eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Protokół FOMC - optymistyczny wydźwięk

Protokół FOMC - optymistyczny wydźwięk

2011-02-17 12:37

Protokół FOMC - optymistyczny wydźwięk

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wczorajsze dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych były mieszane dla dolara. Jego notowania wsparł wyższy od oczekiwań odczyt indeksu cenowego produkcji sprzedanej (PPI), na niekorzyść zadziałały natomiast wyniki produkcji przemysłowej.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Niższe od oczekiwań było również wykorzystanie mocy produkcyjnych. Nieznacznie lepsze niż się spodziewano były dane z rynku nieruchomości. Opublikowany późnym wieczorem protokół z posiedzenia FOMC wskazał, że członkowie Komitetu są coraz większymi optymistami jeśli chodzi o sytuację gospodarczą w USA.

Indeks PPI w USA wzrósł w styczniu o 0.8% w stosunku do grudnia. To dokładnie tyle ile oczekiwali analitycy. Jednak po wyłączeniu z koszyka badanych produktów żywności oraz energii, wzrost wyniósł aż 0.5% w stosunku do spodziewanego wzrostu na poziomie 0.2%. Odczyt ten byłby zapewne silnym bodźcem dla dolara, gdyby nie opublikowane chwilę później wyniki produkcji przemysłowej. W styczniu niespodziewanie spadła ona o 0.1% w stosunku do grudnia, podczas gdy oczekiwano wzrostu w okolicach 0.5%. Wzrost cen nie wynika więc najwidoczniej z trwałej poprawy po stronie popytu. Słaby odczyt dla produkcji można co prawda częściowo interpretować jako skutek wysokiej bazy (w grudniu ze względu na wyjątkowo niskie temperatury, zwiększoną produkcją energii wykazywały się zakłady użyteczności publicznej; w styczniu, gdy zima nie była już tak ostra, ich produkcja była znacznie niższa) jednak całości negatywnego odczytu to nie tłumaczy. Wzrost produkcji po wyeliminowaniu tego efektu oszacowano bowiem na 0.3%.

W dłuższej perspektywie najistotniejszy dla rynku walutowego z wczoraj podanych informacji, powinien być protokół z posiedzenia FOMC. Członkowie Komitetu wydają się być coraz większymi optymistami. Twierdzą oni, że gospodarka amerykańska będzie się stale odradzać, a tempo tego odrodzenia powinno być coraz wyższe w kolejnych kwartałach. Wskazali oni konkretnie, że w ostatnim czasie widać zdecydowaną poprawę jeśli chodzi o wydatki gospodarstw domowych, a także zaufanie w biznesie. Postawili również tezę, iż niepokojący wzrost cen energii oraz innych surowców nie powinien wpłynąć istotnie na wzrost szerokiego indeksu CPI. W efekcie znalazło się również kilku "śmiałków", którzy uważają, iż należy zastanowić się nad zmniejszeniem ilościowego programu łagodzenia polityki monetarnej (QE2).

Najważniejsze wiadomości

  • US: Inflacja producencka PPI w styczniu r/r: 3.6%, prognoza: 3.5%
  • CA: Indeks wskaźników wyprzedzających w m/m: 0.3%, prognoza: 0.4%
  • US: Pozwolenia na budowę domów w styczniu: 562 tys., prognoza: 559 tys.
  • US: Rozpoczęte budowy domów w styczniu: 596 tys., prognoza: 539 tys.
  • US: Produkcja przemysłowa w styczniu m/m: -0.1%, prognoza: 0.5%
  • NZ: Inflacja PPI w IV kwartale kw/kw: 0.9%, prognoza: 0.9%

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: