eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Hiszpania: co piąty mieszkaniec bez pracy

Hiszpania: co piąty mieszkaniec bez pracy

2011-04-29 13:21

Hiszpania: co piąty mieszkaniec bez pracy

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

To, jak bardzo może zwolnić tempo wzrostu PKB po tym, jak gospodarka przestanie dostawać wsparcie ze strony wydatków budżetowych, pokazał odczyt PKB za I kwartał w Stanach Zjednoczonych.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynki finansowe


Wzrost znacząco wyhamował przede wszystkim za sprawą wydatków rządowych. Zabrały one 1,1 pkt proc. ze zwyżki PKB. Ujemna stała się też kontrybucja wymiany handlowej, która wcześnie dostarczała "punktów" amerykańskiemu wzrostowi gospodarczemu.

W tym kontekście nie dziwi mocne zachowanie amerykańskiej giełdy w ostatnich dniach w reakcji na spadek dolara do najniższych poziomów od blisko 3 lat. Tak samo zrozumiałe w tym kontekście jest słabsze zachowania rynków wschodzących, których waluty istotnie się wzmocniły ostatnio. Do tego nie maleją obawy przed dalszymi podwyżkami stóp procentowych na emerging markets, a na to inwestorzy reagują alergicznie.

Nastroje tonują też inne doniesienia związane z kondycją gospodarek. Słabo wypadła marcowa sprzedaż detaliczna w Niemczech, która w skali roku spadła o 3,5%, a spodziewano się wzrostu. Chiński PMI dla przemysłu pozostał na poziomie 51,8 pkt, czyli potwierdził się wstępny odczyt sugerujący ograniczone tempo wzrostu przemysłu w tym kraju (ograniczone w porównaniu ze średnią z przeszłości). W Szwecji wzrost sprzedaży detalicznej zwolnił w marcu do 0,7% z 3% miesiąc wcześniej. Pogarsza się sytuacja w Hiszpanii, gdzie rośnie bezrobocie (podniosło się już do 21,3%) i zmniejsza się sprzedaż detaliczna (spadek w marcu o 8,6% w skali roku).

Rynek nieruchomości


Liczba podpisanych umów kupna domów w USA zwiększyła się w marcu o 5,1%, znacznie bardziej niż się spodziewano. Miesiąc wcześniej zwyżka wyniosła 0,7%. Początkowo sygnalizowano, że było to 2,1%, więc rewizja była znaczna. A to do tego wzrostu odnosili się analitycy prognozując marcowy wynik. Stąd skala zaskoczenia nie jest aż tak duża. Niemniej jednak ożywienie po stronie kupujących można odczytywać jako przesłankę stabilizowania się sytuacji na rynku mieszkaniowym w USA.

Liczba podpisanych umów kupna domów jest traktowane jako zapowiedź przyszłej sprzedaży. Można więc liczyć na stabilizację w tym względzie. W I kwartale ta część gospodarki wciąż ciążyła koniunkturze. Z opublikowanych wczoraj danych wynika, że inwestycje mieszkaniowe zabrały PKB 0,1% wzrostu. Obniżyły się o 4,1% w ujęciu zannualizowanym. Dużo lepiej było po stronie inwestycji nie mieszkaniowych, które odpowiadały za 0,2% wzrostu PKB.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Home Broker Home Broker

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: