eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wysoka inflacja w Wielkiej Brytanii

Wysoka inflacja w Wielkiej Brytanii

2011-03-24 12:14

Wysoka inflacja w Wielkiej Brytanii

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Drugą sesję z rzędu spadała wczoraj główna para walutowa. Euro osłabiało się, podobnie jak we wtorek, na skutek doniesień z Portugalii.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rząd tego kraju, po niezaakceptowaniu przez opozycję zaproponowanego programu redukcji wydatków budżetowych, podał się do dymisji. Wczorajsza sesja przyniosła również silne osłabienie funta. Biuro odpowiedzialne za budżet OBR obniżyło bowiem prognozy wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii na ten rok.

Coraz więcej wskazuje na to, że Portugalia wkrótce zwróci się o pomoc finansową do Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Rentowności obligacji tego kraju cały czas rosną i po wczorajszych wydarzeniach szanse na ich rychły spadek są znikome. Ekonomiści są niemal przekonani, że przy tak wysokich kosztach finansowania, Portugalia sama sobie nie poradzi. De facto, jeśli udzielenie pomocy by nastąpiło, pozwoliłoby to odetchnąć kursowi euro. Kiedy moment ten mógłby nastąpić? Już od dłuższego czasu spekuluje się, że pakiet pomocowy jest właściwie gotowy. Jest to więc kwestia prośby Portugalii. W tym tygodniu raczej ona jednak nie nastąpi, gdyż najpierw trzeba będzie uporać się z utworzeniem nowego rządu. Możemy przypuszczać jednak, że będzie to wcześniej niż w połowie kwietnia - wtedy to zapada część portugalskiego długu warta 5 mld euro.

Poza Portugalią, nieciekawie wygląda również sytuacja w Wielkiej Brytanii. Opublikowane we wtorek dane o inflacji po raz kolejny przewyższyły oczekiwania rynkowe. Prognozy wzrostu gospodarczego zostały natomiast obniżone w dniu wczorajszym. Według biura OBR wzrost ten wyniesie 1.7%, a nie jak szacowano wcześniej 2.1%. Wysoka inflacja przy niskim wzroście gospodarczym - trudno o gorszy scenariusz. Stawia to w bardzo trudnym położeniu brytyjski Komitet Polityki Monetarnej. Sam Komitet nie daje tego jednak po sobie odczuć. Chociaż inflacja ponad dwukrotnie przekroczyła już cel inflacyjny, większość członków Komitetu twierdzi, że w średnim terminie jest ona pod kontrolą i podwyżka stóp procentowych nie jest konieczna. Potwierdzają to opublikowane wczoraj notatki z marcowego posiedzenia - sześciu członków głosowało za pozostawieniem stóp bez zmian.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Sprzedaż nowych domów w lutym: 250 tys., prognoza: 290 tys.
  • US: Tygodniowa zmiana zapasów ropy: 2.1 mln baryłek, prognoza: 2 mln baryłek
  • NZ: PKB w IV kwartale kw/kw: 0.2%, prognoza: 0.1%
  • AU: Indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board w styczniu m/m: 0.1%, poprzednio: 0.7%
  • EZ: Indeks zaufania konsumentów: -10.6, prognoza: -11.0
  • UK: Sprzedaż detaliczna w lutym m/m: -0.8%, prognoza: -0.5%

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: