowalnia. Wyhamowanie wzrostu gospodarczego w niektórych oddziałach Fed (w czterech z dwunastu) potwierdzał również raport nt. kondycji gospodarki USA. Z Beżowej Księgi wynika, iż zawirowania związane z katastrofą w Japonii uderzyły w poziom sprzedaży. Ponadto najbardziej osłabionymi sektorami był sektor nieruchomości oraz budownictwa mieszkaniowego.

Decyzją RPP główna stopa procentowa została podwyższona do poziomu 4,5%.Prezes NBP zapowiedział jednak, że jak na razie Rada przerywa cykl zacieśniania polityki monetarnej, by ocenić wpływ ostatnich podwyżek na gospodarkę. Bank centralny Nowej Zelandii zadecydował natomiast, że główna stopa procentowa zostanie utrzymana na poziomie 2,5%. RBNZ zasygnalizował jednak wzrost kosztu pieniądza w przeciągu następnego roku w celu walki z inflacją, na co NZD zareagował umocnieniem. Z kolei publikacja słabszych danych z australijskiego rynku pracy przyczyniła się do dalszych spadków na AUDUSD.

Dzisiaj czekamy na decyzję ECB i BoE w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami analityków żaden z banków centralnych nie zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych. Gro uwagi będzie się skupiało wokół konferencji prasowej Tricheta i tego, czy użyje on zwrotu "wzmożona czujność", co sygnalizowałoby podwyżkę stóp procentowych w kolejnym miesiącu. Euro czeka właśnie na taki impuls, który pozwoliłby na kontynuacji aprecjacji wspólnej waluty. Należy spodziewać się większej zmienności na EURUSD podczas wystąpienia szefa ECB.

Najważniejsze wiadomości

  • GE: Produkcja przemysłowa Niemiec spadła w kwietniu o 0,6% miesiąc do miesiąca wobec wzrostu o 1,2% miesiąc wcześniej po korekcie
  • E-Z: W I kwartale gospodarka strefy euro rozwijała się w tempie 0,8% w ujęciu kwartał do kwartału i 2,5% w skali roku
  • CA: Ilość rozpoczętych budów w maju wyniosła 183,6tys.
  • AU: Stopa bezrobocia w Australii w maju utrzymała się na poziomie 4,9%
  • AU: W maju zatrudnienie wzrosło o 7,8tys., dużo poniżej oczekiwanego wzrostu o 25tys.
  • PL: Decyzją RPP główna stopa procentowa została podniesiona o 25pb do poziomu 4,5%
  • JP: Indeks zaufania konsumentów w maju wzrósł do poziomu 34,2pkt.
  • NZ: Decyzją banku centralnego w Nowej Zelandii główna stopa procentowa została utrzymana na niezmienionym poziomie 2,5%

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: