eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Bank Australii nie zmienił stóp procentowych

Bank Australii nie zmienił stóp procentowych

2011-03-01 12:57

Bank Australii nie zmienił stóp procentowych

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W dniu wczorajszym na rynkach finansowych widoczne było zmniejszenie się awersji do ryzyka. Wbrew temu co można było przypuszczać, konflikt na Bliskim Wschodzie nie kładł się cieniem na zachowanie inwestorów.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Indeks zmienności VIX po raz kolejny spadł i znajduje się już bardzo blisko psychologicznej granicy 18 punktów (18.35).

Giełdy akcji poszybowały w górę. Indeks S&P 500 wzrósł o blisko 1% i dzisiaj od początku sesji azjatyckiej kontynuuje ruch wzrostowy. Osłabieniu uległy najbardziej bezpieczne waluty: frank oraz jen. Umocnił się natomiast polski złoty.

Zwiększenie apetytu na ryzyko może trochę dziwić w obliczu nieustającego konfliktu w krajach arabskich. Do państw, w których zamieszki się nasiliły w ostatnim czasie dołączył Oman. Z ekonomicznego punktu widzenia nie jest to tak istotny kraj jak Libia, jednak dołączając do niego Algierię i Jemen, możliwość zaprzestania produkcji ropy w tych krajach stanowi wciąż czynnik wysokiego ryzyka dla globalnej gospodarki. O ile bowiem Arabia Saudyjska zapewnia, że jest w stanie zapełnić lukę po Libii, o tyle z zastąpieniem podaży wszystkich tych krajów może mieć już spory problem.

Inwestorzy ostatnimi dni zdają się nie zwracać na te problemy uwagi. Giełdy odrobiły już większość strat z poprzedniego tygodnia. Możliwość silniejszej korekty na indeksie S&P 500 została zanegowana i pokonanie dwuipółletnich maksimów z 18 lutego wydaje się znowu tylko kwestią czasu. Na rynku walutowym większy apetyt na ryzyko również jest zauważalny. Żeby go dostrzec wystarczy spojrzeć na krajowe podwórko. Od czwartkowego szczytu na poziomie 4.00, kurs EURPLN spadł aż o 5 groszy. Waluty tzw. "bezpieczne przystanie" natomiast, kolejny dzień wczoraj traciły na wartości. Jen stracił najmocniej w stosunku do funta, znacząca była też jego deprecjacja w stosunku do euro i dolara australijskiego. Podobne zachowanie wobec powyższych walut przejawiał szwajcarski frank. Obie bezpieczne waluty traciły nawet w stosunku do słabego w ostatnim czasie dolara amerykańskiego.

W dniu dzisiejszym tendencje te powinny się utrzymać. Jak wyżej wspomnieliśmy jednak, czynniki ryzyka wciąż istnieją. W takiej sytuacji należy w szczególności pamiętać o ustawianiu zleceń Stop Loss. Kluczowym wydarzeniem będzie dzisiaj wystąpienie Bena Bernanke przed amerykańskim Kongresem.

Najważniejsze wiadomości

  • AU: Bank Australii nie zmienił stóp procentowych
  • EZ: Inflacja bazowa CPI w styczniu r/r: 1.1%, prognoza: 1.2%
  • CA: PKB w IV kwartale kw/kw zannualizowany: 3.3%, prognoza: 2.9%
  • US: Wydatki Amerykanów w styczniu m/m: 0.2%, prognoza: 0.4%
  • US: Indeks Chicago PMI: 71.2, prognoza: 68.0
  • US: Indeks podpisanych umów kupna domów w styczniu m/m: -2.8%, prognoza: -2.5%

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: